آزمون آیلتس چیست ؟

آزمون آیلتس (IELTS) مخفف (International English Language Testing System) به معنای سیستم آزمون گیری بین المللی زبان انگلیسی است, که در بیش از صد کشور مختلف دنیا برگذار می شود. این آزمون ترجیحأ برای ارزیابی سطح کاندید در زبان انگلیسی برای تحصیل و یا آموزش در آینده و برای یک موقیعیت تحصیلی بالاتر و بهتر در یک مدرسه و یا دانشگاه است.
این آزمون به مدت دو ساعت و چهل و پنج دقیقه زمان می برد تا کامل انجام شود, زیرا شامل ارزیابی و امتحان چهار مهارت گوش کردن (Listening), خواندن (Reading), نوشتن (Writing), و صحبت کردن (Speaking) می باشد.
به طور کلی دو نوع آزمون آیلتس در دسترس و برای اهداف متفاوت وجود دارد, آزمون آیلتس آکادمیک (Academic) و آزمون آیلتس عمومی (General) . نتیجه ی آزمون آیتس آکادمیک تعین کننده ی مناسب بودن کاندید ها در سطوح لیسانس و یا فوق لیسانس است. و آزمون آیلتس عمومی و یا جنرال برای کاندیدانی مناسب است که می خواهند تحصیل خود را تنها در مقطع دیپلم ادامه دهند. همچنین آزمون آیلتس عمومی و یا جنرال می تواند برای درخواست های مهاجرت به استرالیا, نیوزلند و یا دانش آموزانی که می خواهند در یک کشور انگلیسی زبان ادامه تحصیل بدهند باشد.
اهمیتی ندارد که در چه رشته ای می خواهید در آینده تحصیل کنید و یا در گذشته چه رشته ای خوانده اید, تمامی دانش آموزان تنها یک نوع از آزمون را انجام خواهند داد. شما برای آن دانش خاص از رشته ای که در آن تحصیل کرده اید امتحان نمی شوید, زیرا تنها مهارت هایی که شما در زبان انگلیسی دارید مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد.
ممکن است که شما در برگه های پاسخنامه ی خود بنویسید, اما شما نمی توانید برگه های پاسخ نامه ی خود را از سالن برگذاری آزمون خارج کنید و با خود ببرید. تمام پاسخ های شما باید در برگه ی پاسخنامه اصلی امتحان که برای شما فراهم شده است نوشته شود.
شما می توانید آزمون آیلتس را در هر کدام از مراکز برگذاری آزمون که می خواهید بدهید. برای اطلاعات بیشتر از نزدیک ترین مراکز برگذاری آزمون آیلتس می توانید آن را از سایت های رسمی آزمون آیلتس بررسی کنید.
در مرکز برگذاری آزمون, این امکان وجود دارد که شما میان ورژن کامپیوتری آزمون آیلتس ( که قسمت های گوش کردن, خواندن و نوشتن, توسط یک کامپیوتر که در اختیار شما قرار دارد انجام می گیرد و CBIELTS که به معنای آیلتس کامپیوتری است نامیده میشود) و یا ورژن رایج و کاغذی آن انتخاب کنید.
شما نمی توانید که آزمون آیلتس را رد و یا قبول شوید, دانشگاهی که شما قصد پذیرش و تحصیل در آن را دارید به شما نمره ی قبولی در رشته مد نظر و پذیرش در آنجا را خواهند گفت. به خاطر داشته باشید که لازم است شما حداقل نمره را در یکی از قسمت های آزمون (اغلب قسمت نوشتن) باید به دست آورید.
به شما امتیاز و نمره ای از میان ۰ تا ۹ برای هر کدام از قسمت ها داده می شود (هیچ نمره و امتیاز میانی و نصف شده در قسمت های نوشتن و صحبت کردن وجود ندارد. نمره ی کلی شما حد واسطی از امتیازهای شما در چهار قسمت اصلی آزمون می باشد.
به طور مثال, اگر شما =
در قسمت گوش کردن آزمون ۶.۵
در قسمت خواندن ۵
در قسمت نوشتن ۷
و در قسمت صحبت کردن ۶
به دست آورید, نمره ی کلی شما در آزمون ۲۴.۵ خواهد شد.
با جمع بندی نمره ی کلی (که ۲۴.۵ به دست آمده بود) آن را تقسیم بر چهار ( به دلیل چهار قسمت اصلی آزمون) کرده, بنابراین نمره ای که در آخر به دست خواهید آورد ۶ می باشد.
– شما می توانید نتیجه ی آزمون خود را دو هفته از روز آزمون خود دریافت کنید.
– اگر می خواهید تا دوباره در آزمون شرکت کنید, باید حداقل تا سه ماه صبر کنید و منتظر بمانید . در عین حال, هیچ محدودیت دفعاتی برای شرکت کردن در آزمون آیلتس وجود ندارد.

قسمت گوش کردن (Listening) آزمون آیلتس
– گوش کردن (Listening), اولین قسمت از آزمون آیلتس است . این قسمت به مدت ۳۰ دقیقه زمان می برد, که به طور معمول ۲۰ دقیقه برای گوش کردن به فایل های صوتی و پاسخ دادن به سوالات آزمون , و سپس ۱۰ دقیقه برای وارد کردن پاسخ ها در برگه ی پاسخ نامه ی آزمون زمان داده شده است.
– قسمت گوش کردن شامل ۴ بخش است و به طور کل دارای ۴۰ سوال می باشد.
– شما تنها یک بار قادر به شنیدن فایل های صوتی خواهید بود و فایل های صوتی به هیچ عنوان دوباره پخش و یا تکرار نخواهند شد.
– هر چه در متن های آزمون گوش کردن بیشتر پیش می روید, متن ها دشوار تر خواهند شد.
– بخش اول آزمون, مربوط به اجتماع و یا موقعیت هایی در زندگی روزمره است. این موضوعات میتواند به عنوان مثال: برنامه ریزی برای یک سفر, دیدن کردن از یک شهر جدید, و یا برنامه ریزی برای بیرون رفتن باشد. که اغلب مکالمه ای بین حداقل دو فرد (گوینده) در فایل صوتی می باشد.
– بخش دوم نیز بر اساس اجتماع و یا موقعیت هایی در زندگی روزمره می باشد. به طور مثال این موضوعات می تواند: اعلام یک خبر (Broadcast) جدید, و یا شرح تجهیزات و امکانات یک دانشگاه باشد. این بخش اغلب توسط یک فرد بیان می شود.
– بخش سوم اغلب در مورد تحصیلات و موقعیت های آموزشی است. به طور مثال : صحبت های یک گروه از دانش آموز در مورد برنامه ریزی برای یک پروژه ی گروهی و یا یک مذاکره میان یک معلم با یک دانش آموز در مورد انتخاب موقعیت های شغلی است. این مذاکره اغلب می تواند میان حداقل چهار نفر باشد.
– بخش چهارم نیز بر اساس موقعیت های آموزشی و تحصیلات است. به طور مثال : سخنرانی و یا صحبت هایی در مورد علایق های آکادمیک (تحصیلی) و عمومی است.
– تلفظ (و یا هجی) کردن در قسمت گوش کردن اهمیت چندانی ندارد, مگر زمانی که کلمات در فایل های صوتی برای شما تلفظ شوند, در آن صورت شما باید کلمات را دقیق و درست تلفظ کنید.
– پاسخ های شما باید خوانا و واضح باشد, که مسئولین و آزمونگران قادر به خواندن پاسخ های شما باشند. این نکته در مورد تمامی پاسخ هایی که شما می دهید مانند : حروف , اعداد و عبارات صدق می کند.
– زمانی که شما در حال انجام قسمت گوش کردن آزمون هستید, پاسخ های خود را بر روی برگه ی سوالات خود می نویسید, و هنگامی که شما آن را کامل کردید, ده دقیقه فرصت دارید که تمامی پاسخ هایتان را بر روی برگه ی پاسخنامه ی خود وارد کنید. مطمئن شوید که تمامی پاسخ هایتان را به درستی انتقال داده اید و همچنین از خوانا بودن پاسخ های خود نیز اطمینان حاصل فرمائید.

قسمت خواندن (Reading) آزمون
– قسمت خواندن آزمون, به مدت ۶۰ دقیقه زمان می برد و دارای سه بخش می باشد. این قسمت شامل سه متن ترکیبی از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ کلمه و به طور کل دارای ۴۰ سوال می باشد.
– هر چه در متن های آزمون خواندن بیشتر پیش می روید, متن ها سخت تر و دشوار تر خواهند شد.
– متن ها از مطالب و یا ژورنال ها, مجلات, کتاب ها و روزنامه ها گرفته شده است. تمامی موضوعات از علایق عمومی و رایج است و متن های حرفه ای, پیشرفته و یا خاص نیست.
– متن های قسمت خواندن, ممکن است شامل دیاگرام ها, نمودار ها (و یا گراف ها) و حداقل یک متن از یک مذاکره باشد. اگر خواندن یک متن شامل کلمات حرفه ای و یا پیشرفته و خاص باشد, اغلب یک فرهنگ لغات برای این گونه از کلمات فراهم می شود.
– سوالات ممکن است قبل و یا بعد از خواندن متن ها در جزوه ی امتحانی وجود داشته باشند و راهنمایی ها و مثال ها در ابتدای گروه جدیدی از سوالات داده می شوند.
– شما باید در مدت خواندن, پاسخ های خود را بر روی برگه ی پاسخنامه ی خود وارد کنید.

قسمت نوشتن (Writing) آزمون
– قسمت نوشتن آزمون به مدت ۶۰ دقیقه زمان می برد.
– دو متن برای نوشتن وجود دارد.
تکیف نوشتن اول به طور تقریبی حدود ۲۰ دقیقه زمان می برد, و از شما خواسته می شود تا حداقل در حدود ۱۵۰ کلمه بنویسید. و تکلیف دوم تقریبا به مدت ۴۰ دقیقه زمان می برد و نوشتن حداقل ۲۵۰ کلمه برای آن لازم است.
برای تکلیف اول, شما اطلاعاتی را که در یک نمودار (گراف,دیاگرام) و یا یک متن کوتاه ارائه شده است, شرح می دهید و یا توصیف می کنید. این توصیف و یا تشریح اغلب در قالب یک گزارش ارائه داده می شود. ممکن است لازم باشد که شما یک سری از داده ها (و یا اطلاعات) را با هم مقایسه کرده و یا از آن ها برای پشتیبانی از متن داده شده استفاده کنید. به طور متناوب, ممکن است که از شما خواسته شود تا مرحله های یک روند, یک موضوع را توصیف کنید و یا چگونگی عملکرد و نحوه ی استفاده از آن را توضیح دهید.
برای تکلیف دوم, از شما خواسته می شود تا یک مقاله و یا گزارش به طور رسمی بنویسید که ممکن است شما در این مقاله یک راه حل برای یک مشکل پیشنهاد کنید, یک نظر ارائه دهید و آن را به اثبات برسانید, اطلاعات داده شده در سوالات تکالیف را مقایسه کنید, و یا یک بحث و مذاکره را به چالش بکشانید و بسنجید.
در هر دو تکالیف آزمون نوشتن (Writing), شما باید به سبک رسمی و آکادمیک, متناسب با سوالات تکالیف آن بنویسید. همچنین شما بر اساس طرز و نحوه ی چیدمان و نظم دهی نوشته های خود, و انتخاب مفهوم کلی پاسخ هایتان نمره کسب خواهید کرد.
سوالات تکالیف از شما هیچ گونه دانش و یا اطلاعاتی در زمینه های خاص و یا ویژه ای نمی خواهد.

قسمت صحبت کردن (Speaking) آزمون
قسمت صحبت کردن آزمون حدود ۱۱ تا ۱۴ دقیقه زمان می برد.
این قسمت از آزمون شامل یک مصاحبه ی رو در رو با یک آزمونگر آموزش دیده می باشد. که صحبت های شما در یک نوار صوتی ضبط خواهد شد. هر چند که این قسمت برای ارزیابی و سنجیدن صحبت کردن کاندید می باشد نه آزمونگر.
این قسمت از آزمون, شامل سه بخش نیز می باشد.
بخش اول : شما پاسخ سوالاتی در مورد زندگی روزمره و یا خانواده, موقعیت تحصیلی و یا کاری, علایق و یا دیگر موضوعات رایج و آشنا از طبیعت عمومی خود, که نشان دهنده ی کاراکتر و زمینه ی شخصی شما هستند می دهید.
(که برای این بخش در حدود ۴ تا ۵ دقیقه فرصدت دارید.)
بخش دوم : به شما یک دقیقه زمان داده می شود تا خودتان برای صحبت کردن در مورد یک موضوع خاص آماده کنید. راهنمایی هایی نوشته شده بر روی یک کارت, برای کمک به شما, توسط آزمونگر داده می شود. صحبت های شما باید در حدود ۱ تا ۲ دقیقه زمان ببرد. آزمونگر در انتهای صحبت های شما یک یا دو سوال خواهد پرسید. (برای این قسمت ۳ تا ۴ دقیقه , علاوه بر ۱ دقیقه زمان برای آمادگی آزمون داده می شود.)
بخش سوم : در این بخش شما یک مذاکره بر اساس زمینه های مربوط به موضوع داده شده در بخش دوم, با آزمونگر خواهید داشت. در این قسمت از آزمون از شما می خواهد تا درباره ی ایده های انتزاعی بیشتری صحبت کنید. (۴ تا ۵ دقیقه زمان برای این بخش فرصت خواهید داشت.)
سپس قسمت صحبت کردن آزمون کامل شده و به اتمام می رسد.
بیشتر سوالاتی که پرسیده می شود, نوشته شده اند : آنها از بانک سوالاتی که توسط مسئولان طراحی شده, فراهم شده اند. سوالات به طور متناوب اضافه و یا به روز می شوند.
نمره ی قسمت صحبت کردن آزمون, بر اساس یک لیست جامع از مهارت های صحبت کردن و توانایی لازم در چهار عرصه و زمینه ی مجزا به دست خواهد آمد.
۱- روان (سلیس) و واضح صحبت کردن
۲- دقت و صحیح بودن عبارات گرامری (دستورزبان)
۳- منابع لغوی
۴- تلفظات
این چهار جز, از نکات اصلی و تاثیرگذار در نمره ی قسمت صحبت کردن آزمون می باشند.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!