آزمون بین الملی  آیلتس  IELTS چیست ؟ بخش اول

 

آزمون آیلتس (IELTS) مخفف (International English Language Testing System) به معنای سیستم آزمون گیری بین المللی زبان انگلیسی است, که در بیش از صد کشور مختلف دنیا برگذار می شود. این آزمون ترجیحأ برای ارزیابی سطح کاندید در زبان انگلیسی برای تحصیل و یا آموزش در آینده و برای یک موقیعیت تحصیلی بالاتر و بهتر در یک مدرسه و یا دانشگاه است.

این آزمون به مدت دو ساعت و چهل و پنج دقیقه زمان می برد تا کامل انجام شود, زیرا شامل ارزیابی و امتحان چهار مهارت گوش کردن (Listening), خواندن (Reading), نوشتن (Writing), و صحبت کردن (Speaking) می باشد.

به طور کلی دو نوع آزمون آیلتس در دسترس و برای اهداف متفاوت وجود دارد, آزمون آیلتس آکادمیک (Academic) و آزمون آیلتس عمومی (General) . نتیجه ی آزمون آیتس آکادمیک تعین کننده ی مناسب بودن کاندید ها در سطوح لیسانس و یا فوق لیسانس است. و آزمون آیلتس عمومی و یا جنرال برای کاندیدانی مناسب است که می خواهند تحصیل خود را تنها در مقطع دیپلم ادامه دهند. همچنین آزمون آیلتس عمومی و یا جنرال می تواند برای درخواست های مهاجرت به استرالیا, نیوزلند و یا دانش آموزانی که می خواهند در یک کشور انگلیسی زبان ادامه تحصیل بدهند باشد.

اهمیتی ندارد که در چه رشته ای می خواهید در آینده تحصیل کنید و یا در گذشته چه رشته ای خوانده اید, تمامی دانش آموزان تنها یک نوع از آزمون را انجام خواهند داد. شما برای آن دانش خاص از رشته ای که در آن تحصیل کرده اید امتحان نمی شوید, زیرا تنها مهارت هایی که شما در زبان انگلیسی دارید مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد.

ممکن است که شما در برگه های پاسخنامه ی خود بنویسید, اما شما نمی توانید برگه های پاسخ نامه ی خود را از سالن برگذاری آزمون خارج کنید و با خود ببرید. تمام پاسخ های شما باید در برگه ی پاسخنامه اصلی امتحان که برای شما فراهم شده است نوشته شود.

شما می توانید آزمون آیلتس را در هر کدام از مراکز برگذاری آزمون که می خواهید بدهید. برای اطلاعات بیشتر از نزدیک ترین مراکز برگذاری آزمون آیلتس می توانید آن را از سایت های رسمی آزمون آیلتس بررسی کنید.

در مرکز برگذاری آزمون, این امکان وجود دارد که شما میان ورژن کامپیوتری آزمون آیلتس ( که قسمت های گوش کردن, خواندن و نوشتن, توسط یک کامپیوتر که در اختیار شما قرار دارد انجام می گیرد و CBIELTS که به معنای آیلتس کامپیوتری است نامیده میشود) و یا ورژن رایج و کاغذی آن انتخاب کنید.

شما نمی توانید که آزمون آیلتس را رد و یا قبول شوید, دانشگاهی که شما قصد پذیرش و تحصیل در آن را دارید به شما نمره ی قبولی در رشته مد نظر و پذیرش در آنجا را خواهند گفت. به خاطر داشته باشید که لازم است شما حداقل نمره را در یکی از قسمت های آزمون (اغلب قسمت نوشتن) باید به دست آورید.

به شما امتیاز و نمره ای از میان ۰ تا ۹ برای هر کدام از قسمت ها داده می شود (هیچ نمره و امتیاز میانی و نصف شده در قسمت های نوشتن و صحبت کردن وجود ندارد. نمره ی کلی شما حد واسطی از امتیازهای شما در چهار قسمت اصلی آزمون می باشد.

به طور مثال, اگر شما =

در قسمت گوش کردن آزمون ۶.۵

در قسمت خواندن ۵

در قسمت نوشتن ۷

و در قسمت صحبت کردن ۶

به دست آورید, نمره ی کلی شما در آزمون ۲۴.۵ خواهد شد.

با جمع بندی نمره ی کلی (که ۲۴.۵ به دست آمده بود) آن را تقسیم بر چهار ( به دلیل چهار قسمت اصلی آزمون) کرده, بنابراین نمره ای که در آخر به دست خواهید آورد ۶ می باشد.

– شما می توانید نتیجه ی آزمون خود را دو هفته از روز آزمون خود دریافت کنید.

– اگر می خواهید تا دوباره در آزمون شرکت کنید, باید حداقل تا سه ماه صبر کنید و منتظر بمانید . در عین حال, هیچ محدودیت دفعاتی برای شرکت کردن در آزمون آیلتس وجود ندارد.

 

قسمت گوش کردن (Listening) آزمون آیلتس

– گوش کردن (Listening), اولین قسمت از آزمون آیلتس است . این قسمت به مدت ۳۰ دقیقه زمان می برد, که به طور معمول ۲۰ دقیقه برای گوش کردن به فایل های صوتی و پاسخ دادن به سوالات آزمون , و سپس ۱۰ دقیقه برای وارد کردن پاسخ ها در برگه ی پاسخ نامه ی آزمون زمان داده شده است.

– قسمت گوش کردن شامل ۴ بخش است و به طور کل دارای ۴۰ سوال می باشد.

– شما تنها یک بار قادر به شنیدن فایل های صوتی خواهید بود و فایل های صوتی به هیچ عنوان دوباره پخش و یا تکرار نخواهند شد.

– هر چه در متن های آزمون گوش کردن بیشتر پیش می روید, متن ها دشوار تر خواهند شد.

– بخش اول آزمون, مربوط به اجتماع و یا موقعیت هایی در زندگی روزمره است. این موضوعات میتواند به عنوان مثال: برنامه ریزی برای یک سفر, دیدن کردن از یک شهر جدید, و یا برنامه ریزی برای بیرون رفتن باشد. که اغلب مکالمه ای بین حداقل دو فرد (گوینده) در فایل صوتی می باشد.

– بخش دوم نیز بر اساس اجتماع و یا موقعیت هایی در زندگی روزمره می باشد. به طور مثال این موضوعات می تواند: اعلام یک خبر (Broadcast) جدید, و یا شرح تجهیزات و امکانات یک دانشگاه باشد. این بخش اغلب توسط یک فرد بیان می شود.

– بخش سوم اغلب در مورد تحصیلات و موقعیت های آموزشی است. به طور مثال : صحبت های یک گروه از دانش آموز در مورد برنامه ریزی برای یک پروژه ی گروهی و یا یک مذاکره میان یک معلم با یک دانش آموز در مورد انتخاب موقعیت های شغلی است. این مذاکره اغلب می تواند میان حداقل چهار نفر باشد.

– بخش چهارم نیز بر اساس موقعیت های آموزشی و تحصیلات است.  به طور مثال : سخنرانی و یا صحبت هایی در مورد علایق های آکادمیک (تحصیلی) و عمومی است.

– تلفظ (و یا هجی) کردن در قسمت گوش کردن اهمیت چندانی ندارد, مگر زمانی که کلمات در فایل های صوتی برای شما تلفظ شوند, در آن صورت شما باید کلمات را دقیق و درست تلفظ کنید.

– پاسخ های شما باید خوانا و واضح باشد, که مسئولین و آزمونگران قادر به خواندن پاسخ های شما باشند. این نکته در مورد تمامی پاسخ هایی که شما می دهید مانند : حروف , اعداد و عبارات صدق می کند.

– زمانی که شما در حال انجام قسمت گوش کردن آزمون هستید, پاسخ های خود را بر روی برگه ی سوالات خود می نویسید, و هنگامی که شما آن را کامل کردید, ده دقیقه فرصت دارید که تمامی پاسخ هایتان را بر روی برگه ی پاسخنامه ی خود وارد کنید. مطمئن شوید که تمامی پاسخ هایتان را به درستی انتقال داده اید و همچنین از خوانا بودن پاسخ های خود نیز اطمینان حاصل فرمائید.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!