آزمون تافل (IBT) , آزمونی اینترنتی

چگونگی آماده سازی آزمون تافل ؟!

آزمون تافل  IBTبرای کمک به درک آزمون تافل نسل جدید به دانش آموزانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند ساخته و طراحی شده است. تافل  IBT به معنای آزمونی است که از طریق اینترنت انجام می گیرد.

با آماده شدن برای آزمون نسل جدید (تافل IBT), زبان آموزان همچنین در حال آماده ساختن و بهبود مهارت هایی که برای با اعتماد به نفس ارتباط برقرار کردن نیاز است هستند, و همچنین برای موفقیت در زمینه ی تحصیلی و شغلی آینده ی خود آماده می شوند.

آزمون تافل, رایج ترین آزمون زبان انگلیسی در دنیا است, که از سال ۱۹۶۴ بیش از ۲۰ ملیون بار برگذار شده است. آزمون تافل در بیش از ۱۸۰ کشور دنیا اجرا می شود که آن را به قابل دسترس ترین آزمون در دنیا تبدیل کرده است. برگذار کردن این آزمون به صورت آنلاین (Internet Based Testing) موجب شده است تا تعداد مرکزهای برگذاری آزمون به راحتی افزایش یافته و دسترسی به آن نیز راحت تر و بیشتر شود. آزمون تافل همچنین قابل قبول ترین آزمون در دنیا است. بیش از ۵۰۰۰ مرکز آموزشی, دانشگاه و کمپانی در ۸۰ کشور دنیا, نمره و امتیاز آزمون تافل را به طور رسمی قبول دارند. به عنوان مثال, زبان آموزان می توانند از این آزمون برای مطالعه و تحصیل در ایالت انگلستان و دیگر کشورهای اروپایی, استرالیا, نیوزلند, هونگ کونگ, سنگاپور, ژاپن و کره به علاوه ی ایالت متحده ی آمریکا و کانادا استفاده کنند.

 

آزمون تافل IBT در یک نگاه

در سال ۲۰۰۵, سیستم آموزشی آزمون گیری (Educational Testing System), یک آزمون تافل نسل جدید معرفی کرد. این آزمون, آزمونی است که بر اساس اینترنت انجام می گیرد, و نتایج این آزمون به مراکز محفوظ برگذاری آزمون در سرتا سر دنیا فرستاده و تحویل داده می شود.

 

ویزگی های آزمون تافل (IBT) چیست ؟

– این آزمون, هر چهار مهارت زبان را که در برقرار کردن ارتباط تاثیر دارد مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهد : صحبت کردن (Speaking) , گوش کردن (Listening) , خواندن (Reading) , و نوشتن (Writing) . تاکید بیشتر این آزمون بر روی ارتباط برقرار کردن به زبان انگلیسی است.

– این آزمون از طریق اینترنت, به مراکز محفوظ در سر تا سر کشور فرستاده می شود. هنگامی که آزمون جدید در یک منطقه ای معرفی می شود, آزمون های کامپیوتری و یا آزمون های کاغذی دیگر در آنجا پیشنهاد نمی شود.

– در برخی از تکالیف از کاندید ها (آزمون دهنده) خواسته می شود تا بیشتر از یک مهارت را ترکیب کرده و یا به اجرا بگذارند. برای موفق شدن تحصیلی در دانشگاه ها, دانش آموزان باید قادر به ترکیب مهارت های زبانی خود در یک کلاس باشند. سوالات پرسیده شده, و یا تکالیف آن در ساختن اعتماد به نفس زبان آموزان در ارتباط برقرار کردن در محیط تحصیلی که قصد ورود به آن را دارند, کمک خواهد کرد. به طور مثال دربرخی از سوالات و تکالیف آزمون نسل جدید (IBT) از دانش آموزان خواسته می شود که :

 

. بخوانند, گوش بدهند و سپس در پاسخ به سوال صحبت کنند.

. گوش بدهند, سپس در پاسخ به سوال صحبت کنند.

. بخوانند, گوش بدهند, و سپس پاسخ به سوال را بنویسنند.

در این نوع تکالیف, مهارت های خواندن, گوش کردن, صحبت کردن و نوشتن دانش آموز را همزمان با هم به چالش می کشاند.

 

آزمون تافل نسل جدید, شامل یک بخش صحبت کردن نیز است. این قسمت شامل شش تکلیف است و آزمون دهندگان هدفونی میگذارند تا بتوانند پاسخ خود از طریق میکروفون آن جواب بدهند. پاسخ آنها به صورت دیجیتالی ضبط شده و به شبکه ی آنلاین نمره بندی ETS  فرستاده می شود, مراکزی که مسئولین ارزیابی نمره, پاسخ های آن ها را مورد سنجش قرار می دهند. مسئولین ارزیابی برای درستی از نمره و امتیاز, آنها را با دقت از طریق کامپیوتر ارزیابی میکنند, بنابراین, آزمون دهندگان و نمره دریافت کنندگان ( و یا همان مسئولین ارزیابی نمره) می توانند به شما از قابلیت اطمینان بودن نمره ی صحبت کردن شما, به شما اطمینان خاطر دهند..

قسمت نوشتن نیز در این آزمون نیز, توسعه و گسترش یافته است. آزمون نسل جدید (IBT) از آزمون دهندگان می خواهد تا یک پاسخ از مواردی که آنها شنیده اند و یا خوانده اند, بدهند و یا در حمایت از ایده ی خود, یک مقاله بنویسند. مسئولین ارزیابی نمره, همچنین پاسخ آنها را در تکلیف قسمت نوشتن از طریق شبکه ی نمره بندی آنلاین EST ارزیابی کرده و مورد سنجش قرار می دهند.

– آزمون نسل جدید به طور تقریبی حدود ۴ ساعت زمان می برد.  تمامی بخش های آزمون در یک روز انجام می شود, بنابراین, هیچ احتیاجی به دوباره رفت و برگشت به مراکز برگذاری آزمون وجود ندارد.

– یادداشت برداری در آزمون نیز مجاز می باشد. آزمون دهندگان می توانند در هر یک از بخش هایی که می خواهند یادداشت برداری کنند و از آن یادداشت ها برای پاسخ به سوالات آزمون خود نیز استفاده کنند. بعد از اتمام آزمون, یادداشت ها جمع آوری شده و قبل از آنکه آزمون دهندگان جلسه ی آزمون را ترک کنند آنها را (یاداشت ها و یا برگه های چرکنویس) خرد میکنند.

– نمره های جدید, در توضیح توانایی های آزمون دهندگان (زبان آموزان) در زبان انگلیسی کمک میکند.ETS  (سیستم آموزشی آزمون گیری) اطلاعات وسیع و گسترده ای از نمره بندی هایی که شامل نمره های هر چهار مهارت و نمره ی کل آزمون می شود فراهم کرده است.

– نمره ی جدید به صورت آنلاین اعلام می شود. آزمون دهندگان پس از گذشت پانزده روز کاری, قادر به دیدن نمره و امتیاز خود به صورت آنلاین و همچنین دریافت یک کپی از گزارش نمره ی خود از طریق ایمیل شخصی خود خواهند بود.

دانشگاه ها نیز قادر به دیدن نمرات به صورت آنلاین هستند.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!