آزمون MSR  یا تافل دکتری چیست ؟ 

آزمون زبان MSRT که به تافل دکتری نیز شناخته میشود, در واقع همان MCHE است که مخفف عبارت Ministry of Culture and Higher و به معنای وزارت فرهنگ و آموزش عالی است, که توسط اداره بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم, نام آن تغییر پیدا کرده است. کلمه MSRT نیز مخفف عبارت Ministry of Science Research and Technology به معنای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. دانشجویانی که می خواهند در مقطع دکترا در دانشگاه های معتبر ایران، ادامه تحصیل دهند، باید این مدرک را داشته باشند. از آنجایی که دوره ها و شرکت در این آزمون، نسبت به آزمون های دیگری, مانند تافل و آیلتس پر هزینه نیست، متاسفانه عده ای باور دارند که آزمون از سطح بالایی برخوردار نبوده و یا دشوار نیست. بر خلاف انتظار شما, درصد قبولی در این آزمون به شدت پایین است و این در حالی است که تنها ۲۰ درصد از شرکت کنندگان در هر دوره از این آزمون, موفق به کسب نمره قبولی می شوند. بنابراین حتما با آمادگی کامل در آزمون شرکت کنید تا زمان و سرمایه خود را بیهوده از دست ندهید.

به طور کلی در ارزیابی مهارت ها, تفاوتی در آزمون ایجاد نشده است و مانند قبل بر اساس سه مهارت شنیداری (Listening) ، مهارت خواندن و درک مطلب، لغت و ساختار دستورزبان (گرامر) مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد. یکی دیگر از تفاوت های بارز این آزمون با دیگر آزمون های ارزیابی زبان انگلیسی این است که مدرک این آزمون تنها در داخل کشور اعتبار دارد.

 

بخش های آزمون MSRT

تعداد سوالات آزمون و زمان داده شده به هر قسمت آن

این آزمون که برای مصاحبه دانشگاه ها حداقل نمره ۵۰ را مورد قبول قرار می دهد, بر اساس ارزیابی این سه قسمت تشکیل شده است و حد اکثر ۷۵ دقیقه طول می کشد. زمانبندی این آزمون به این صورت است :

  • بخش مهارت شنیداری (Listening Comprehension) که شامل ۳۰ سوال می باشد و به آن ۱۵ دقیقه زمان اختصاص داده شده است.
  • ساختار و دستورزبان (Structure and Written Expression) شامل ۳۰ تست می باشد و ۲۰ دقیقه زمان به آن اختصاص داده شده است.
  • مهارت خواندن و درک مطلب (reading comprehension) که شامل ۴۰ تست می باشد و به آن ۴۰ دقیقه زمان اختصاص داده شده است.

به طور کل آزمون زبان MSRT دارای ۱۰۰ سوال می باشد که در کل به آن ۷۵ دقیقه زمان اختصاص داده شده است.

 

روند نمره دهی آزمون MSRT

آزمون زبان MSRT از ۱۰۰ نمره است و هر سؤالِ هر بخش آن دارای یک نمره است. این آزمون نمره منفی ندارد, بنابراین به داوطلبان توصیه می‌شود که پاسخ به هیچ سؤالی را خالی نگذارند. حداقل نمره قبولی در این آزمون ۵۰ است, که برای برخی از دانشگاهها و مؤسسات تا ۷۵ نیز متغیر است.

 

تاریخ اعلام نتایج آزمون MSRT

آزمون MSRT در سال ۱۰ بار (یعنی تقریبا هر ماه, یک بار) توسط وزارت علوم برگزار می شود و نتایج آن معمولا ۳ تا ۴ روز بعد, و یا حداکثر تا یک هفته بعد از برگذاری آزمون ,از طریق وبسایت این آزمون اعلام می گردد. داوطلبین می توانند کارنامه ی خود را از طریق وب سایت و پروفایلشان مشاهده و دریافت کنند و یا با مراجعه به سازمان دانشجویان خارج از کشور آن را به شخصه دریافت کنند. مدرک MSRT از طریق این سایت برای دانشگاه ها قابل تایید می باشد, به این معنا که پس از ارائه ی این مدرک به دانشگاه ها برای مصاحبه های دکتری ، دانشگاه ها می توانند از طریق کد رهگیری پایین مدرک, از صحت آن وب سایت آزمون زبان وزارت علوم اطمینان پیدا کنند.

شرکت در آزمون محدودیت ندارد و در صورت عدم قبولی در یک دوره می توان در دوره های بعدی نیز ثبت نام کرد ولی داوطلبانی که نمرات آنها بالاتر از ۷۵ باشد تا یک سال نمی توانند در آزمون شرکت کنند, زیرا ظرفیت این آزمون برای مراکز دانشگاهی و آموزشی بوده و آخرین حد نصاب مراکز فوق, نمره ۷۰ است. دانشجویان دکتری برای تصویب پروپوزال به حداقل نمره ۴۶ و برای فرصت مطالعاتی به حداقل نمره ۵۰ در این آزمون نیاز دارند.

راه و روش هایی برای آمادگی آزمون زبان MSRT

 

برای آمادگی در آزمون زبان MSRT, باید سه مهارت لازمه ی آن را در زبان خود تقویت کنید. ابتدا باید کتاب های مرجع آزمون زبان MSRT را که شامل کتاب های لغت و گرامر است مرور کنید. لغات آزمون MSRT چندان دشوار نیست و با مطالعه کتاب های ۵۰۴ و کلمه های ضروری تافل, می توانید دانش لغات خود را تا حد وسیعی برای این آزمون بالا برده و آماده کنید. برای تقویت و بهبود مهارت گرامری (دستورزبان) خود, نیز باید کتاب های مرجعی مانند گرامر تافل کاغذی و لانگ من را مطالعه کنید. برای قسمت خواندن برای درک مطلب (reading comprehension) آزمون, شما نیاز به تمرین و تکرار زیاد دارید که می توانید با مطالعه ی نمونه سوال های سالهای گذشته ی این آزمون, خود را به سطح آمادگی مطلوب برسانید. فراموش نکنید که زمان این آزمون بسیار کم است و یکی از مهم ترین چالش های شما در این آزمون, سرعت تست زنی و مدیریت زمان است. برای بخش مهارت شنیداری (Listening Comprehension) نیز شما باید تمرین زیاد داشته باشید.

 

روش ثبت نام برای آزمون MSRT

برای ثبت نام در آزمون زبان MSRT می توانید به آدرس سایت وزارت علوم مراجعه کنید و سپس برای شرکت در آزمون باید از طریق سایت رسمی آن اقدام نمائید. برای ثبت نام شما به یک تصویر اسکن شده, یک کپی از شناسنامه و کارت ملی و همچنین یک کپی از مدرک تحصیلی تان نیاز دارید.

 

سولات متداول آزمون MSRT

– آیا در آزمون MSRT نمره منفی هم حساب می شود؟

خیر

– اگر یک بار در آزمون موفق نشویم, آیا می توانیم بلافاصله در آزمون بعدی شرکت کنیم؟

خیر متقاضی نمی تواند بلافاصله در آزمونی که مرحله بعد برگزار می شود شرکت کند، اما در آزمونهای بعدی می تواند شرکت کند.

– نمره قبولی در آزمون MSRT چند می باشد؟

حداقل نمره قبولی در این آزمون ۵۰ به بالا است, که البته در مواردی با توجه به دانشگاه مورد نظر متغیر است و از ۴۵ تا ۷۵ تغییر می کند.

– چگونه برای آزمون MSRT ثبت نام کنیم؟

آزمون MSRT  در هرسال ۱۰ بار, یعنی تقریبأ ماهی یک بار برگزار می گردد و شرکت در آن محدودیت ندارد.

آزمون MSRT از سه بخش تشکیل شده  و دارای ۱۰۰ سوال  به ترتیب ۳۰ سوال شنیداری – ۳۰سوال گرامر و ۴۰ سوال خواندن و درک مطلب می باشد.

تاریخهای این آزمون ماه به ماه در وبسایت رسمی وزارت علوم اعلام می گردد و ثبت نام در این آزمون فقط به صورت اینترنتی انجام می گیرد. همچنین بر اساس اطلاعات به دست آمده, در حال حاظر هزینه این آزمون تنها به مبلغ ۶۰ هزار تومان می باشد, و پرداخت هزینه آن نیز به صورت آنلاین انجام می گیرد.