آزمون Speaking آزمون سلپیپ کانادا در یک نگاه

نمای کلی فصل:

بخش speaking به منظور سنجش مهارت های کاربردی شما در صحبت کردن طراحی و اجرا شده است.در یک کشور انگلیسی زبان،شما نیازمندید تا در حیطه های متفاوتی از جمله اجتماع یا محل کار از طریق زبان انگلیسی با دیگران ارتباط برقرار کنید.همچنین ممکن است بخواهید ایده ها، عقاید و احساسات خود را با دوستان،اعضای خانواده یا همکارانتان در میان بگذارید.ازمون گفتاری، توانایی های شما در این حوزه ها را ارزیابی میکند.

بخش speaking  شامل ۹ زیر مجموعه است.در هر قسمت،شما سوال کوتاهی را که روی صفحه نمایش داده شده است،میخوانید،پاسخ خود را اماده میکنید و سپس ان را از طریق هدست و میکروفونی که در اختیارتان قرار داده شده،اعلام میکنید.دقت کنید که سوال برای شما خوانده نمیشود.اسن سوالات گاهی اوقات با یک تصویر یا نمودار همراه میشوند که شما در پاسخ خود باید درباره ی انها نیز صحبت کنید.

حداکثر زمان در نظر گرفته شده برای مجموع این ۹ قسمت،۲۰ دقیقه میباشد.

 

پارت گفتاری:

۲۰ دقیقه

بخش ازمایشی(فاقد نمره) تمرین صحبت کردن درون میکروفون ۳۰ ثانیه اماده سازی ۶۰ ثانیه پاسخگویی
۱.ارائه ی راهکار کمک به یک نفر برای تصمیم گیری در مورد یک موضوع یا اماده شدن برای مسئله ای ۳۰ ثانیه اماده سازی ۹۰ ثانیه پاسخگویی
۲.حرف زدن راجع به یک تجربه ی شخصی روایت یک تجربه ی شخصی ۳۰ ثانیه اماده سازی ۶۰ ثانیه پاسخگویی
۳.توصیف یک صحنه به یک صحنه نگاه کنید و ماجرا را شرح دهید ۳۰ ثانیه اماده سازی ۶۰ ثانیه پاسخگویی
۴.پیش بینی به همان صحنه نگاه میکنید و واقعه ی بعدی را پیش بینی میکنید ۳۰ ثانیه اماده سازی ۶۰ ثانیه پاسخگویی
۵.الف)مقایسه انتخاب یک مورد از میان دو گزینه ی مشابه ۶۰ ثانیه اماده سازی  
۵.ب)مقایسه و توجیه یک نفر را توجیه میکنید تا با نظر شما هم عقیده باشد ۶۰ ثانیه اماده سازی ۶۰ ثانیه پاسخگویی
۶.قرارگیری در یک موقعیت دشوار تصمیمی که گرفته اید را با یک دوست،یکی از اعضای خانواده یا یک همکار در میان بگذارید ۶۰ ثانیه اماده سازی ۶۰ ثانیه پاسخگویی

 

ارزیابی:

تمام پاسخ های شما در حین صحبت کردن در میکروفون،ضبط خواهند شد.این پاسخ ها بعدا توسط دو متخصص بررسی و ارزیابی خواهند شد و نمره ی نهایی شما،میانگینی از امتیاز این دو نفر خواهد بود.

این ارزیابی در چهار حوزه ی مختلف صورت میگیرد و هر حوزه توسط یک شاخص معتبر به ۱۲ درجه تقسیم میشود.

۱.انسجام و پیوستگی/حوزه ی معنایی

۲.حوزه ی لغوی(واژگان)

۳.حوزه ی درک شنیداری

۴.پوشش دهی مناسب مبحث

متخصصین مجرب در این حوزه،حین امتیاز دهی به عملکرد شما،به دقت پاسخ هایتان را مورد ارزیابی قرار میدهند.معیارهای زیر از مواردی هستند که هنگام نمره دهی مورد توجه قرار میگیرند:

۱.انسجام کلام/معنا:پیام کلام شما،باید واضح،متمرکز روی موضوع و سازماندهی شده باشد.تا جایی که میتوانید در این مورد دقیق باشید.

۲.دایره ی واژگان:از کلماتی استفاده کنید که ناقل معنا و مفهوم صحیح و دقیق باشند.به چینش منطقی و طبیعی لغات یا عبارات در کنار هم توجه کنید.

۳.قبلیت درک از طریق شنیدن:از ساختارهای زبانی که درک انها راحت تر است،استفاده کنید. گفتار خود را با ریتم،تلفظ،لحن و اوای مناسب همراه کنید تا به وضوح،روان و شیوا بودن کلانتان کمک شود.گاهی اوقات مکث کردن در بین صحبت،قابل قبول و حتی ضروری است.

۴.مبحث مورد نظر را به طور کامل پوشش دهید:با در نظر داشتن زمان،موضوع مورد بحث و سوال مطرح شده را به صورت کامل پوشش دهید.

استانداردها و معیارهایی که در صفحه ی بعد مورد بررسی قرار گرفته اند،به شما کمک میکنند تا از نحوه ی امتیازدهی توسط متخصصین بیشتر اگاه شوید.

 

زمان را مدیریت کنید:

در هر قسمت از این بخش،دو تایمر وجود دارد.اولین تایمر،زمان اماده سازی را نشان میدهد و دومین انها،زمان باقی مانده پس از اغاز پاسخگویی را نمایان میکند.تایم اماده سازی و پاسخگویی بسته به سوال مطرح شده،ممکن است متفاوت باشد.

برای اینکه عملکرد بهتری در این بخش داشته باشید،باید هر دو تایمر رازیر نظر بگیرید.به یاد داشته باشید که این ابزارها در جهت کمک به مدیریت زمان در اختیار شما قرار داده شده اند.زمانی که به اماده سازی مشغول هستید،ابتدا از اینکه پرسش را درست درک کرده اید،اطمینان حاصل کنید و سپس بدون فوت وقت تصمیم بگیرید که چه پاسخی را میخواهید اعلام کنید.اگر حس کردید که به سازماندهی افکارتان نیاز دارید،از کاغذ و قلم استفاده کنید.پس از اغاز شدن زمان پاسخگویی، خونسرد باشید و برای تمام کردن پاسخ خود عجله نکنید.در حین صحبت کردن،تایمر را زیر نظر داشته باشید.

توجه داشته باشید که پس از پایان هر پاسخ،۱۰ ثانیه تا به نمایش درامدن پرسش بعدی،برای استراحت فرصت دارید.اگر روی گزینه ی NEXT کلیک نکنید،میتوانید از این ۱۰ ثانیه برای تنفس استفاده کنید.این زمان کوتاه،میتواند باعث ارامش شما و افزایش انرژی برای پاسخگویی به سوالات بعدی شود.

همچنین در نظر داشته باشید که زمان ذخیره شده از یک سوال،قابل استفاده برای سوالات بعدی نیست.

مشکلات فنی:

در طول ای بخش هر کجا که احساس کردید سیستم شما به درستی عمل نمیکند،سریعا یکی از مراقبین را مطلع سازید.نمونه ای از این اشکالات،میتواند زمانی باشد که پرسش به صورت کامل روی صفحه نمایان نشود یا زمانی که علائمی از ضبط صدا توسط میکروفون دریافت نخواهید کرد. چنانچه شخص مراقب نتواند مشکل شما را برطرف کند،ان را به دفتر مرکزی حوزه ارجاع خواهد داد.

بخش ازمایشی:

این بخش با هدف ایجاد احساس راحتی داوطلب با بخش speaking و تمرین استفاده از میکروفون و دیگر ابزارها طراحی و اجرا شده است.پس از خواندن صفحه ی دستورالعمل ها،صفحه ی بعد که شامل یک سوال است نمایش داده میشود.این سوال معمولا اسان و یک پرسش عمومی و معمولی است.

دستورالعمل ها،سوال،تایم اماده سازی و پاسخگویی در این بخش،درست همانند قسمت اول ازمون میباشد.از این فرصت استفاده کنید و صحبت کردن در میکروفون را تمرین کنید.همچنین به شاخص صدا دقت کنید تا مطمئن شوید صدایتان به اندازه ی کافی بلند و قابل شنیدن است.متقابلا شما نیز باید بتوانید صداهایی را که از طریق هدست برایتان پخش میشود،بشنوید.

یک نمونه از سوالی که ممکن است در این قسمت مطرح شود:

Tell me about one of your best friends.

نحوه ی پاسخگویی به این بخش:

  • به پاسخ ها در این بخش،هیچ نمره ای تعلق نمیگیرد.پس درباره ی جوابی که اعلام میکنید نگران نباشید.در عوض،در این فرصت میکروفون و دیگر تجهیزات را بسنجید و کار کردن با تایمرها را بیاموزید.
به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!