سه نکته مهم از آیلتس جنرال (General) که نباید از دست بدهید.

۱- آشنایی با سبک آزمون

تا به حال این نکته را که بارها در موارد مختلف به آن اشاره شده است دیده اید, این موضوع به همان اندازه که تکرار شده است از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا دانستن و آشنایی با سبک آزمون, شوخی بردار نیست, آشنایی با نمونه سوالاتی که در آزمون با آن روبه رو می شوید, شما را از سعی کردن در فهم و یا تفکر بیش از حد در هر سوالی که در هر قسمت وجود دارد نجات خواهد داد.

  1. تمرین کردن زمانی

چه برای آزمون نوشتن (Writing) و یا صحبت کردن (Speaking) باشد و یا چه برای خواندن (Reading) و یا گوش کردن (Listening), با یک تایمر (زمان گیر) تمرین کنید. محدودیت های زمانی در آزمون, اغلب چیزی است که باعث جنب و جوش کاندیدها میشود, بنابراین, تحمیل این فشار باعث میشود تا شما احساس راحت تری برای پاسخ دادن به سوالات در یک محدوده ی زمانی داشته باشید.

  1. مهارت های زبانی خود را تقویت کنید

گرامر (دستورزبان), تلفظات و دانش لغات از مواردی هستند که اهمیت بسیار زیادی دارند. بنابراین مطمئن شوید که از مطالب و منابع درست و مناسب استفاده می کنید و مراقب باشید که یک اسم را وقتی قرار بوده است تا جمع باشد به عنوان مفرد ضبط نکنید. این اشتباه های کوچک می تواند مانع از کسب و به دست آوردن نمره ی دلخواه شما شود.

 

نکات آزمون آیلتس جنرال برای قسمت گوش کردن (Listening)

آماده باشید تا با دقت به فایل های صوتی ضبط شده گوش بدهید.

نکته اول :

قبل از آنکه فایل های صوتی پخش شوند, سوالات آن را بخوانید. این به شما کمک می کند تا در هنگام گوش کردن به فایل های صوتی آن بدانید, باید دنبال چه اطلاعاتی بگردید.

نکته دوم :

این مهم است که پاسخ های خود را بر روی دفترچه ای که به شما داده می شود, بنویسید! در زیر فشاری که در آن موقعیت وجود خواهد داشت (محدودیت زمانی و استرس) مطمئنأ به یاداشت برداری احتیاج پیدا خواهید کرد. سپس مطمئن شوید که آنها را بر روی برگه ی پاسخنامه خود با دقت و به درستی وارد می کنید.

نکته سوم :

با حروف بزرگ و خوانا بنویسید. دست خط شما نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.زیرا اگر آزمونگری که قرار است به شما نمره دهد نتواند پاسخ های شما را بخواند, آنها به عنوان پاسخ های اشتباه علامت گذاری می شوند. برای سوالاتی که پاسخ به آنها را می دانید نمره خود را از دست ندهید.

نکته چهارم:

اگر فکر می کنید که پاسخ سوالی را از دست داده اید, تمرکز خود را از دست ندهید, زیرا در این صورت ممکن است سوال بعدی را هم نیز از دست بدهید. بگذرید و به سراغ سوال های بعدی بروید.

 

نکته پنجم :

از قوانین پیروی کنید. اگر تاکید شده بود که به طور مثال “بیشتر از یک کلمه ننویسید”, این کار را انجام ندهید. زیرا پاسخ شما نیز به عنوان پاسخ اشتباه و نادرست حساب می شود. بنابراین به محدود تعداد کلمات خواسته شده در هر قسمت توجه کنید.

 

نکات آزمون آیلتس جنرال برای قسمت خواندن (Reading)

نکته اول :

اگر تا الان این کار را انجام نداده بودید, همین حالا انجام دهید, تا جایی که می توانید در اوقات فراغت خود, کتاب ها و مطالب و مقالات به زبان انگلیسی بخوانید. خلاصه نویسی, شناسایی نکات و اطلاعات کلیدی, و درک موضوع و ایده اصلی از متن هایی برای خواندن را تمرین کنید.

نکته دوم :

با نمونه متن های آزمون خواندن (Reading) آشنایی داشته باشید. دشواری این قسمت از آزمون را تنها به خاطر اینکه شما همیشه مشتاق به خواندن بودید, نادیده نگیرید و فکر نکنید آخرین چیزی است که برای آماده شدن آن لازم است وقت بگذارید.

قبلأ هم گفته شده, باز هم گفته می شود که درصد بالایی از موفقیت آزمون دهندگان (و یا کاندیدها) در آزمون آیلتس به دانستن و آشنایی با نمونه یک آزمون و سبک سوالات آن است.

نکته سوم :

نه تنها شما باید با سبک آزمون آشنایی داشته باشید, بلکه باید پاسخ دادن به نمونه ای درست مانند نمونه سوالات آزمون را نیز تمرین کنید. داشتن یک استراتژی برای هر کدام از تکالیف آزمون به اندازه دانستن و آشنایی با نحوه ی سوالات آن, از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

نکات آزمون آیلتس جنرال برای قسمت نوشتن (Writing)

نکته اول :

یک ساختار و یا الگو برای مقاله نویسی خود داشته باشید. این نکته ای است که فرقی ندارد برای نوشتن زبان دوم خود انجام می دهید و یا زبان اول. داشتن یک ساختار ساده و واضح  از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.  بهترین راه نوشتن پیروی کردن از یک ساختار است.

نکته دوم :

تمرین کنید. درست مانند خلاصه نویسی مطالب, سعی کنید درباره یک مطلبی که خوانده اید, مختصری از آنچه که خواندید بنویسید. از سبکهای مختلف سوالات مقاله های متنوع استفاده کنید و سناریوی خود را بسازید.

نکته سوم :

تکلیف اول را فراموش نکنید. بر روی تمرین کردن نوشتن مقاله ی خود تمرکز کنید. اما به یاد داشته باشید که در آزمون نوشتن آیلتس جنرال (عمومی) تکالیف دیگری هم نیز وجود دارد.

 

 

نکات آزمون آیلتس جنرال برای قسمت صحبت کردن (Speaking)

نکته اول :

یک سریال تلویزیونی انگلیسی که به آن علاقه دارید, پیدا کنید. و یا شاید, با فیلم های سینمایی بیشتر سازگاری داشته باشید. نکته مهم این است که چیزی را به طور متناوب و پشت هم نگاه کنید. این راه بسیار خوبی برای بهبود و تقویت تلفظات شما است.

نکته دوم :

بلند بخوانید. یک کتاب و یک مقاله بردارید, جایی را پیدا کنید که بتوانید راحت و بلند بخوانید. به خودتان گوش کنید.  ما به شما قول می دهیم که این کار ارزش تک تک لحظات تمرین کردن شما را دارد. شاید بعضی اوقات با بلند خواندن احساس حماقت کنید. اما هر چه بیشتر این کار را انجام دهید, احساس اعتماد به نفس بیشتری در آینده ای نه چندان دور خواهید داشت.

نکته سوم :

ضبط کردن صدای خود در هنگام صحبت کردن نیز یکی دیگر از راه های بهبود سطح کنونی شما در صحبت کردن می باشد.سعی کنید به سوالات ساده درباره ی تفریح و سرگرمی, خانواده, محل تولد و فیلم مورد علاقه ی خود و یا در کل علایق خود پاسخ دهید.

توجه داشته باشید که پاسخ های شما خیلی کوتاه نباشد. اما دقت کنید تا آنقدری پاسخ های شما طولانی نشود که از موضوع اصلی دور شوید. زیرا این نکته که مستقیمأ پاسخ سوال را دهید اهمیت بسیاری دارد.

بعد از اتمام, فایل صوتی که از صدای خودتان ضبط کردید را گوش کنید. آیا شما تیک استرسی خاصی دارید؟ و یا به طور مثال از یک کلمه و یا عبارت بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید استفاده کرده باشید. بعضی از افراد صداهایی را مدام تکرار می کنند که فهم و درک صحبت های آن ها را دشوار می سازد. تمامی این تیک ها نشان دهنده ی آن است که شما با ذهن خود برای پیدا کردن کلمه ای مناسب در کشمکش و کلنجار هستید.

به خاطر داشته باشید که داشتن اعتماد به نفس یکی از رموز موفقیت در این قسمت از آزمون است. پس سعی کنید که تمامی این عاداتی که شما را در صحبت کردن مردد نشان می دهد را قطع کنید.

نکته چهارم :

اگر اشتباه کردید, سعی کنید تا نگذارید اشتباهتان تمرکز شما را بر هم ریزد, به صحبت خود ادامه دهید. هنگامی که متوجه می شوید در تلفظ کلمه ای اشتباه کردید, مکث کردن و یا به لکنت افتادن آسان است.

بر صحبت های خود تمرکز کنید, سعی نکنید تا مدام معذرت خواهی کنید. اگر بتوانید صحبت های خود را به پایان برسانید و اعتماد به نفس خود را در صحبت کردن به آزمونگر نشان دهید, بهتر از تمرکز کردن بر روی اشتباهات بسیار کوچک است.

نکته پنجم :

ارتباط چشمی برقرار کردن با آزمونگر نیز راه بسیار خوبی برای نشان دادن اعتماد به نفس شما است. سعی کنید تا زیاد به پایین خیره نشوید و یا بیشتر زمان خود را با نگاه کردن به میز در هنگام صحبت کردن خود نگذرانید.

نکته ششم :

راه بسیار خوب دیگری که می توانید نشان دهید در صحبت کردن به زبان انگلیسی اعتماد به نفس دارید و راحت هستید, این است که از عبارت و اصطلاحات رایج استفاده کنید.

علاوه بر این, شما می توانید در صحبت های خود “It is” را به “It’s” و یا “He is” را به “He’s” تغییر بدهید. این تغییرات کوچک باعث می شود که صحبت های شما روان تر و عادی تر به نظر برسد.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!