آیلتس IELTS

( INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM )

که به معنای سامانه  جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است و یکی از ارزشمندترین آزمون های زبان انگلیسی در سراسر جهان به شمار می آید.

این آزمون یک آزمون بریتانیایی بوده  و توسط دانشگاه کمبریج انگلستان وشورای فرهنگی بریتانیا و هم چنین مرکز آیلتس استرلیا برگزار میشود.نمره بندی این آزمون از ۰ -۹ بوده  و به طور معمول سطح ۵ نمره متوسط و ۶ به بالا خوب تلقی میشود.

البته دانشگاه های  مختلف نمره های قبولی متفاوتی را دارا هستند به عنوان مثال دانشگاهای کمریج . آکسفورد و هاروارد با حداقل سطح ۷ دانشجو میپذیرند.

این آزمون از ۴ مهارت  تشکیل شده است که به دو صورت عمومی و آکادمیک برگزارمیشود و معمولا از آن به عنوان معیار سنجش دانش  برای ورود به دانشگاه و یا مهاحرت استفاده میگردد.

این آزمون با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج و کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرلیا برگزار شده و چهار مهارت  READING – SPEAKING – LISTENING – WRITING  رو با بالاترین استاندارد های بین المللی برگزار میکند که توسط کشور های همچون  کانادا و انگلستان و استرلیا و نیوزلند و آمریکا مورد قبول میباشد. این آزمون در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی در ۱۱۰ کشور مختلف در دنیا برگزار شده و به طیف گشترده ای از سوالات پاسخ داده میشود.نمره هر بخش از امتحان بین صفر تا نه است که با معدل گیری از چهار مهارت نمره کلی در کارنامه آیلتس ئائه خواهد شد.

اکثر دانشگاه ها برای جذب دانشجو و دانش آموز حداقل نمره ای را لحاظ میکنند که به طور کلی نباید از ۶ کمتر باشد ولی این قاعده برای همه دانشگاه ها یکسان نیست و برای مهاجرانی که قصد اقامت در کشور کانادا را دارند باید حداقل نمره ۷ آیلتس رو کسب کنند برای کسب امتیاز بیشتر به منظور دریافت اقامت در آن کشور.

نتایج این آزمون دو هفته پس از پایان آزمون اعلام خواهد شد و کارنامه فقط به شخص امتحان دهنده تحویل میگردد.

لازم ذکر است که حداکثر میتوان برای این آزمون پنج کارنامه دریافت کرد که به صورت رایگان توسط دفتر برگزار کننده آزمون صادر میگردد ولی لازمه آن این است که بیشتر از یک ماه از تاریخ آزمون نگذشنه باشد و بابت صدور  بیش از پنج کارنامه نیز مبلغلی دریافت میگردد. و در پایان نوع امتحان در هنگام ثبت نام توسط شما انتخاب خواهد شد .

بخشهای مختلف آزمون

Listening    شنیداری

زمان  این بخش حدوداً۳۰دقیقه میباشد.

تعداد سؤال : دفترچه‌  حاوی چهل سؤال در۴ بخش میباشد . نوارامتحان  Listeningفقط یکبارپخش میشود و میبایست کاملا حواسمون جمع باشد چون فرصت جبرانی نخواهد بود.

پس ازپایان هربخش شما قادر هستید  تاجوابهای خود را بازبینی نموده و پاسخها را دردفترچه سوالات بنویسید . در پایان  این بخش از آزمون آیلتس  چند دقیقه فرصت دارید تاجواب هاراازدفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید. قابل ذکر است که دوبخش اول  این مهارت موضوعاتی اجتماعی ومکالمه بین دویا چند نفررا در بر میگیرد و دوبخش دوم نیزشامل   موضوعاتی دانشگاهی و یک مکالمه حداکثرچهارنفره ویک کنفرانس میباشد.

Reading  خواندن

General Training Reading

زمان این بخش  ۶۰دقیقه برای۴۰سؤال میباشد .

دفترچه حاوی متونی است  که جمعاً شامل  ۲۰۰۰  تا   ۲۷۰۰کلمه است و برخلاف بخش Listening  زمان اضافه ‌ای به منظور انتقال جوابها ازدفترچه سوالات به پاسخنامه به شما  اختصاص داده نمیشود.

 

جالب است بدانید متون بکاررفته دردفترچه سوالات ازمجلات،جزوات،کتابها وروزنامه‌ها گرفته شده است ومخاطب آنها خواننده های  غیرمتخصص میباشد که بخش اول آن  شامل مطالبی درباره  امور روزمره اجتماعی , بخش دوم درمورد جزوات آموزشی واحتیاجات رفاهی و بخش سوم  شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

Academic Reading

زمان این بخش نیز  ۶۰دقیقه برای۴۰سؤال حاوی ۳ متن که جمعاً۲۰۰۰تا ۲۷۰۰کلمه را شامل میشود.

 

برخلاف بخش Listening،زمان اضافه‌ای جهت انتقال جوابها ازدفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود. و متون بکاررفته دردفترچه سوالات معمولا  ازمجلات،جزوات،کتابهاوروزنامه‌ها استخراح  شده‌اند ومخاطب آنها به طور کلی خواننده  های غیرمتخصص میباشد باید توجه داشت متون جنبه علمی دارند وحداقل یکی ازسه متن نوشتاری استدلالی است و درصورتی که متن حاوی لغات تخصصی وفنی باشد واژهنامه ‌ای کوتاه نیزهمراه آن برای شما آورده خواهد شد.

Writing  نوشتاری

General Training Writing

زمان این بخش  ۶۰دقیقه برای دوموضوع است که باید انشاء درباره آن نوشته شود.

در موضوع اول    (Task 1) شما میباست  نامه‌ای به شخصی فرضی بنویسید ودرآن مسئله یا مشکلی را شرح دهید باید توجه کرد که  نامه شما باید حداقل۱۵۰ کلمه  را داشته باشد و  اگر نامه‌ای کمتراز۱۵۰کلمه داشته باشد ازآن نمره کم خواهد شد و توصیه میشود که ۲۰دقیقه را به این بخش اختصاص دهید.

 

معمولا موضوع  نامه ها یکی ازچهارنوع موضوعی است که در  زیربه آن اشاره شده است:

Complaint / Request of information letter شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات

Job application letter نامه درخواست کار

Personal letter نامه شخصی

Formal business letter نامه رسمی  اداری

درموضوع دوم (Task 2 )  باید نظر موافق یامخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کرده  و نباید  نامه شما از ۲۵۰ کلمه کمتر باشد در غیر این صورت ازآن نمره کم خواهد شد و توصیه میشود زمان اختصاص ئائه شده در این بخش ۴۰دقیقه باشد.

Academic Writing

زمان این بخش  ۶۰دقیقه است که در این شصت دقیقه میبایست   در مورد دو موضوع انشاء نوشته شود.

در موضوع اول  (Task 1)  جدول یا نموداری به شما داده خواهد شد  که شما میباست آنها را  توضیح دهید.  انشاء شما باید حداقل ۱۵۰کلمه را شامل شود و اگرتعداد لغات کمتر از۱۵۰کلمه  باشد ازآن نمره کم خواهد شد بهتراست۲۰دقیقه ازوقت را به موضوع اول اختصاص دهید.

در موضوع دوم (Task 2 )  نیز  باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کرده واگر تعداد لغات کاربردی در متن شما کمتر  از   ۲۵۰کلمه باشد ازآن نمره کم خواهد شد و توصیه میشود ۴۰ دقیقه ازوقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

Speaking       گفتاری

در این بخش که زمانی حدود ۱۱تا۱۴دقیقه  از وقت شمارا خواهد گرفت یک امتحان بصورت مصاحبه رودررواز شما گرفته خواهد شد  وشامل سه بخش میباشد که در بخش اول که حدود ۴ الی ۵ دقیقه به طول خواهد انجامید متقاضی میباست به سوالات عمومی وشخصی درمورد محل زندگی ،شغل، وضعیت خانوادگی وعلایق خود جواب دهد.

در بخش دوم نیز  باید در مدت۲ الی ۳ دقیقه درمورد موضوعی که به شما داده خواهد شد صحبت کنید. قبل از آن یک دقیقه فرصت خواهید داشت تا درمورد موضوعات داده شده فکرکنید ویادداشت برداری نمایید. پس ازپایانزمان اختصاص داده شده در این بخش به یکی دوسؤال درمورد موضوع صحبت شده باید پاسخ دهید .

در بخش سوم , و پایانی که به مدت۴ تا۵ دقیقه ب امصاحبه ‌کننده صحبت خواهید کرد میباست در مورد موضوعی که در بخش دوم صحبت کردید به سوالات ممنحن پاسخ دهید .

یکی ازمهم ترین عوامل کسب موفقیت ونمره خوب درامتحان IELTS ،نحوه مطالعه برای چنین امتحانی است.

?همه چیزدرباره آزمون جدید کامپیوتری آیلتس

?اخیرا دردوشهر ملبورن و آدلایت دراسترالیا آزمون آیلتس باحق انتخاب بطورکامپیوتری برگزارمیشود که احتمال میرود درصورت موفق بودن این طرح جدید،امکان شرکت درنسخه کامپیوتری نیزبرای متقاضیان فراهم شود. توجه داشته باشید که امکان شرکت درآزمون براساس سیستم سنتی کاغذ وقلم نیز برای داوطلبین حذف نخواهد شد وبراساس ترجیح خود میتوانید یکی ازاین دوحالت کلی را انتخاب کنید.

ثبت نام دراین آزمون جدید براساس مکانهای موجود تفاوتی با شیوه های رایج ثبت نام  ندارد وتاریخها وروزهای برگزاری آزمون طبق زمانهای موجود درسایت مراکزبرگزارکننده میباشد.

درآزمون کامپیوتری سه قسمت لیسنینگ،ریدینگ ورایتینگ بروی کامپیوترهای موجود درمرکز برگزاری آزمون انجام میشود اما آزمون مصاحبه یاهمان اسپیکینگ به روش سنتی وبصورت چهره به چهره درقالب یک مکالمه شفاهی با یک انسان  ممتحن برگزار میشود. سایر ابعاد آزمون مانند محتوا، نوع سوالات وغیره دردونسخه کاغذی وکامپیوتری هیچ تفاوتی باهم ندارند ودرواقع این امکان جدید برای افرادی که باسیستم کامپیوتروتایپ کردن راحتترهستند مناسب میباشد. محیط کارنرم افزارآزمون شباهت زیادی به محیط کارنرم افزار تافل کامپیوتری/اینترنتی دارد.

نکته جالب دیگر در ارتباط با این آزمون جدید،سرعت بیشتردراعلام نتایج است که طبق اعلام رسمی دروبسایت مربوطه بین پنج تاهفت روزپس ازشرکت درآزمون میباشد این درحالی است که درنوع کاغذی نتایج آزمون بین سیزده تا پانزده روزاعلام میشود. سرعت اعلام نتایج به جرعت یکی ازویژگی های قابل توجه این آزمون جدید است.

دریک جمع بندی سریع  در مورد  آزمون جدید کامپیوتری میتوان به این نکات اشاره کرد:

همان آزمون قبلی است ولی  درقالب وفرم جدید که فعلا درفقط دردوشهراسترالیا برگزارمیشود.

محتوا ،زمانبندی ،نوع سوالات ،سیستم نمره دهی وتمهیدات امنیتی آزمون یکسان بانوع کاغذی میباشد

قسمت های لیسنینگ،ریدینگ ورایتینگ بصورت کامپیوتری وقسمت اسپیکینگ بایک انسان انجام میشود

درمقایسه بانوع کاغذی سرعت اعلام نتایج بین پنج تا هفت روزسریعتراست.