استراتژی هایی کلی برای آزمون سلپیپ

برای مهاجرت و اقامت دائم در کشور کانادا, آزمون سلپیپ, گامی مهم به سوی هدف و نتیجه ایده عال شما است.

آزمون سلپیپ تنها آزمون کانادایی است که برای ارزیابی مهارت های زبانی کسانی که برای مهاجرت,پناهندگی و شهروندی کانادا درخواست داده اند طراحی شده است. این آزمون علاوه بر آنکه توسط (IRCC) انجمن شورا از بریتیش کلمبیا مورد قبول واقع شده است, همچنین توسط انجمن مشاوران مهاجرت کانادا نیز تایید شده است.

به طور دقیق این آزمون, مانند دیگر آزمون های زبان, سطح توانایی و مهارت های زبانی یک کاندید را در زبان انگلیسی, از طریق مهارت های مختلف و بر اساس معیارهایی شاخص مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهد. این آزمون به طور کلی برای اطمینان از مهارت های زبانی شما به طور مثال صحبت کردن شما با همکاران در محل کار و یا صحبت کردن با یک دوست, درک کردن اخبارهای روزمره انگلیسی زبان انجام گرفته می شود.

به طور کلی دو نوع آزمون سلپیپ وجود دارد. اگر برای مهاجر دائمی شدن در کانادا درخواست پذیرش داده اید, لازم است که در آزمون سلپیپ جنرال شرکت کنید. در آزمون سلپیپ جنرال, مهارت های اصلی کاندید و داوطلب را مانند: لیسنینگ (مهارت شنیداری), ریدینگ (مهارت خواندن), رایتینگ (مهارت نوشتاری) و تواناییی اسپیکینگ (مهارت گفتاری) شما را ارزیابی میکنند. و نوع دیگر آزمون سلپیپ, سلپیپ جنرال (LS) است, که برای درخواست شهروندی کانادا انجام میشود, در این نوع از آزمون سلپیپ, تنها مهارت لیسنینگ و اسپیکینگ شما مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفته میشود.

برای شرکت کردن در آزمون سلپیپ ابتدا لازم است تا آشنایی کلی از نوع فرمت آزمون داشته باشید و دانستن این ده نکته که در این پست برای شما جمع آوری کردیم از آزمون سلپیپ الزامی است. از این نکات می توانید در هنگام آمادگی برای آزمون و همچنین در مدت آزمون خود استفاده کنید. موارد زیادی وجود دارد که شما میتوانید برای بالا بردن شانس موفقیت خود در این آزمون و آمادگی لازم برای آن انجام بدهید. کریس کولبلیتنر, مدیر محصولات و برنامه های آموزشی در موسسه آزمون پاراگون, دانستن این ده استراتژی را قبل از آزمون و در حین آن توصیه کرده است.

  1. با یک سیستم کامپیوتر تمرین کنید

آزمون سلپیپ به طور کامل توسط یک سیستم کامپیوتر انجام داده میشود, بنابراین مطمئن شوید که به کار کردن با یک کامپیوتر به طور کامل مسلط بوده و میتوانید به راحتی با یک موس و کیبرد کار کنید. تمرین کردن با نمونه آزمون های سلپیپ و یا ماک اگزم های آن که به صورت آنلاین انجام میشود راه خوبی برای آشنایی با نوع فرمت آزمون اصلی سلپیپ است.

  1. به خاطر بسپارید که آزمون سلپیپ یک آزمون عمومی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی است

آزمون سلپیپ توانایی شما را در زبان انگلیسی و در موقعیت های روزانه ارزیابی میکند. این آزمون یک آزمون زبان انگلیسی بازرگانی و یا آکادمیک نیست. یکی از بهترین راه ها برای آمادگی در این آزمون این است که به بیرون بروید و تا جایی که میتوانید در زندگی روزمره ی خود از زبان انگلیسی استفاده کنید.

  1. از دامنه ی وسیع لغات و ساختارهای دستورزبان استفاده کنید

سعی کنید که در آزمون رایتینگ و اسپیکینگ, دانش وسیع خودتان را در استفاده از لغات و واژه ها نشان دهید. از استفاده کردن کلمات تکراری بپرهیزید. لازم نیست که شما یک دیکشنری (فرهنگ لغت انگلیسی) را حفظ کنید –  تنها کافیست از کلماتی استفاده کنید که استفاده از آن در زندگی روزمره طبیعی و رایج است. به یاد داشته باشید که از ساختارهای دستور زبانی و گرامر متنوع و جملات سازنده به طور صحیح و به جا استفاده کنید.

  1. زمان خود را در آزمون مدیریت کنید

آزمون سلپیپ, آزمونی است که کاملا توسط یک کامپیوتر انجام داده میشود, در گوشه سمت راست روی صفه ی نمایشگر (مانیتور) آن تایمری خواهید دید, که به شما نشان میدهد چقدر زمان برای این بخش از آزمون صرف شده است. نگاه کردن به این تایمرها به شما کمک میکند تا چگونگی سرعت خودتان را در طول آزمون بسنجید و زمان خود را برای انجام دادن بخش های بعدی مدیریت کنید.

  1. پاسخ های خود را بررسی کنید

اگر در مدت کامل کردن قسمت های ریدینگ , لیسنینگ و رایتینگ آزمون زمان اضافی داشتید, نگاهی به پاسخ های خود کنید و مطمئن شوید که پاسخ  تمامی سوالات را تا جایی که میتوانستید به درستی داده اید. سعی کنید تا دقایقی را صرف بررسی مجدد و مروری بر متن مقاله ای که در قسمت رایتینگ نوشته اید کنید و مطمئن شوید تا هیچ خطا و اشتباهی که بتواند در نمره و نتیجه ی شما تاثیر بگذارد نداشته باشید.

  1. واضح و شمرده صحبت کنید

در اسپیکینگ آزمون سلپیپ که باز هم توسط کامپیوتر و میکروفونی که به هدفون شما متصل است انجام گزفته میشود باید سعی کنید تا آرام و شمرده و به وضوح صحبت کنید, لازم نیست که میکروفون را به لب های خود بچسبانید تنها کافیست که آن را کمی نزدیک بگیرید. طبیعی است که وقتی استرس داشته باشید و یا مضطرب باشید تند و سریع صحبت کنید –  اما سعی کنید آرام باشید و شمرده و واضح صحبت کنید.

  1. در مورد لهجه خود نگران نباشید

آزمونگرها میدانند که باید لهجه هارا نادیده بگیرند. مگر اینکه لهجه ی شما مانع از فهمیدن صحبت های شما شود, پس تمرکز خودتان را در لحجه نگذارید. در عوض از ساختارهای دستور زبانی مناسب و به جا و همچنین از لغات و واژه های متنوع استفاده کنید و پاسخ هایی کامل ارائه دهید.

  1. یادداشت برداری کنید

در مدت آزمون سلپیپ, برای شما یک برگه ی یادداشت و یک خودکار تهیه شده است که میتوانید از آنها برای یاداشت برداری هرنکته ای در آزمون استفاده کنید, این برگه یادداشت برای نوشتن ایده هایتان در قسمت اسپیکینگ و سازمان دهی افکار خود در قسمت رایتینگ میتواند کارآیی مناسبی داشته باشد. همچنین میتواند ایده ی خوبی برای یاداشت برداری و نوشتن اطلاعات و جزئیات خاص و اصلی به طور مختصر در حین آزمون لیسنینگ باشد.

  1. در آنچه که میدانید تمرکز کنید

ممکن است شما با کلمات دشوار و یا نا آشنایی در متن های آزمون ریدینگ و یا لیسنینگ رو به رو شوید. خودتان را درگیر نگرانی کلماتی که متوجه ی آن نمیشوید و یا نمیدانید نکنید. درمفهوم کلی و قسمتی از متن که متوجه ی آن میشوید تمرکز کنید تا اطلاعات بیشتری را از دست ندهید. بعضی مواقع ممکن است شما بتوانید معنی یک کلمه ی جدید را با خواندن و دانستن معنی کلماتی که قبل و بعد از آن وجود دارد متوجه شوید و یا حدس بزنید.

  1. از استراتژی های متنوعی برای خواندن متون در ریدینگ استفاده کنید

شما مجبور نیستید که کلمه به کلمه ی یک متن را بخوانید تا با موفقیت بتوانید پاسخ تمام سوالات پرسیده شده در آزمون را بدهید, در عوض میتوانید از انواع تکنیک های خواندن مانند اسکیم کردن و یا همان روزنامه واری خواندن و اسکن و بررسی کردن استفاده کنید. این ممکن است به شما در سوالات ساده تر کمک کند و به شما فرصت بیشتری برای صرف کردن با سوالهای سخت تر و زمان بیشتری برای بررسی مجدد پاسخ های خود خواهد داد.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!