استراتژی های موفقیت در آزمون سلپیپ کانادا

استراتژی های پیش از آزمون سلپیپ:

مهارت های شنیداری را در منابع سلپیپ تمرین کنید:تکنیک ها و مهارت شنیداری خود را از دست کم سه هفته پیش از ازمون با گوش دادن به گزارش های خبری،مصاحبه های تلویزیونی،برنامه های رادیویی،فیلم های انگلیسی زبان منابع سلپیپ و برنامه های مختلف تلویزیونی تقویت کنید.

دامنه ی واژگان خود را افزایش دهید:استفاده ی صحیح از واژگان را به وسیله ی تمارینی که در این مقاله ارائه شده،تقویت کنید.شما همچنین میتوانید یک دفترچه ی لغت تهیه کنید و روزانه ان را تمرین کنید.هرچه دامنه ی لغاتتان گسترده تر باشد،درک محتوای فایل های صوتی برایتان راحت تر خواهد بود.

اصطلاحات آزمون سلپیپ بیشتری بیاموزید:دانش خود را در زمینه ی اصطلاحات با استفاده از منابع سلپیپ منابع مناسب بالا ببرید.

 

استراتژی های آزمون سلپیپ  حین ازمون:

دستورالعمل ها را  در منابع سلپیپ بخوانید:برای خواندن دستورالعمل ها به اندازه ی کافی زمان بگذارید.

در صورت بروز هرگونه مشکل فنی،کمک بخواهید:چنانچه حس میکنید سیستم شما دارای ایراد فنی است(برای مثال نمیتوانید صدای نوار را به خوبی بشنوید)،فورا به یکی از مراقبین اطلاع دهید.

زمان را مدیریت کنید:تایمر خود را مدام در نظر داشته باشید.از اینکه در مدت زمان داده شده میتوانید تمام به سوالات تمام قسمت های بخش listening پاسخ دهید،اطمینان حاصل کنید.

پاسخ های انتخابی خود را چک کنید:پس از کلیک کردن روی گزینه ی مورد نظر،بررسی کنید که ایا گزینه ای که انتخاب کرده اید علامت گذاری شده یا خیر.

روی معنا تمرکز کنید :در قسمت اول منابع سلپیپ (تشخیص معانی مشابه) و قسمت دوم(سوالات کوتاه پاسخ)،روی معنای عبارات و سوالات تمرکز کنید و بر اساس مفهوم،بهترین گزینه را انتخاب کنید.

به اطلاعات کلیدی توجه کنید:در قسمت سوم منابع سلپیپ (فایل مربوط به حل یک مشکل)، و قسمت پنجم(شنیدن به منظور دریافت اطلاعات)،سعی کنید هدف صحبت های گوینده و توصیه ها یا راهکارهای شخص مقابل را دریابید.در این دو قسمت و همچنین در قسمت هفتم(گوش دادن به یک بحث)،سعی کنید دلایل ایجاد مشکل پیش امده و نیز علل عدم کارکرد راهکارهای مطرح شده را متوجه شوید.

در بخش چهارم منابع سلپیپ (گوش دادن به یک مکالمه ی روزمره)،سعی کنید ارکان اصلی ماجرا را دریابید. چه اتفاقی افتاده؟این اتفاق برای جه کسی افتاده؟دلایل این اتفاق چیست؟در تمامی مکالمات بخش شنیداری (قسمت ۳،۴،۵ و مخصوصا قسمت )به سرنخ هایی که درباره ی احساس طرفین گفت و گو راجع به وضعیت پیش امده ارائه میشود،توجه کنید.

از منابع سلپیپ شنیده ها خلاصه برداری کنید:در قسمت ششم(گوش دادن به اخبار)،داده ها را با به کار بردن این پرسش ها تجزیه و تحلیل کنید:اخبار راجع به چه کسی یا کسانی است؟چه اتفاقی افتاده؟چه زمانی؟ کجا؟چرا؟چگونه؟همچنین سعی کنید نتیجه یا رخداد نهایی را متوجه شوید.یک خلاصه از تمامی این مطالب در ذهن خود ترسیم کنید.

روی مسئله ی مد نظر تمرکز کنید:در قسمت ۷(گوش دادن به بحث)،و قسمت ۸(دریافت دیدگاه ها)، افراد درگیر در مکالمه،با هم اتفاق نظر ندارند.دو یا سه روش برای برای بیان کردن مسائل و مشکلات کلیدی مطرح شده،بیابید.

از تکنیک حذف گزینه استفاده کنید:زمانی که نمیتوانید به پاسخ صحیح برسید،سعی کنید با استفاده از تکنیک حذف گزینه،گزینه های نادرست را حذف کنید و از بین انتخاب های باقی مانده،پاسخ دارای احتمال قوی تر را حدس بزنید.

 

 

 

THE READING TEST آزمون سلپیپ

نمای کلی بخش آزمون سلپیپ :

بخش Reading،به سنجش مهارت شما در خوانش و درک متون در حیطه ی شخصی،اجتماعی، و در محل کارتان میپردازد.ایا مهارت شما در خواندن به میزانی هست که بتوانید متون حاوی اطلاعات نوشتاری در موضوعات و سبک های گوناگون مانند:ایمیل ها،جداول،مکاتبات شخصی و کاری، و متون حامل اطلاعات در زمینه های مختلف را بخوانید؟ایا میتوانید چندین دیدگاه بیان شده در یک متن کوتاه را تشخیص و از هم تمییز دهید؟هر قسمت از متن،این امکان را به شما میدهد تا از مهارت متفاوتی در این زمینه بهره ببرید.

این بخش شامل ۴ قسمت و مجموعا ۶۰ دقیقه زمان میباشد.

در هر کدام از این ۴ قسمت منابع سلپیپ ،یک متن کوتاه یا متوسط رارئه خواهد شد و شما پس از خواندن ان موظفید به چند پرسش چهار گزینه ای مرتبط پاسخ دهید.همچنین ممکن است از شما خواسته شود یک نظریه راجع به متن اصلی را بخوانید و به سوالات مربوط به ان پاسخ دهید.گزینه ها در یک کادر جداگانه ارائه خواهند شد و شما باید روی گزینه ی مورد نظر خود کلیک کنید. از ان جایی که پاسخ های داده شده تنها در دو دسته ی درست یا نادرست جای داده میشوند،این قسمت بخش توسط کامپیوتر تصحیح خواهد شد.

 

Reading part

۶۰ دقیقه

۱.خواندن تطابقی(۲ متن) ابتدا یک نامه را میخوانید و به ۶ سوال مربوطه پاسخ میدهید.پس از ان پاسخ نامه را میخوانید و ۵ جای خالی داده شده را با استفاده از گزینه های داده شده،کامل میکنید. ۱۱ سوال ۱۱ دقیقه
۲.خواندن متن همراه با نمودار(۱ متن و ۱ نمودار) ابتدا توضحاتی درباره ی نموار میخوانید و سپس  به سوالات مربوطه پاسخ میدهید. ۸ سوال ۹ دقیقه
۳.خواندن به منظور دریافت اطلاعات(۱ متن) یک متن را میخوانید و عبارت مربوط به هر پاراگراف را تعیین میکنید. ۹ سوال ۱۰ دقیقه
۴.خواندن به منظور درک دیدگاه ها(۲ متن) ابتدا یک گزارش میخوانید و به ۵ سوال مربوط به ان پاسخ میدهید. سپس متنی راجع به همان گزارش میخوانید و ۵ جای خالی را با استفاده از گزینه های داده شده پر میکنید. ۱۰ سوال ۱۳ دقیقه
۵.ایتم های فاقد نمره نامشخص ۸ الی ۱۱ سوال ۹ الی ۱۳ دقیقه

 

ایتم های فاقد نمره،برای اهداف ارزیابی ازمون طراحی شده اند و تشخیص انها از دیگر سوالات موجود،ممکن نیست.این سوالات دقیقا همانند مابقی پرسش ها و در لابه لای انها قرار گرفته اند. نمره ی این سوالات،در نتیجه ی ازمون شما بی تاثیر خواهد بود.اگرچه،از انجایی که تشخیص این سوالات برای شما ممکن نیست،باید تمام سعی خود را در پاسخگویی به تمامی پرسش ها به کار گیرید.

نوع متون این بخش:

توجه داشته باشید که  CELPIP-General، یک ازمون اکادمیک نیست. با پیشروی ازمون،سطح متون دشوارتر میشود،اما از شما انتظار نمیرود که متون را خلاصه کنید یا یک متن طولانی را به منظور یافتن اطلاعات خاصی،بخوانید.در این بخش با انواع مختلفی از متونی که افراد در کانادا به طور روزمره با انها سر و کار دراند،مواجه میشوید.

زمان خود را مدیریت کنید:

جدولی که در صفحه ی قبل با هم دیدیم،حداکثر زمان در نظر گرفته شده برای هر بخش را نشان میدهد.در طول هر قسمت شما میتوانید زمان اختصاص داده شده به هر سوال را توسط خودتان تنظیم کنیدو پیش از انکه فرصت ان قسمت به پایان برسد،به قسمت بعدی بروید.با این حال،امکان ذخیره ی زمان وجود ندارد.زمان در نظر گرفته شده برای هر بخش،مختص همان بخش است و قابل ذخیره برای پاسخگویی به بخش بعدی نیست.هنگام مدیریت زمان،از اینکه تایم کافی برای پاسخگویی به هر سوال و همچنین دوره و مرور کل بخش را در نظر گرفته اید،اطمینان حاصل کنید.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!