افکار اشتباه از آزمون آیلتس (IELTS)
 
  1. آزمون آیلتس از آزمون های دیگر سخت تر است.
هر آزمونی بدون مطالعه کردن و یا نداشتن تمرین کافی میتواند سخت و دشوار باشد بنابراین خیر, آزمون آیلتس از دیگر آزمون های زبان دشوارتر نیست, اما تمامی آزمون های بین المللی زبان مانند آزمون آیلتس, مهارت های مشابه آن را مورد سنجش و ارزیابی قرار نمی دهند. آزمون آیلتس به این دلیل شما را به چالش می کشاند زیرا رشته ای که شما قصد تحصیل و مطالعه ی آن را در یک کشور خارجه دارید نیز سخت و دشوار خواهد بود.
  1. هر فردی می تواند به دلخواه در یکی از دو نوع آزمون آیلتس آکادمیک و یا جنرال شرکت کند.
خیلی هم نادرست نیست. اما حقیقتأ به دلخواه زبان آموزان نیست بلکه بیشتر بنا بر هدف و قصد آنهاست. به عنوان مثال اگر شما به قصد گرفتن یک مدرک تحصیلی و یا ادامه تحصیل میخواهید در آزمون شرکت کنید باید آزمون آیلتس آکادمیک (Academic) را انتخاب کنید و یا اگر اهداف کاری و یا قصد مهاجرت دارید باید نوع آیلتس جنرال (General) را انتخاب کنید. بنابراین درست است که آن نوع از آزمون آیلتسی که در آن شرکت میکنید به انتخاب های شما که برای آینده ی تحصیلی و یا شغلی خود میگیرید بستگی دارد.
  1. آزمون های آیلتس در نقاط مختلف جهان متفاوت می باشند.
خیر اینطور نیست که انواع متفاوتی از آزمون آیلتس وجود داشته باشد  و در هر یک از مکان های برگذاری آزمون نوع متفاوتی از آن گرفته شود خیر, زیرا به طور کل آزمون آیلتس یک آزمون بین المللی استاندارد و آزمونی جهانی است که در هر صورت هر چهار مهارت زبانی کاندید را مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهد و تنها تفاوت آن در تمامی نقاط متفاوت جهان ممکن است در نمونه تسک های آن باشد.
  1. در برخی از مراکز آزمون آیلتس میتوان نمره بهتری به نسبت بقیه به دست آورد.
به هیچ وجه اینطور نیست. آزمون های رسمی آیلتس از راه های زیادی برای اثبات استاندارد بودن نمره بندی در سراسر جهان استفاده میکند. البته که شرکت کردن در آزمون آیلتس و تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان منفعت های خودش را دارد, اما دلیل سخت بودن شرایط شرکت در این آزمون این است که شما به طور مدام در زندگی روزمره ی خود با زبان انگلیسی سرو کار خواهید داشت.
  1. من می توانم به طور کل , تنها سه بار در آزمون آیلتس شرکت کنم.
حقیقت ندارد. شما می توانید تا هر چقدر که می خواهید در آزمون آیلتس شرکت کنید اما باید حداقل تا آزمون بعدی سه ماه صبر کنید تا بتوانید باری دیگر در آزمون شرکت کنید. این حداقل فاصله زمانی است که برای تقویت ضعف مهارت های خود و همچنین بهبود نمره ی کلی خود در آزمون لازم دارید.
  1. من می توانم به تنهایی, به راحتی برای آزمون مطالعه و با موفقیت برای آزمون آماده شوم .
البته که میتوانید به تنهایی به مطالعه کردن و تمرین زیاد برای آمادگی آزمون اکتفا کنید و تنها به موفقیت در آزمون امیدوار باشید اما آنکه بتوانید نتیجه ای مطلوب, دلخواه و ایده عال به دست آورید… ما حقیقتأ اینطور فکر نمی کنیم. کارشناسان و محققان زیادی متوجه شده اند که هر زبان آموز روش و استراتژی خاصی برای مطالعه شخصی خود دارد, اما برای آمادگی قبل از آزمون به طور مؤثر و تاثیرگذار لازم است تا نصیحت هایی حرفه ای از یک استاد و مدرس که مطمعنأ اطلاعات و تجربیات بیشتری در این زمینه دارد دریافت کنند. دریافت اینگونه از اطلاعات و راهنمایی ها میتواند در مراکز و مؤسسات آموزشی که امروزه در سرتاسر جهان و اطراف ما وجود دارد, چه به صورت حضور در کلاس های گروهی و یا کلاس های خصوصی و تک نفره امکان پذیر باشد.علاوه بر این شما باید بدانید که دوره های تمرینی عمومی زبان انگلیسی عمومأ مفید تر از مطالعه و تمرین شخصی خود فرد باشد.
  1. برای به دست آوردن یک نتیجه ی خوب در آزمون آیلتس باید تا جایی که ممکن است آزمون های تمرینی (ماک) زیادی انجام دهید.
واقعا اینطور فکر میکنید ؟ به دست آوردن یک نمره ی خوب وایده عال, نتیجه ی مطالعه, تمرین و آمادگی کافی و همچنین استفاده از استراتژی ها است, نه انجام تعداد زیادی ماک و یا آزمون های تمرینی. زیرا به طور حتم, اگر یک آزمون تمرینی انجام دهید, باید بر روی هر کدام از اشتباهات و نقاط ضعف خود هم نیز کار کنید, در غیر این صورت شما زمان با ارزشی را برای یادگیری مفید و تمرین کافی از دست خواهید داد.
  1. قسمت شنیداری و یا لیسنینگ آزمون آیلتس, دشوارترین قسمت از آزمون آیلتس است.
بسیاری از زبان آموزان باور دارند که یکی از قسمت های آزمون, سخت تر و دشوار تر از دیگر قسمت های آن است. البته که بیشتر منظور آنها این است که برای بهبود و تقویت در آن مهارت به تمارین بیشتری احتیاج دارند. به طور مثال برخی دیگر از زبان آموزان قسمت اسپیکینگ آزمون آیلتس را به دلیل مکالمه و مصاحبه رو در رویی که با یک آزمونگر خواهند داشت از یکی از پراسترس ترین قسمت های آزمون میدانند. اما باید بدانید که برای بر طرف کردن تمامی این ترس ها و استرس ها که تنها موجب از دست دادن نیمی از زمان و وقت شما خواهد شد, تمرین کافی است. بنابراین, این مورد هم چیزی جز یک باور غلط و اشتباه نیست.
  1. اگر فردی نمره خود را قبول نداشته باشد, از دست هیچ کس کاری ساخته نیست.
اگر نمره ای که به دست آورید اشتباه بود, شما این حق را دارید که برگه ی آزمون خود را به همراه ارزیابی قسمت مصاحبه (اسپیکینگ آزمون) را مورد بررسی مجدد قرار دهید. اما به یاد داشته باشید که این روند, هزینه ای اضافی در پی خواهد داشت و آنکه نمره هایی که در سری دوم به دست می آیند نمره های رسمی حساب می شوند, بنابراین حتی اگر یک و یا دو و یا حتی هر چهار تا نمره های این سری از بررسی از سری قبلی کمتر شده باشند دیگر کاری از دست شما برنخواهد آمد.
  1. اگر فردی نمره خوبی به دست آورد, می تواند از آن برای اثبات توانایی های خود در هر زمانی در آینده استفاده کند.
نه هر زمانی در آینده, زیرا مدت زمان محدودی برای استفاده و کاربرد گزارش و نتیجه ای که شما پس از شرکت کردن در آزمون آیلتس به دست می آورید وجود دارد و نتیجه آن تنها به مدت دو سال معتبر میباشد. بدین معنا که شما تنها به مدت دو سال زمان دارید تا از اعتبار این نتیجه برای اثبات توانایی های خود در زبان انگلیسی به مراکز و مؤسساتی که قصد پذیرش و تحصیل در آن را دارید استفاده کنید.