بخش دوم و سوم آزمون  reading سلپیپ کانادا

بخش دوم : خواندن برای ترسیم و یا متصل کردن (یک متن برای خواندن و یک نمودار)

یک نامه را بخوانید, که به نمودار اشاره شده است و سپس بهترین گزینه پاسخ را انتخاب کنید.

در بخش دوم آزمون خواندن, شما یک ایمیل به همراه یک نمودار و یک سری اطلاعات کوتاه میخوانید. محتوای ایمیل میتواند کاری (مانند یک درخواست کاری) و یا شخصی (مانند لیستی از آپارتمان هایی برای اجاره) باشد. برای پر کردن این پنج جای خالی, لازم است تا شما اطلاعات داده شده در نمودار را درک کرده و آن را به پیام ایمل مورد نظر مرتبط سازید. اغلب این دیاگرام ها نمودارهایی هستند که ترکیباتی از تصاویر و متن هستند. اینکه شما بتوانید با خواندن مجموعه متن هایی برای بهبود و تقویت خواندن نمودارها تمرین کنید اهمیت بسیار زیادی دارد و میتواند در مهارت خواندن نموداری شما موثر باشد.

این بخش از خواندن دارای ۸ سوال میباشد و ۹ دقیقه زمان به آن اختصاص داده شده است.

نکات راهنمایی :

– نامه را بخوانید و مشخص کنید که نویسنده چه کسی و دریافت کننده ی آن چه کسی است, چگونه یکدیگر را میشناسند و نامه چه موضوعی را توصیف میکند.

– نگاهی اجمالی به دیاگرام بندازید تا درکی کلی از اطلاعات کوتاه آن در ذهن خود نگهدارید. توجه زیادی به چگونگی سازمان دهی (نظم دهی) آن و چگونگی پیدا کردن اطلاعات ویژه (مانند تعداد اتاق خواب های یک خانه و یا قیمت آن) دهید.

– به گزینه های داده شده نگاه کنید و مطمئن شوید که میدانید برای پر کردن جای خالی دقیقا به چه کلمه ای احتیاج دارید.

– گزینه های انتخابی را در ذهن خود بسپارید و دوباره دیاگرام (اطلاعات مختصر و یا نمودار) را برای پیدا کردن و شناسایی اطلاعات بیشتر بررسی کنید.

نکات مطالعه :

تا جایی که میتوانید دیاگرام ها را نمرین کنید. یک سری دیاگرام از روزنامه ها, مجلات, و منابع دیگر جمع آوری کنید. روزانه یک دیاگرام جدید حداقل تا مدت دو هفته مطالعه کنید. نگاه کنید که برای هر یک از دیاگرام ها, چه اطلاعاتی ارائه و سازمان دهی شده است. خودتان را با پرسیدن سوالاتی از نمونه دیاگرام ها امتحان کنید تا ببینید چقدر سریع میتوانید پاسخ مورد نظر را پیدا کنید. در پایان هفته ی دوم, به تمامی دیاگرام هایی که تمرین کرده بودید با هم نگاه کنید. آیا در تمامی آنها از یک زبان رایج استفاده شده است؟ آیا کلمات رایج و مشابهی در دیاگرام ها وجود دارد؟ و یا عبارت و اصطلاحی خاصی وجود داشته بودند, که در بیشتر آن دیاگرام هایی که مطالعه کرده اید, تکرار شده باشند؟ آیا مشخصه های تکرار شده ای وجود دارد که به شما در موقعیت آزمون اصلی کمک کند؟ هر چیزی را که تا به حال یاد گرفتید و ممکن است در آزمون شما را بیشتر راهنمایی و کمک کند را مرور کنید.

 

بخش سوم : خواندن برای دریافت اطلاعات (یک متن برای خواندن)

یک متن را بخوانید و تصمیم بگیرید که کدام پاراگراف (در صورت وجود) به کدام یک از جملات مربوط میشود.

در بخش خواندن برای برای دریافت اطلاعات, شما متنی اطلاعاتی , تشکیل شده از چهار پاراگراف میخوانید. متن شامل دامنه ی وسیع و متنوعی از موضوعات مرتبط با همه چیز از رفتار و خلقیات انسان ها نوشته شده تا موضوعات مربوط به جغرافی. این متن نوشته شده است تا دانش مردم را از آنچه نمیدانند بالا ببرد.

بخش سوم طراحی شده است تا ببیند آیا می توانید اطلاعاتی را که به تازگی یاد گرفته اید شناسایی کنید؟ این نوع از مهارت خواندن اغلب در مکان های کاری و اداری و یا زندگی روزمره استفاده میشود. بعضی اوقات لازم است تا ما مطالبی خارج از مطالبی که در کتاب های تحصیلی ما بوده مطالعه کنیم. ( به طور مثال خواندن دستورالعمل مصالح و یا ساختن یک ساختمان و یا پیدا کردن اطلاعاتی در مورد مریضی یکی از اطرافیان و افراد خانوده دریک وبسایت.)

برای با موفقیت کامل کردن این بخش از آزمون خواندن, شما باید عبارتهای مناسب را با متن مورد نظر, متصل و یا مربوط سازید. برای هر کدام از عبارتها لازم است تا شما تصمیم بگیرید کدام پاراگراف شامل اطلاعاتی است که در گزینه های داده شده وجود دارد. موفقیت شما به دانش شما در لغات و واژه ها به همراه مهارت شما در شناسایی اطلاعاتی که به شیوه ای کاملا متفاوت نوشته شده است, بستگی دارد. همچنین گاهی مجبور به حدس زدن مطالبی که از متن یاد گرفته اید خواهید شد.

بخش سوم به طور ویژه ای چالش بر انگیز است زیرا شامل چهار پاراگراف ,اما پنج گزینه ی انتخابی می باشد, و زمانی که احساس کردید اطلاعات ارائه شده در متن, درعبارت و گزینه ی مورد نظر وجود ندارد, گزینه ی پنجم (E) را, برای پاسخ انتخاب کنید. دلیل دیگری که این بخش را چالش برانگیز می داند, این است که عبارت های داده شده در گزینه های موجود, اطلاعات و یا نظرات آن را به نوعی کاملا متفاوت از متن ارائه کرده است.

این بخش از آزمون دارای ۹ سوال است و ۹ دقیقه زمان به آن اختصاص داده شده است.

 

نکات راهنمایی :

– نگاهی اجمالی به چهار پاراگراف موجود بی اندازید تا ایده ای کلی از موضوع اصلی هر متن پاراگراف را به خوبی متوجه شوید. شما همچنین میتوانید از برگه ی چرکنویسی که در اختیار دارید برای نوشتن یک سری اطلاعات جزیی به طور خلاصه و یا به صورت کلمات کلیدی استفاده کنید. این به شما کمک خواهد کرد تا بعد از خواندن گزینه های موجود آن بخش, بدانید و بتوانید تصمیم بگیرید که کجا به دنبال آن اطلاعات ویژه در عبارت مورد نظر بگردید.

– عبارت سوال را بخوانید و کلمات کلیدی در هر کدام از آنها را شناسایی کنید.

– پاراگراف را بررسی کنید تا ببینید که میتوانید آن خطی از پاراگراف را که شامل پاسخ مورد نظر می باشد پیدا کنید. در عبارت های سوال به دنبال کلمات کلیدی و یا کلمات و عبارت هایی که معانی یکسان دارند مانند مترادف ها بگردید.

– به خاطر بسپارید که در آزمون اصلی, ۹ عبارت مختلف برای متوجه شدن و پیدا کردن پاسخ آن از متن وجود دارد, و شما تنها ۱۰ دقیقه برای انجام دادن این بخش فرصت دارید. بنابراین لازم است تا شما از زمان خود عاقلانه استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که تمام عبارات در داخل متن وجود نخواهد داشت. گاهی لازم است تا شما گزینه ی (E) را انتخاب کنید.

 

نکات مطالعه :

با خواندن نوشته های کوتاه و متن هایی در مورد موضوعات نا آشنا در یک محدودیت زمانی تمرین کنید. یاد بگیرید که بتوانید سه و یا چهار تکه از اطلاعات داده شده در پاراگراف ها را در همان محدودیت زمانی شناسایی کنید, مهارت های خواندن Skimming  و Scanning شما میتواند کمک خوبی در این بخش نیز باشد.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!