بخش نوشتاری Writing آزمون سلپیپ کانادا

نمای کلی بخش:

بخش writing از دو قسمت مجزا تشکیل شده و به منظور سنجش مهارت های ارتباطی شما در موقعیت های روزمره و از طریق نوشتن طراحی شده است.برای مثال،اگر یک کامپیوتر خریداری کنید و بعد از ان متوجه شوید که کامپیوتر به درستی کار نمیکند،ایا قادر خواهید بود که از طریق نگارش یک ایمیل،موقعیت خود را شرح دهید و از کمپانی سازنده بخواهید که رایانه ی شما را تعویض کند؟ایا اگر رئیستان دو موقعت کاری جدید را به شما پیشنهاد کند و از شما بخواهد یکی از ان دو را انتخاب کنید،ایا قادر خواهید بود انتخابتان را به صورت رسمی و به درستی در قالب یک نامه شرح دهید؟این قبیل از کارها نیازمند مهارت های نوشتاری است که در روزمره مورد استفاده قرار میگیرند.

در ازمون writing،دو وظیفه داریم و برای تکمیل هر وظیفه،۳۰ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.هر یک از این وظایف،به انواع نوشته هایی مربوط میشوند که شما ممکن است به طور روزمره در خانه یا محل کار با انها سر و کار داشته باشید.موضوع وظیفه ی نخست، نوشتن یک ایمیل و وظیفه ی دوم درباره ی پاسخ به انتخاب یک موقعیت کاری و دلایل شرح این انتخاب است.به جدول زیر در همین مورد توجه کنید:

 

ازمون writing

۶۰ دقیقه

۱.نوشتن یک ایمیل نوشتن ایمیلی درباره ی یک موضوع روزمره ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه ۳۰ دقیقه
۲.پاسخ به سوال باید به یک سوال در باب موقعیت کاری خود پاسخ دهید ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه ۳۰ دقیقه

 

ویژگی های کارامد این بخش:

پارت نوشتاری ازمون CELPIP-General از امکانات و ویژگی های متعدد و منحصر به فردی برخوردار است که ازمون های دیگر انها را دارا نمیباشند.مانند:

 

چک کننده ی املا

این بخش شامل یک تصحیح گر املا میباشد.زیرا از افراد در نوشته های روزمره ی خود نیز از این برنامه استفاده میکنند.این برنامه،خطاهای املایی احتمالی شما را به حداقل میرساند.

با این حال،شما باید این ابزار را بسیار با دقت استفاده کنید.توانایی انتخاب لغت صحیح از میان لیستی از انتخاب های ممکن ،مهارت مهم دیگری است که افرادی که به طور منظم به نوشتن توسط کامپیوتر میپردازند، با ان سر و کار دارند.برای مثال:انتخاب لغت مناسب از بین گزینه هایی مانند “there,” “their,” “they’re” یا     “affect  ,  “effectهمیشه اسان نیست. بنابراین میبینید که این ابزار در انتخاب کلمه ی صحیح به شما کمک نمیکند بلکه شما باید از دانش لغوی خود برای داشتن انتخاب صحیح استفاده کنید.

هنگام بروز هر گونه خطای املایی،کامپیوتر ان را تشخیص میدهد و زیر کلمه ی نادرست را با خط قرمزی جدا میکند.در صورت کلیک راست روی لغت مورد نظر،میتوانید جایگزین های ممکن را ببینید.پس از انتخاب هر یک از گزینه ها،ان لغت،جانشین کلمه ی نادرست خواهد شد.

 

امکانات ویرایشی:

شما این امکان را دارید که در این بخش از امکانات ویرایشی ساده و متعددی،مانند: cut, paste, copy, delete,undo/redo و.. تنها با یک کلیک راست بهره مند شوید. در صورت عدم نیاز به این ابزار،هیچ ضرورتی برای استفاده از انها وجود ندارد.اما به یاد داشته باشید که استفاده از این امکانات،ویرایش متن را بسیار سریعتر و اسان تر میسازد .

 

شمارشگر لغات:

هر دو قسمت در این بخش،شامل یک شمارشگر لغت میباشند.فاصله ی تعداد لغات شما از تعداد لغات مجاز،نباید بیش از ۱۰% باشد.در غیر این صورت مشمول نمره ی منفی خواهید شد.شمار کلمات تعیین شده برای هر دو قسمت، ۱۵۰ تا ۲۰۰ لغت میباشد.در نتیجه متون شما نباید دارای کمتر از ۱۳۵ یا بیش از ۲۲۰ لغت باشند.زیرا در این صورت،درصدی از نمره کسر خواهد شد.شمار کلمات را میتوانید در زیر کادر نوشتاری خود ببینید.

نکته ای درباره ی استفاده از کامپیوتر:

چنانچه در حین استفاده از کامپیوتراحساس راحتی نمیکنید،میتوانید از الان تا روز پیش از ازمون،روزانه ۱۵ الی۳۰ دقیقه را به استفاده از رایانه و کار با صفحه کلید اختصاص دهید تا زمانی که به ان عادت کنید.اگر کامپیوتر شخصی در خانه ندارید،میتوانید از امکانات کتابخانه ی محل زندگی خود برای این کار استفاده کنید.همچنین برای بالا بردن سرعت در تایپ کردن،میتوان از برنامه ها و روش های نوینی که به همین منظور طراحی شده اند، استفاده کرد.

لطفا توجه داشته باشید که سرعت شما در تایپ کردن،نمیتواند مشکل چندانی به وجود اورد.توانایی نوشتن ۵ لغت در دقیقه از طریق صفحه کلید،کافی است تا بتوانید متن خود را در زمان تعیین شده به اتمام برسانید.

 

نحوه ی ارزیابی:

تمامی متون در این بخش،توسط دو متخصص مجرب و اموزش دیده و بر اساس معیارهای استاندارد ازمون سلپیپ تصحیح و امتیازدهی میشوند.این بدین معنی است که کار شما توسط چهار متخصص،برای هر قسمت دو نفر ارزیابی خواهد شد.نمره ی نهایی شما میانگینی از نظر این چهار نفر خواهد بود.

متخصصین کار هر داوطلب را برمبنای یک شاخص دوازده درجه ای و در چهار حوزه زیر مورد سنجش قرار میدهند:

۱.پیوستگی و انسجام مطالب/حوزه ی معنایی

۲.حوزه ی لغوی(واژگان)

۳.میزان برقراری ارتباط با متن/حوزه ی ادراکی

۴.پوشش موضوع در متن

مصححین در فرایند ارزیابی ازمون،کار شما را به دقت بررسی میکنند.لیست زیر،خلاصه ای از نکاتی است که حتما باید در حین نوشتن در نظر داشته باشید:

۱.انسجام و معنا:محتوای متن شما،باید واضح،متمرکز روی موضوع و دارای بیان سازماندهی شده باشد تا بتوان ان را راحت دنبال نمود.

۲.حوزه ی واژگان:از لغاتی استفاده کنید که در حین رساندن مفهوم،متناسب با سطح نوشته باشند. کلمات و عبارات را در یک دستور منطقی کنار هم قرار دهید.

۳.حوزه ی ادراکی:از ساختارهایی بهره بگیرید که نوشته ی شما را مفهوم،و درک ان را اسان سازد. به پاراگراف بندی متن حتما توجه داشته باشید.

۴.پوشش موضوع:به این مسئله نیز توجه داشته باشید.

استانداردها و توضیحاتی در راستای معیارهای ارزیابی مصححین در سه صفحه ی بعدی ارائه شده.

راهنمایی ها،نکات و استراتژی ها را بخوانید تا بتوانید عملکرد بهتری در بخش داشته باشید.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!