بخش گرامری  (دستورزبان) آزمون MSRT در یک نگاه

پس از اتمام قسمت اول آزمون که مربوط به قسمت گوش کردن (Listening) آزمون MSRT بود, هفتاد دقیقه زمان به کاندید ها و یا داوطلبان داده می شود, که از این زمان ۲۰ دقیقه برای پاسخ گویی به سوالات بخش گرامر (دستورزبان) و ۵۰ دقیقه زمان برای پاسخ گویی به سوالات بخش خواندن و درک مطلب (Reading) در نظر گرفته شده است. اما مدیریت زمانی کاملأ به عهده ی خود کاندید ها می باشد.

در این مطلب می خواهیم درباره ی قسمت دوم آزمون MSRT که مربوط به بخش گرامر و یا همان دستورزبان است بیشتر توضیح دهیم.

دومین بخش سوالات آزمون MSRT را سوالات گرامر و ساختار دستورزبان تشکیل می دهد که دارای ۳۰ سوال می باشد. از این ۳۰ سوال, ۱۵ سوال آن مربوط به ساختارهای گرامری است که داوطلبان و یا کاندید ها باید از میان چهار گزینه, گزینه ی درست و مناسب را انتخاب کنند و ۱۵ سوال باقی مانده, مربوط به تشخیص خطا و اشتباهات گرامری است, بدین معنا که شما باید از میان چهار گزینه ی انتخابی, گزینه ی اشتباه را تشخیص داده و در پاسخ نامه ی آزمون خود علامت بگذارید.

برای پاسخ گویی به سوالات این بخش از آزمون ۲۰ دقیقه زمان اختصاص داده شده است. شاید در نظر زمان کمی باشد ولی در صورت مسلط بودن بر نکات گرامری و همچنین مدیریت زمانی مناسب, این ۳۰ سوال بخش گرامر در ۲۰ دقیقه زمان اختصاص داده شده به آن, به راحتی قابل پاسخ گویی خواهد بود.

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد, مدیریت زمان آزمون کاملأ به عهده ی خود کاندید ها می باشد, بنابراین کاندید ها باید زمان خود را طبق همین اصل مدیریت کنند, زیرا مطمئنأ در بخش خواندن (Reading) به زمان و فرصت بیشتری احتیاج خواهند داشت. و در صورتی که کاندید ها زمان زیادی را صرف این بخش یعنی قسمت گرامر (دستورزبان) کنند, در بخش خواندن به طور قطع با کمبود وقت و زمان مواجهه خواهند شد.

دسته بندی کلی سوالات قسمت گرامر (Grammar) آزمون MSRT

سوالات ساختار گرامری (Structure)

به طور معمول, ۱۵ سوال اول بخش گرامر آزمون را سوالاتی تشکیل می دهند که در آن ها جمله ای ناقص به همراه چهار گزینه ارائه می شود. کاندید ها باید گزینه ای را که به نحو صحیح جمله را کامل می کند از میان گزینه ها انتخاب کرده و در پاسخ نامه ی خود علامت بزنند. همان طور که از عنوان این دسته از سوالات معلوم است, این سوالات توانایی و دانش کاندید ها را از ساختارهای موجود در زبان انگلیسی مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد.

نکات کلیدی برای پاسخ دادن به سوالات ساختار گرامری : در ابتدا یک بار جمله را کامل بخوانید تا متوجه شوید که جمله برای کامل شدن به چه چیزی احتیاج دارد, به طور مثال: به فعل، فاعل, مفعول, قید و یا غیره . این نکته را در ذهن خود بسپارید که تمام گزینه ها به تنهایی درست هستند. بنابراین باید گزینه ای را انتخاب کنید که جمله ی داده شده را به طور صحیح تر و مناسب تری کامل کند. سعی کنید گزینه ها را یکی یکی در جای خالی قرار دهید تا ببینید کدام یک از کلمات و یا عبارت ها بهتر می تواند جمله ی مورد نظر را کامل کند. هر کدام از گزینه ها را که مطمئن هستید برای جمله ی مورد نظر مناسب نیست و پاسخ شما نمی تواند باشد حذف کنید تا شانس حدس و انتخاب شما با وجود گزینه های باقی مانده بالاتر برود.

زمان خود را مدیریت کنید, همان طور که گفته شد, پیشنهاد می شود برای پاسخ گویی به ۳۰ سوال بخش گرامر ۲۰ دقیقه وقت بگذارید (یعنی کمتر از ۱ دقیقه و در واقع بیش از ۳۰ ثانیه برای هر سوال وقت بگذارید), تا بتوانید بیشتر زمان باقی مانده خود را  برای بخش خواندن و درک مطلب بگذارید. همچنین توصیه می شود که بیش از اندازه بر روی یک سوال وقت نگذارید و اگر پاسخ سوالی را نمی دانید آن را رد کرده و به سراغ سوال بعدی بروید. زیرا در انتهای آن قسمت از آزمون, هر زمانی که وقت اضافه آوردید و فرصتی داشتید می توانید به آن سوال ها برگردید و این بار وقت بیشتری برای فکر کردن بر روی آنها بگذارید و یا اگر آنقدری وقت و یا فرصتی برای فکر کردن نداشتید می توانید آن گزینه ای را که فکر می کنید بیشتر به پاسخ سوال می خورد و مناسب تر است حدس بزنید و در پاسخ نامه ی خود علامت بگذارید.

در آزمون MSRT هیچ نمره ی منفی وجود ندارد, بنابراین تمام سوالات را پاسخ دهید و پاسخ به هیچ سوالی را خالی نگذارید.

 

سوالات خطای گرامری (Written Expression)

همان طور که گفته شد به طور معمول, ۱۵ سوال بعدی بخش گرامر و دستور زبان را سوالاتی تشکیل می دهند که در آن ها جمله ای ارائه شده به همراه ۴ کلمه و یا عبارتی که در زیر آنها خط کشیده شده است. یکی از این گزینه ها از لحاظ گرامری نادرست و اشتباه است و کاندید ها باید این گزینه را تشخیص داده و حرف مربوطه به گزینه ی انتخابی خود را در پاسخ نامه ی خود علامت بزنند.

نکات کلیدی برای پاسخ دادن به سوالات خطای گرامری : اولین کاری که برای پاسخ دادن به این سوالات می توانید انجام دهید این است که به گزینه ها نگاهی بی اندازید تا اگر گزینه ای به تنهایی از لحاظ گرامری نادرست و یا اشتباه بود را تشخیص داده و آن پاسخ را انتخاب نمایید. درصورتی که نتوانستید با این روش گزینه ی اشتباه را تشخیص دهید, این بار گزینه ها را در متن جمله در نظر بگیرید و سعی کنید تا بتوانید گزینه ی نادرست را با توجه به جایگاه آن در جمله ی مورد نظر تشخیص دهید.

برای تشخیص دادن خطای گرامری باید یک بار جمله را از ابتدا تا انتها هم از لحاظ گرامری (دستور زبان) و هم از لحاظ معنایی بررسی کنیم. اگر نکات گرامری را به خوبی بلد باشیم و مهارت لازم برای پاسخ دادن به این نوع از سوالات را با تمارین زیاد به دست آورده باشیم, تنها در کثری از ثانیه می توانیم خطای جملات را تشخیص دهیم و گزینه ی پاسخ مناسب را از میان گزینه های دیگر انتخاب کنیم.

سعی کنید همیشه به مواردی مانند : زمان فعل ها با توجه به جمله و نوع کلمه مورد استفاده مانند صفت, اسم, قید و غیره توجه کنید. همچنین حرف اضافه ی افعال و کلمات و مواردی مانند این ها را در نظر داشته باشید و اول آن ها را بررسی کنید.

و در آخر باز هم گفته می شود که زمان خود را مدیریت کنید و از آنجایی که آزمون نمره منفی ندارد, با هر روشی که می توانید به تمامی سوالات آن پاسخ دهید و هیچ سوالی را بی پاسخ نگذارید.

در مقاله و پست بعدی به آخرین بخش از آزمون MSRT که مربوط به سوالات قسمت ریدینگ (Reading) یعنی خواندن و درک مطلب توضیح خواهیم داد.