بخش Listening  لیسنینگ (شنیداری) آزمون  MSRT در یک نگاه

 

همان‌طور که در پست “آزمون MSRT چیست؟” به آن اشاره شد. اولین بخش سؤالات در آزمون MSRT مربوط به سؤالات قسمت لیسنینگ (گوش کردن) است که در کل شامل ۳۰ سوال می باشد, و در حدود ۳۰ تا ۳۵ دقیقه زمان می برد. زمانی که به آن اختصاص داده شده برای گوش کردن و شنیدن فایل های صوتی و همچنین پاسخگویی به سوالات آن است. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که مانند آزمون های دیگر, فایل های صوتی آن تنها یکبار پخش خواهند شد, و آزمون دهنهدگان و یا کاندید ها تنها یک بار قادر به شنیدن فایل های صوتی آن خواهند بود و پس از آن باید بلافاصله به سوالات آن پاسخ دهند. بنابراین لازم است تا کاندیدها برای بخش های مکالمات بلند و سخنرانی ها تمرین کافی داشته باشند تا بتوانند علاوه بر تمرکز در هنگام گوش کردن به فایل های صوتی, نکات و جزئیات کلیدی آنچه را که می شنوند نیز یاداشت کنند و همچنین مهارت و توانایی لازم برای پاسخ دادن به سوالات این بخش از آزمون را داشته باشند.

بخش های مختلف قسمت گوش دادن (Listening) آزمون MSRT

این قسمت از آزمون شامل سه بخش است و دارای ۳۰ سوال می باشد. این سه بخش عبارتند از :

۱- مکالمه ی کوتاه (Short Conversation)

بخش اول از فایل صوتی آزمون شنیداری (Listening) شامل یک مکالمه کوتاه بین دو نفر می باشد, که به طور معمول ۵ تا ۱۰ سوال اول کلی این قسمت از آزمون, در مورد منظور و یا قسمتی از صحبت های یکی از طرفین مکالمه که از فایل صوتی شنیده شد, می باشد. پس از پخش مکالمه ای که از فایل صوتی شنیده شد, کاندید ها باید پاسخ سوال مربوطه به آن بخش را از میان چهار گزینه ی داده شده انتخاب کرده و گزینه ی انتخابی خود را در پاسخ نامه خود وارد کنند. به خاطر داشته باشید که زمان جدا گانه ای در پایان آن بخش برای وارد کردن پاسخ های خود در پاسخنامه داده نمی شود, بنابراین باید بلافاصله بعد ازشنیدن سوال, پاسخ خود را انتخاب کرده و علامت بزنید. پس از شنیدن مکالمه اول و سپس سوال اول, مکالمه دوم و بعد از آن سوال دوم پخش خواهد شد که چند ثانیه زمان برای انتخاب پاسخ گزینه ی مناسب داده می شود و به همین ترتیب تا پایان این بخش از آزمون ادامه خواهد داشت.

نکات کلیدی این بخش : یک نکته بسیار مهم در مورد سوالات این بخش این است که در اکثر مواقع, سوال در رابطه با جمله دومی است که می شنوید ( که اغلب نفر دوم از فایل صوتی بیان میکند). بنابراین به این بخش توجه ویژه ای داشته باشید.

پاسخ درست به سوالات این بخش به نوعی باز نویسی شده ی آنچه که شنیده اید, است. به این ترتیب که ابتدا به جمله یا مطلبی که توسط نفر دوم از فایل صوتی شنیده می شود خوب گوش کنید و سپس در پاسخ ها به دنبال بازنویسی همان ایده, اما با استفاده از کلمات,مترادف ها و ساختارهای متفاوت باشید.

گاهی ممکن است یک مکالمه را از دست بدهید و فقط چند کلمه از آن را شنیده باشید, در این صورت در گزینه ها به دنبال موردی باشید که متفاوت تر از آنچه که شنیده اید باشد. بنابراین پیشنهاد می شود که هیچ وقت گزینه ای را که به نظر شما شبیه به آنچه که شنیده بودید, است انتخاب نکنید. چون در اکثر اوقات گزینه ی درست, بازنویسی شده ی مطلب شنیده شده با استفاده از لغات و ساختار های متفاوت است.

و در آخر اینکه با توجه به این که نمره ی منفی در آزمون وجود ندارد و فقط تعداد پاسخ های درست شما به عنوان نمره کل حساب می شود, هیچ سوالی را بدون پاسخ نگذارید. حتی می توانید از روش حذف گزینه های اشتباه و حدس پاسخ درست و یا مناسب از میان گزینه های باقی مانده نیز استفاده کنید.

۲- مکالمه ی بلند (Long Conversation)

برای بخش دوم از آزمون شنیداری (Listening) یک یا چند مکالمه بلند پخش خواهد شد, که این مکالمات بین دو یا چند نفر بوده و اغلب در رابطه با موضوعات رایجی مانند زندگی روزمره, موقعیت تحصیلی و یا شغلی, مطالعه و غیره می باشد. که پس از هر مکالمه ۴ تا ۶ سوال نیز پخش می شود و سپس ۱۲ ثانیه به کاندید ها زمان داده می شود تا گزینه ی درست و مناسب را از میان گزینه ها انتخاب کرده و وارد برگه ی پاسخنامه خود کنند. بعد از زمان داده شده برای انتخاب پاسخ بلافاصله سوال بعدی پخش خواهد شد و به همین ترتیب تا پایان سوالات مربوط به آن مکالمه ی پخش شده ادامه خواهد داشت. اگر مکالمه ی دیگری وجود داشته باشد پس از آن پخش شده و سوالات آن نیز همانطور که در بخش های قبلی انجام شد, پخش می شود. در غیر این صورت بخش بعدی این قسمت از آزمون که شامل شنیدن یک سخنرانی و صحبت بلند است پخش می شود.

نکات کلیدی : یک استراتژی بسیار کارآمد برای پاسخگویی به سوالات این بخش, این است که اگر شده حتی چند ثانیه, زمانی که سوال خوانده می شود و یا توضیحات ابتدایی داده می شود, به سوالات و گزینه ها نگاهی انداخته و با توجه به خواسته ی کلی سوالات موضوع و یا ایده اصلی آن بخش از فایل صوتی را تشخیص دهید. این کار به درک و آمادگی ذهنی بیشتر شما برای شنیدن, کمک خواهد کرد. به علاوه به خاطر سپردن گزینه ها نیز می تواند در راحت تر پیدا کردن اطلاع خواسته شده از سوال و انتخاب گزینه مناسب به شما کمک کند.

در این بخش به ابتدای مکالمه توجه خاص داشته باشید, زیرا اغلب موضوع کلی و عنوان و ایده اصلی در ابتدای مکالمه بیان می شود.

مهارتی که می تواند در پاسخگویی درست به سوالات این بخش کمک کند, مهارت یاداشت برداری است. از آنجایی که مکالمه ای که از فایل صوتی می شنوید طولانی است, در طول آن نکات زیادی مطرح می شود. داشتن این مهارت که در حین گوش کردن بتوانید نکات اصلی مطرح شده را به صورت کلیدی یاداشت کنید و یا حتی از اشکال و یا نماد اختصاری برای یاداوری آن نکات و اطلاعات برای خود استفاده کنید کمک بسیار خوبی است. یاداشت برداری همزمان با گوش کردن, مهارتی است که به سادگی به دست نمی آید و کاندید ها باید تمرین زیادی در این زمینه داشته باشند.

 

۳- سخنرانی علمی (Lecture)

بخش بعدی این قسمت از آزمون شامل یک یا چند سخنرانی (صحبت های بلند) می باشد که از فایل صوتی پخش می شود. بدین ترتیب که کاندید ها در ابتدا به یک سخنرانی یا گفتگوی علمی و بلند مانند مطلبی که یک استاد در یک کلاس ارائه می دهد, گوش می دهند و سپس باید به تعدادی سوال مربوط به این بخش پاسخ دهند. سوالات همانند بخش های قبلی بلافاصله پس از فایل صوتی مربوطه یکی یکی پخش می شود که بعد از هر سوال تنها چند ثانیه زمان برای انتخاب پاسخ مناسب از میان گزینه ها و همچنین وارد کردن گزینه انتخاب شده در برگه ی پاسخنامه داده می شود. پس از گوش کردن به سخنرانی (و یا لکچر) اول, سخنرانی دیگری پخش شده و سپس سوالات آن درست مانند بخش های قبلی به ترتیب پخش خواهند شد. به طور معمول بعد از هر سخنرانی در حدود ۴ تا ۶ سوال وجود خواهد داشت.

اما همانطور که چندین بار به آن اشاره شده, تعداد سوالات هر بخش و ترتیب بخش ها در آزمون متغیر است. البته می توان گفت که بخش اول سوالات همیشه مربوط به سوالات مکالمات کوتاه بوده, اما در کل تعداد سوالات هر کدام از بخش های این قسمت از آزمون متغیر بوده و نمی توان تعداد دقیقی برای آن مشخص کرد.

نکات کلیدی :

نحوه ی پاسخگویی و رسیدگی به سوالات این بخش هم مانند بخش های قبلی است. بنابراین سعی کنید حتی برای لحظه ای هم که شده, نگاهی به گزینه های پاسخ بی اندازید تا بدانید برای پاسخ مناسب باید به دنبال چه اطلاعاتی باشید. بر این اساس آمادگی ذهنی برای شنیدن سخنرانی که قرار است از فایل صوتی بشنوید برای خود ایجاد کرده و می دانید که برای پاسخ به سوالات به دنبال چه اطلاعاتی باید گوش بدهید.

سعی کنید با دقت گوش دهید زیرا دقایق اول سخنرانی اطلاعات و یا ایده ی اصلی را ارائه می دهد.

یاداشت برداری در اینجا نیز می تواند کمک خوبی برای شما باشد, اما روش جایگزینی نیز برای افرادی که فکر می کنند قادر به این کار نیستند، هم نیز وجود دارد و آن این است, از آنجا که سؤالات به ترتیب اطلاعات داده شده در متن آورده می‌شوند، می‌توان همزمان با گوش دادن به سوالات و گزینه‌‌های داده شده نگاه کرده و گزینه‌ی مناسب را انتخاب و مشخص کنند. سپس، زمانی که سؤالات یکی یکی پخش می‌شود و بعد از هر کدام حدودا ۱۲ ثانیه زمان برای وارد کردن گزینه پاسخ مناسب در برگه پاسخنامه داده می‌شود, اگر زمانی اضافه داشتید زودتر به سراغ سؤال بعدی بروید. تمام سؤالات را پاسخ دهید.