همانطور که در پست قبلی گفته شد, قسمت ریدینگ آزمون سلپیپ دارای چهار تسک میباشد که در هر یک از تسک ها, از کاندید میخواهد تا یک متن کوتاه تا اندازه ای متوسط بخوانند و سپس به تعدادی سوالات گزینه ای مربوط به متنی که خواندند پاسخ دهند. سوالات در یک کادر به صورت لیستی قرار گرفته شده اند و شما با استفاده از موسِ سیستمی که در اختیار دارید, بر روی گزینه ای که در پاسخ به سوال مورد نظر انتخاب کرده اید, کلیک میکنید. در این پست علاوه بر توضیحی از تسک های ریدینگ آزمون سلپیپ نکاتی برای راهنمایی بیشتر و استراتژی های برای پاسخ دهی بهتر
تسک اول : خواندن مراسلات (۲ متن برای خواندن)
این تسک دارای دو بخش که به هر دو بخش آن به طور کلی ۱۱ دقیقه زمان اختصاص داده شده است. در بخش اول ابتدا یک نامه را میخوانید و بعد باید به شش سوال آن پاسخ میدهید. در بخش دوم این تسک پاسخی در جواب به نامه میخوانید و بعد باید با انتخاب بهترین گزینه جاهای خالی را پر کنید.
موضوع کلی این نامه میتواند هر موضوع رایجی که مردم در مورد آن بحث میکنند به روش نامه نگاری, مانند تعطیلات, یک وعده ی غذایی در یک رستوران, یک رویداد خانوادگی مانند سالگرد مراسم ازدواج و غیره باشد.
نکات راهنمایی برای پاسخ دهی :
یکبار نامه را برای درک کلی از محتوای آن به سرعت بخوانید. تا برای شما روشن شود که نویسنده چه کسی است؟ و دریافت کننده چه کسی؟ چگونه یکدیگر را می شناسند؟ و نامه چه چیزهایی را توصیف میکند؟
مطمئن شوید که سوال را به خوبی متوجه شده اید و آنکه شما در پاسخ به آن سوال چه چیزهایی میدانید.
نامه را برای یافتن کلمات کلیدی و ایده هایی که به شما در دادن پاسخ مناسب کمک میکند بررسی کنید.
گزینه های پاسخ را با توجه به اطلاعاتی که از متن دارید مقایسه کنید که آیا میتوانید به راحتی پاسخ را به دست آورید؟ اگر اینطور نیست, آیا میتوانید گزینه های پاسخ اشتباه را حذف کنید.
دومین بخش این تسک خواندن پاسخ نامه ای در جواب شخصی که نامه اصلی را در بخش اول نوشته می باشد. سوالات این بخش شامل پر کردن جای خالی با کلمات مناسب است. پنج جای خالی وجود دارد که برای هر کدام از آنها شما چهار گزینه خواهید داشت. در بیشتر مواقع لازم است تا شما جواب نامه را به نامه ی اول مرتبط سازید تا پاسخ سوال را به دست آورید.
نکات راهنمایی برای پاسخ دهی به بخش دوم از تسک اول :
پاسخ نامه را جمله به جمله و با دقت بخوانید. بر روی جاهای خالی کلیک کنید تا گزینه های پاسخ موجود آن را ببینید.
هر پاسخی را که بلافاصله درست به نظر شما میرسد را شناسایی کرده و انتخاب کنید. از آنجایی که پاسخ سوالات نامه اول را داده اید تا حدی با محتوای کلی متن نامه اول آشنایی دارید. اگر بعد از آن زمان کافی و اضافه داشتید, میتوانید برگردید و با دقت بیشتری آن را بررسی کنید.
اگر نمی توانید چیزی از نامه ی اول به یاد بیاورید, به عقب برگردید و یکبار متن را برای به دست آوردن اطلاعاتی که به آن نیاز دارید بررسی کنید.

تسک دوم : خواندن یک نمودار
این تسک دارای ۸ سوال میباشد و ۹ دقیقه زمان به شما داده میشود تا یک ایمیل به همراه یک نمودار و یا یک سری اطلاعات کوتاه بخوانید. محتوای ایمیل میتواند یک درخواست کاری باشد و یا شخصی مثل لیستی از آپارتمان هایی برای اجاره. برای پر کردن این پنج جای خالی, لازم است تا شما اطلاعات داده شده در نمودار را به خوبی متوجه شده و آن را به پیام ایمل مورد نظر مرتبط سازید.
نکات راهنمایی :
نگاهی به نمودار بندازید تا درکی کلی از اطلاعات کوتاه آن در ذهن خود نگهدارید.
توجه زیادی به چگونگی سازمان دهی و پیدا کردن اطلاعات ویژه (مانند تعداد اتاق خواب های یک خانه و یا قیمت آن) دهید.
به گزینه های داده شده نگاه کنید و مطمئن شوید که میدانید برای پر کردن جای خالی دقیقا به چه کلمه ای احتیاج دارید.
گزینه های انتخابی را در ذهن خود بسپارید و دوباره نمودار را برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر بررسی کنید.

تسک سوم : خواندن برای دریافت اطلاعات
در این تسک متنی تشکیل شده از چهار پاراگراف میخوانید و سپس برای پاسخ دهی به ۹ سوال آن, ۹ دقیقه به شما زمان داده میشود که باید تصمیم بگیرید که کدام پاراگراف به کدام یک از جملات مربوط میشود.
متن شامل دامنه ی وسیع و متنوعی از موضوعات مرتبط با همه چیز از رفتار و خلقیات انسان ها نوشته شده تا موضوعات مربوط به جغرافی و غیره. این متن نوشته شده است تا دانش مردم را از آنچه نمیدانند بالا ببرد.
نکات راهنمایی :
شما باید عبارتهای مناسب را با متن مورد نظر, متصل و یا مربوط سازید.
برای هر کدام از عبارتها لازم است تا تصمیم بگیرید کدام پاراگراف شامل اطلاعاتی است که در گزینه های داده شده وجود دارد.
موفقیت شما به دانش شما در لغات و واژه ها به همراه مهارت شما در شناسایی اطلاعاتی که به شیوه ای کاملا متفاوت نوشته شده است, بستگی دارد.
پاراگراف ها را بررسی کنید تا ببینید که میتوانید آن خطی از پاراگراف را که شامل پاسخ مورد نظر میباشد پیدا کنید.
در پاراگراف ها به دنبال کلمات کلیدی و عبارت هایی که معانی یکسان دارند مانند مترادف ها بگردید.

تسک چهارم : خواندن برای دیدگاه نظر
ابتدا یک گزارش را بخوانید و به ۵ سوال آن پاسخ دهید.
سپس یک پاسخ را در جواب به گزارش بخوانید و ۵ جای خالی را با انتخاب بهترین گزینه مناسب پر کنید.
این تسک دارای دو بخش و ۱۰ سوال میباشد که به دو بخش آن ۱۳ دقیقه زمان اختصاص داده شده است. در بخش اول شما مقاله ای از موضوعاتی که تنها شامل حوزه هایی که مرتبط با مشاغل, اقتصاد, سیاست, اجتماع و یا آموزش نیست, از دو دیدگاه مختلف و متفاوت توضیح میدهد, خواهید خواند.
نکات راهنمایی بخش اول :
پاراگراف ها را برای یافتن آن قسمتی که برای پاسخ مناسب تر است را بررسی کنید.
سه پاراگراف اول را برای کلمات کلیدی اضافه شده بررسی کنید.
جملاتی را که شامل این کلمات کلیدی هستند را با دقت بخوانید و سعی کنید تا پاسخ درست را از میان گزینه ها شناسایی کنید.
در بخش دوم این تسک نامه ای در جواب به گزارشی که در بخش اول بود با عنوان کامنت های خواننده ها خواهید خواند. برای درک کردن این کامنت ها, ابتدا باید دانشی از مقالات آن داشته باشید. ممکن است لازم شود تا برای پاسخ به سوالات نتیجه گیری کلی و یا حدس هایی بزنید.
نکات راهنمایی بخش دوم :
کامنت های خوانندگان را جمله به جمله بخوانید. بر روی جاهای خالی کلیک کنید تا گزینه های پاسخ را بخوانید.
هر پاسخی که بلافاصله به نظرتان درست رسید را شناسایی کرده و انتخاب کنید. زیرا با توجه به مقاله ای که در بخش اول خواندید, تا حدی با موضوع و محتوای کلی آن آشنایی دارید.
برای با موفقیت کامل کردن این تسک لازم است تا شما قادر به نتیجه گیری و جمع آوری اطلاعات از قسمت های مختلف یک متن و دانستن تفاوت های بین نظرات و واقعیت ها باشید.

تسک پنجم : * تسکی که نمره ای به آن تعلق نخواهد گرفت* (نامعلوم)
این گونه از تسک ها ممکن است در هر بخش از آزمون ریدینگ سلپیپ وجود داشته باشند. شما متوجه نخواهید شد که کدام یک از تسک ها از این دست هستند زیرا این سوالات هیچ گونه تفاوتی با دیگر تسک های آزمون ریدینگ ندارند و همچنین هیچ تاثیری در نمره ی رسمی شما در آزمون نخواهند داشت. بنابراین باید تمام تلاش خود را بکنید تا بهترین خود را در آزمون ارائه دهید و برای تمامی تسک های آن به اندازه کافی وقت بگذارید و تلاش کنید.

راهنمایی کلی برای مطالعه و بهبود عملکرد در ریدینگ آزمون سلپیپ
به یاد داشته باشید که آزمون سلپیپ جنرال یک آزمون آکادمیک و دانشگاهی نیست. بنابراین با وجود آنکه متون موجود در قسمت ریدینگ با روند پیشرفت آزمون پیچیده تر میشود,از شما خواسته نمیشود تا برای متن ها خلاصه نویسی کنید و یا متن های بلند بالا را تنها برای پیدا کردن و دریافت اطلاعاتی کوچک بخوانید. شما با متن هایی مواجه خواهید شد که ممکن است به طور روزانه با آنها در کانادا رو به رو شوید.
مهارت های ریدینگ خود را تقویت کنید.
روزنامه واری خواندن و یا (Skimming) این است که چشمان خود را بر روی متن بگردانید تا درکی کلی از محتوای آنچه که خواندید به دست آورید. بررسی کردن (Scanning) این است که نگاهتان را به دنبال یک کلمه و یا عبارت و اطلاعات خاص در متن بگردانید. شما به هر دوی این مهارت ها برای پاسخ دهی به سوالات آزمون ریدینگ احتیاج دارید. پس روزانه تا جایی که میتوانید این دو نوع مهارت خواندن را تمرین کنید.
طبیعی است که در هنگام خواندن متون آزمون, با کلمات و یا لغات ناآشنا و یا دشواری رو به رو شوید. نگران نباشید در این قسمت از آزمون تنها لازم است که شما موضوع و مفهوم کلی متن را درک کنید نه معنای تک تک کلمات آن را.
برای سوالاتی که بلافاصله پاسخ به آنها را نمیدانستید, سعی کنید تا دریابید برای انتخاب پاسخ درست چه چیزهایی باید بدانید و درک کنید.
با خواندن مطالبی در مورد موضوعات ناآشنا در یک محدودیت زمانی تمرین کنید. یاد بگیرید که بتوانید سه و یا چهار بخش از اطلاعات داده شده در هر پاراگراف را در همان محدودیت زمانی شناسایی کنید.

زمان خود را مدیریت کنید
زمان هایی که برای هر کدام از بخش های ریدینگ آزمون به آنها اشاره شد, حداقل زمانی هستند که برای کامل کردن هر تسک از به شما داده میشود. هرچند که در هر بخش, این شما هستید که مقدار زمانی را که صرف پاسخ دهی به یک سوال میکنید کنترل خواهید کرد و شما میتوانید تا قبل از اینکه زمانتان به پایان برسد به سراغ سوال بعدی بروید.
اما به خاطر داشته باشید که شما نمیتوانید زمان خود را نگه دارید و هر زمانی که شما از دست بدهید برای سوال بعدی نگه داشته نمیشود زیرا برای هر تسک, زمانی خاص مقدر شده است. بنابراین هنگامی که میخواهید زمان خود را مدیریت کنید, مطمئن شوید تا علاوه بر پاسخ دهی به سوالات, زمانی را نیز صرف بررسی و مرور پاسخ های خود کنید.