قسمت Writing (نوشتاری) آزمون تافل IBT (تافل اینترنتی)

در قسمت Writing  (نوشتاری) آزمون تافل IBT, دانشجویان باید نوشتن دو مقاله را به اتمام برسانند. زمان کلی این قسمت از آزمون ۵۰ دقیقه میباشد که بر یک بخش ۲۰ دقیقه ای برای تکالیف ترکیبی (Integrated tasks) و یک بخش ۳۰ دقیقه ای برای تکالیف مستقل (tasks Independent) تقسیم شده است. مبتحنین و یا مسئولان ارزیابی آزمون تافل توسط ETS آموزش دیده اند تا تمامی مقاله ها را بخوانند, هر کدام از بخش ها از ۰ تا ۵ نمره و امتیاز بندی شده اند (که در گزارش نمره ها یا همان کارنامه نهایی “درجه بندی تکالیف” نامیده میشود). همچنین آزمون دهندگان یک گزارش از نمره های خود (از ۰ تا ۳۰) به همراه کامنت هایی کوتاه و کلی برای هر دو مقاله ی خود دریافت خواهند کرد. معیارهای سنجش مبتحنین آزمون تافل برای سنجیدن مقاله ها ایده پردازی, سازمان دهی و استفاده درست از زبان انگلیسی است.

بخش Integrated (تکالیف ترکیبی) آزمون Writing تافل IBT

همانطور که از نام این بخش پیداست, مقالات بخش Integrated (ترکیبی) آزمون تافل IBT هم شامل خواندن (Reading) یک متن میشود هم گوش کردن (Listening) به مطالب و فایل های صوتی. بدین صورت که دانش آموزان ابتدا یک متن کوتاه از یک موضوع عمومی (General) و یا آکادمیک میخوانند و سپس به قسمتی از یک لکچر در رابطه با همان موضوع گوش میکنند. در سوال مقاله از دانش آموز خواسته میشود تا چیزی را که در لکچر در مورد آن بحث شد را خلاصه کرده و چگونگی ارتباط آن را با مفهوم کلی از متن خواندن (Reading) توضیح دهند. در آزمون اصلی, این تمرین به عنوان ” Writing  بر اساس Reading و Listening” اشاره میشود. مقدار پیشنهاد شده برای نوشتن این مقاله ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه میباشد.

بخش Independent (تکالیف مستقل) آزمون  Writing تافل IBT

در بخش Independent آزمون Writing تافل IBT, دانش آموزان باید مقاله ای در جواب به یک سوال که می تواند در ارتباط با موضوعات عمومی وسیعی باشد بنویسند. این بخش فقط بر اساس صورت سوال مورد نظر میباشد و شامل هیچ متنی برای خواندن و یا اطلاعاتی برای شنیدن و یا استخراج از فایل صوتی نمیباشد. اغلب در سوال از دانش آموزان پرسیده میشود که آیا با نظریه ای موافق هستند و یا نظر آنها را در رابطه با مشکلی اجتماعی و در جامعه میخواهد و یا از آنها سوال میشود در موقعیتی که به آنها داده میشود چه کاری انجام خواهند داد.  بخش Independent آزمون نوشتاری تافل  را IBT به عنوان “نوشتن مقاله بر اساس تجربیات و یا دانش عمومی” میدانند. با توجه به راهنمایی هایی که اغلب با سوال همراه است, تاثیرگذار ترین مقاله های بخش Independent اغلب دارای حداقل ۳۰۰ کلمه هستند.

مهارت های مهم آزمون نوشتاری (Writing) تافل IBT

هنگامی که برای Writing آزمون تافل IBT آماده میشوید, آزمون دهندگان باید اصولأ بر گسترش توانایی خود در گنجاندن مطالب مهم و مربوطه به طور خلاصه و مختصر تمرکز کنند. توجه لازم در پاسخ دهی به صورت سوالات مقاله به اندازه مقدار کلمات خواسته شده (نه بیشتر و نه کمتر, دانش آموزان اغلب برای بیش از حد خواسته شده نوشتن جایزه ای دریافت نخواهند کرد, در واقع آنها برای نوشتن مفاهیم و متن زیاد اشتباه نمره از دست خواهند داد). تمرین مقاله نوشتن طبق زمان مجاز و خواسته شده ی آزمون تافل IBT برای دانش آموزان اهمیت بسیار زیادی دارد. موفق ترین مقاله های نوشته شده دارای ساختاری درست و دقیق, بیانی شیوا با لحاظ اصول نوشتاری هستند.

مبتحنین آزمون تافل اصولأ به محتوای مقالات می پردازند پس محتمل است که حتی با وجود مواردی از ایرادات گرامری و یا املایی نمره بالایی دریافت کرد اما این در صورتی مقدور است که آزمون دهندگان تمام ابعاد موضوع را به طور دقیق مورد بحث قرار دهند. در هنگام کامل کردن آزمون نوشتاری (Writing) تافل IBT, یادداشت برداری نیز امکان پذیر است, و دانش آموزان از این پس میتوانند خلاصه مقاله ی خود را قبل از آنکه در آزمون اصلی بنویسند یادداشت کنند.

چگونگی درخواست نمره Writing آزمون تافل IBT توسط دانشگاه ها

اصول مربوط به قسمت رایتینگ آزمون تافل IBT در سطوح آموزشگاهی, اداری و یا دانشگاهی قابل تفسیر است. برخی مراکز مهارت نوشتاری (رایتینگ)  را مهم تر از سایر مهارت ها میدانند, به عنوان مثال در دانشگاه UCLA حداقل نمره تافل ۸۷ است که باید شامل نمره ۲۵ Writing (نوشتاری), ۲۴ Speaking (گفتاری), ۲۱ Reading (خواندن) و ۱۷ Listening (شنیداری) باشد. (به خاطر داشته باشید که نمره ای که از مهارت Writing شما میخواهند بالاترین نمره در میان سه مهارت دیگر است.). دانشگاه هاروارد نمونه مرکزی است که میزان نمره و امتیاز هر چهار مهارت را برابر میداند (که مجموع آن باید به ۱۰۰ برسد و هر مهارت حداقل ۲۵ باشد). این مورد نیز در برخی از دانشگاه ها رایج است که نمره کلی آزمون تافل را در نظر بگیرند و برای قسمت Writing آزمون هیچ تمایزو تاکید خاصی نگذارند. اما حتی در این موارد هم نمره ضعیف writing تأثیر منفی بر روند پذیرش دانشجو خواهد داشت چرا که مسلمأ بر نمره ی کلی مورد انتظار اثر منفی خواهد گذاشت.

اعتبار سنجی بخش  Writing  در ازمون TOFEL

محققان مستقلی به بررسی میزان اعتبار قسمت Writing  نوشتاری آزمون تافل از جهات مختلفی پرداخته اند. در یک رساله دکتری در دانشگاه جورجیا در سال ۲۰۱۱ که دو بخش موجود در آزمون رایتینگ تافل IBT مهارت های متمایز نوشتاری فرد را مورد سنجش قرار داده و “thus justifying the concurrent use of them on an exam.”

در یک مورد دیگر در دانشگاه  Illinoisدر سال ۲۰۱۰ در یک پایاین نامه ارشد گفته شد که نمرات آزمون تافل مرجع مناسبی برای تعیین سطح در کورس های زبان است. همچنین در مقاله ای در سال ۲۰۱۳ اثبات شد که مبتحنین آزمون تافل توجه مناسبی به نکات زبانی از جمله تنوع لغوی, استفاده مناسب از عبارات و پیچیدگی ساختارهای گرامری دارند.

نتیجه ی تمامی این مطالعات, بررسی و یافته ها نشان می دهد که قسمت Writing آزمون تافل تحلیل قابل اتکایی است البته برخی ایرادات نیز وجود دارد که به اصلاح بیشتری نیاز خواهند داشت.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!