نکاتی برای آمادگی آزمون آیلتس

آزمون آیلتس یکی از آزمون های نام برده و مشهور بین المللی سنجش زبان انگلیسی برای تحصیل در کشورهای خارجه و انگلیسی زبان است. آزمون آیلتس مورد قبول بیش از ۱۰۰۰۰ مؤسسه در ۱۴۰ کشور دنیا, که شامل مدرسه ها, دانشگاه ها, اداره ها و سازمان های دولتی, شرکت ها, اولیای امور مهاجرت و دیگر مکان های آموزشی می باشد.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که عناصر سازنده و کلیدی آمادگی آزمون آیلتس چه هستند ؟ و یا اینکه چگونه یک فرد باید برای بالا بردن نمره کلی خود در هر چهار مهارت اصلی آزمون آیلتس آماده شود؟ چگونه داوطلبان می توانند برای دسترسی شغلی و پذیرش تحصیلی در کشورهای مختلف در آزمون آیلتس موفق شوند؟ و یا چگونه می توان در آزمون آیلتس نمره خوبی به دست آورد؟

در این پست برای شما نکات و ترفندهایی از آزمون آیلتس که شامل نکاتی از چهار مهارت اصلی آزمون و همچنین راهنمایی کلی از آزمون می شود آماده کردیم تا بتوانید آزمون آیلتس را با نمره ای ایده عال و دلخواه بگذرانید.

آزمون آیلتس دارای دو ورژن متفاوت می باشد – آیلتس آکادمیک (A) / و یا آیلتس جنرال و عمومی (G) که کاندیدها باید بنا بر اهداف خود یکی از این دو ورژن را انتخاب کنند. این یکی از پایه های اولیه و اساسی برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه های سراسر دنیا با شرکت کردن در آزمون آیلتس است. این مورد نیز اهمیت بسیاری دارد که قبل از شروع مطالعه نکات آمادگی آزمون آیلتس با ساختار و فرمت آن نیز آشنا شوید.

 1. نکاتی برای آمادگی آزمون آیلتس – قسمت لیسنینگ

قسمت لیسنینگ (و یا همان مهارت شنیداری) آزمون آیلتس اولین و مهمترین قسمت از آزمون آیلتس است. این قسمت از آزمون آیلتس دارای چهار بخش و شامل ۴۰ سوال برای پاسخ دهی می باشد.

بخش اول : مکالمه (One on one interaction)

همانطور که از نام این بخش پیداست, مکالمه محاوره ای میان دو فرد می باشد. این بخش میتواند شامل مکالمه ای تلفنی و یا حضوری باشد که از کاندید خواسته می شود تا اطلاعات خاصی از آنچه که می شنود را یادداشت کند. بهترین راه برای آمادگی این بخش از آزمون این است که تا جایی که امکان دارد به مکالمات متنوع گوش کنید. یک متود ساده,تمرین متناوب با گوش دادن به نشریه ها و یا بیانیه های اطلاعاتی است. یکی از دشواری هایی که یک شنونده غیر بومی انگلیسی با آن مواجه می شود, درک سلیس و روان صحبت کردن گویندگان انگلیسی زبان بومی است. هرچند که به راحتی میتوان با یک تمرین متناوب که شامل مهارت شنیداری (لیسنینگ) و یادداشت برداری از آن بر روی یک برگه میباشد, بر این مانع غلبه کرد.

بخش دوم : سخنرانی (Speech)

در این بخش, از آزمون دهندگان خواسته میشود تا به یک سخنرانی گوش کنند. آنها به یک سخنرانی با یک محتوای اجتماعی (در نوع جنرال) و یا یک موضوع آکادمیک (در نوع آکادمیک) گوش میکنند و سپس باید به سوالاتی از محتوای آن سخنرانی و یا لکچر پاسخ بدهند. آزمون میزان آنکه یک فرد تا چه اندازه می تواند ایده اصلی از یک سخنرانی را درک کرده و مسائل نشان شده را متوجه شود مورد سنجش قرار می دهد.

بخش سوم : مونولوگ (Monologue)

این بخش مانند بخش قبلی (سخنرانی), شامل یک مونولوگ می باشد. بهترین نکته آمادگی آزمون آیلتس برای آمادگی این بخش گوش کردن به بحث ها و مذاکره ها در تلویزیون می باشد.

بخش چهارم : مذاکره گروهی (Group Discussion)

این بخش شامل مکالمه ای میان چهار نفر می باشد. بنابراین, این نکته اهمیت زیادی دارد که کاندیدها مطمعن شوند که می توانند بر صحبت های بیش از یک فرد تمرکز کنند. باز هم در اینجا تکرار می شود شرکت کردن و گوش کردن به بحث ها و مذاکرات بهترین روش برای آمادگی در این بخش از آزمون می باشد.

برخی دیگر از نکات برای آمادگی قسمت لیسنینگ آزمون آیلتس

 • در قسمت لیسنینگ (شنیداری) آزمون آیلتس, آزمون دهندگان ابتدا باید با نمونه ای که در ابتدای قسمت برای آنها گذاشته شده, وضعیت صدای گوینده ای که از فایل صوتی آن پخش میشوند را امتحان کنند و در صورت بروز و یا وجود هر گونه مشکلی بلافاصله به یکی از مراقبان آزمون اطلاع دهند.
 • تسک هایی که نیازمند عملکردهایی چندگانه هستند و یا همان مولتی تسک ها در این قسمت از آزمون حکم اصلی را اجرا میکنند. بدین صورت که کاندیدها باید همانطور که به فایل های صوتی گوش میدهند نوت برداری کرده و پاسخ های خود را بنویسند و بدین ترتیب در یک تسک باید با استفاده از مهارت های لیسنینگ و رایتینگ خود پاسخ بدهند.
 • هر شخصی که بخواهد برای این قسمت از آزمون تمرین کند باید به طور همزمان هم گوش کردن به صحبتهای یک شخص را تمرین کند و هم صحبتهای افرادی بیش از یک نفر را.
 • این نکته که املای درست و صحیح لغات را به کار ببرید اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که افراد زیادی بودند به دلیل این گونه از اشتباهات نمره خود را از دست دادند.
 • نوشتن به سبک نوشته های کوتاه و یا خلاصه نویسی را تمرین کنید, زیرا این کار زمان زیادی برای شما نگه میدارد.

 

 1. نکاتی برای آمادگی آزمون آیلتس – قسمت ریدینگ

این قسمت از آزمون آیلتس مهارت های خواندن کاندید را مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهد. این قسمت اساسأ به این صورت است که به آزمون دهندگان متن های بلند داده میشود تا بخوانند و سپس به سوالاتی از مفهوم کلی و یا قسمتی از متنی را که خواندن پاسخ بدهند. این سوالات در قسمت ریدینگ شامل : گزینه های متعدد, کامل کردن جملات, خلاصه نویسی, مچ کردن و یا جور کردن اطلاعات مشابه و پاسخ های کوتاه است. متن های ریدینگ در دو نوع آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال متفاوت میباشند. از آنجایی که شخصی در آزمون آیلتس آکادمیک با هدف پذیرش در دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان بر سر جلسه آزمون مینشیند, موضوع و نوع بیان مطالب متن های ریدینگ آزمون, غالبأ سنگین تر و دشوارتر خواهند بود.

در اینجا نکاتی از آمادگی قسمت ریدینگ آزمون آیلتس برای شما قرار دادیم :

 1. a. تا جایی که امکان دارد بخوانید : این کار در ابتدا ممکن است کمی کسل کننده به نظر برسد. بنابراین کاندیدها میتوانند برای آنکه کمتر از خواندن احساس خستگی کنند, مطالب, داستان ها و یا هرچه که برای آنها جذاب تر است بخوانند. این مطالب میتوانند تنها یک پاراگراف کوتاه باشند, یک نشریه و یا بیانیه و یا حتی قسمت هایی از یک روزنامه. زمانی که این مرحله اولیه را رد کردند, سپس میتوانند خواندن مطالب و متن های بلندتر و سنگین تر را شروع کنند, مانند مقاله های طولانی, و یا داستانهایی کوتاه.
 2. b. یادداشت برداری کنید : یادداشت برداری در هنگام خواندن تأثیر به سزایی دارد. زیرا یادداشت برداری توانایی کاندید را در یافتن جزئیات متن بالا میبرد. همچنین این نکته اهمیت زیادی دارد که کاندید بداند باید بر زیر چه نکته ای خط بکشد و یا چه چیزهایی را یادداشت کند.
 3. c. تمرین ها را تکرار کنید : خواندن یک بار مطالب و نوشته ها هیچ تأثیری در روند بهبود کاندید نخواهند داشت. گاهی اوقات تکرار پروسه کامل دوباره خواندن متن در یاداوری نکاتی که از آنها یادداشت برداری کردند کمک خواهد کرد. همچنین, ممکن است با دوباره خواندن همان متن نکات جدیدی را از متن پیدا کند.
 4. d. درک مطالب را تمرین کنید : تمرین کردن درک مطالب در پروسه آمادگی برای قسمت ریدینگ آزمون کمک بسیار زیادی خواهد کرد. زیرا سوالات این قسمت از آزمون اغلب بر پایه درک مطالب آن است, بنابراین تمرین کردن درک مطالب در بهبود این مهارت نیز کمک زیادی خواهد کرد.

 

برخی دیگر از نکات برای آمادگی قسمت ریدینگ آزمون آیلتس

 • با دقت متن را بخوانید و نگاهی دوباره به قسمت دشوار متن بی اندازید.
 • حواستان به زمان محدود خود باشد, به شما هیچ زمان اضافه دیگری داده نخواهد شد.
 • هیچ سوالی را بدون جواب نگذارید حتی اگر از پاسخ آن مطمئن نبودید زیرا نمره منفی برای پاسخ های اشتباه وجود ندارد.
 • از آنجایی که هیچ زمان اضافه ای به شما داده نمیشود برای آنکه حداقل دقایق کوتاهی هم که شده برای خود در آزمون نگهدارید, پاسخ های خود را مستقیم بر روی برگه اصلی آزمون خود وارد کنید.

 

 1. نکاتی برای آمادگی آزمون آیلتس – قسمت رایتینگ (نوشتاری)

قسمت نوشتاری یا همان رایتینگ در هر دو ورژن آزمون آیلتس (چه آکادمیک و یا جنرال) تنها دو بخش دارند. در آزمون آیلتس آکادمیک, از شما خواسته میشود تا یک چارت, نمودار, گراف و یا یک دیاگرام را توصیف کرده و به علاوه آن یک مقاله بنویسید و عقیده و نظرات خودتان را در آن مقاله بیان کنید. اما در نوع عمومی و یا جنرال آزمون آیلتس, برای کاندیدها موقعیتی ارائه داده میشود و از آنها میخواهند تا نامه ای بر اساس شرح حال خود در مقاله بتویسید.

در اینجا نکاتی از آمادگی قسمت ریدینگ آزمون آیلتس برای شما قرار دادیم :

 1. خواندن نمونه هایی از رایتینگ : خواندن نمونه رایتیگ ها (Sample essays) همیشه مؤثر خواهد بود. با دقت آنها را تجزیه و تحلیل کنید و نکته های مرتبطی که نقش مهمی در ساختار مقاله دارند را یادداشت کنید. در اینجا تعدادی از این نکات را که باید در مقاله ها در نظر گرفت برای شما قرار دادیم :

شفاف سازی – موضوع مقاله. داوطلبان میتوانند با مطرح کردن این سوالات موضوع مقاله را برای خود مشخص کنند

 • آیا پاراگراف اول موضوع را به طور واضح مشخص کرده است؟
 • آیا سرتیتر به موضوع مقاله اشاره ای کرده است ؟
 • نگاه کنید که نویسنده چطور نکات مهم و اساسی مقاله را مرتبط به دنبال هم جریان داده است.
 1. نوشتن مقاله : این مورد اهمیت زیادی دارد که به عنوان بخشی از آمادگی خود برای آزمون, نمونه رایتینگ های زیادی با موضوعات مختلف و متنوع بنویسید.

نکاتی که در ادامه برای شما قرار دادیم را باید قبل از نوشتن یک مقاله خوب در خاطر خود بسپارید.

 • هر نکته ای را که از موضوع مورد نظر و داده شده به ذهنتان می آید یادداشت کنید.
 • زمانی که این کار را انجام دادید, بر اساس همان لیست نکات مرتبط آن را مشخص کرده و مرتب کنید.
 • سپس لازم است تا کاندیدها مقاله خود را به جهتی که میخواهند پیش ببرند.
 • زمانی که میخواهید یک مذاکره و یا مخالفت ارائه دهید, این نکته اهمیت زیادی دارد که نظرات و عقاید خود را چسبیده به موضوع اصلی و در یک جهت یکسان پیش ببرید.
 • کاندیدها نباید بیشتر از یک نکته از دیدگاه نظر خود و در جهت مخالفت ارائه دهند. زیرا باعث گیج شدن نظارت کنندگان آزمون خواهد شد.
 1. تمرین کردن گرامر (و یا دستورزبان) : تمرین کردن گرامر و یا همان دستورزبان در نوشتن مقاله ای عاری از هیچگونه اشتباه به آزمون دهندگان کمک میکند. از آنجایی که این یک آزمون در جهت تعین سطح زبان انگلیسی است, گرامر یکی از پر اهمیت ترین بخشهایی است که بررسی خواهد شد. از این رو, این نکته که تمامی آرتیکل ها به طور صحیح و دقیق نوشته شده باشند نیزاهمیت زیادی دارند.

برخی دیگر از نکات برای آمادگی قسمت رایتینگ آزمون آیلتس

 • توصیه میشود که ابتدا از تسک دوم که قاعدتأ نمره بیشتری نسبت به تسک اول دارد شروع کنید.
 • هر دو تسک باید در زمان مشخصی تمام شود. برای آشنایی بیشتر با محدودیت زمان آزمون, لازم است که خودتان را تحت شریط سخت آزمون برای تمرین رایتینگ خود قرار دهید.
 • کاندیدها به هیچ وجه نباید از زبان غیر رسمی برای نوشته های خود استفاده کنند. (مگر در موارد خواسته شده که بعنوان مثال در تسک مورد نظر خواسته باشد که یک نامه به یک دوست بنویسید.)
 • کاندیدها باید در زیر کلمات مهم در صورت سوال و یا تسک مورد نظر خط بکشند تا بدانند در هنگام پاسخ دهی و نوشتن مقاله خود باید بر روی چه نکاتی بیشتر تمرکز کنند. این کار برای یاداوری آنها هم کمک خوبی خواهد بود.
 • آزمون دهندگان باید به موضوع اصلی بچسبند و با نوشتن مورد های اضافه و غیر لازم از موضوع اصلی نوشته خود دور نشوند.
 1. نکاتی برای آمادگی آزمون آیلتس – قسمت اسپیکینگ (گفتاری)

یکی از جالب ترین و در نظر آزمون دهندگان هولناک ترین قسمت های آزمون آیلتس, قسمت صحبت کردن (اسپیکینگ) است که شامل مصاحبه و مکالمه ای رو در رو با یک آزمونگر میباشد. این قسمت از آزمون مهارت های مربوطه در زبان انگلیسی صحبت شده کاندید را مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهد. مدت زمانی که برای این قسمت از آزمون در نظر گرفته شده است ۱۱ تا ۱۴ دقیقه میباشد. هدف این قسمت از آزمون این است که فرد با اثبات توانایی خود در صحبت کردن به آزمونگر نشان دهد که میتواند به راحتی جدا از مکالمه های روزمره, در بحث هایی خارج از خانه, در محیط کاری و غیره (به زبان انگلیسی) شرکت کند. این قسمت از آزمون به سه بخش تقسیم شده است.

بخش اول : در بخش اول, آزمونگر سوالاتی عمومی و رایج از آزمون دهندگان در مورد علایق شخصی آنها, پیش زمینه تحصیلی آنها, خانوده و غیره میپرسد. در اینجا نکاتی برای با موفقیت گذراندن این بخش از آزمون قرار دادیم:

 1. به پاسخ های خود ارزش بدهید : خوب است که گاهی به پاسخ ها شاخ و برگ اضافه داد اما کاندیدها همیشه میتوانند یک سری اطلاعات جالب به پاسخ خود اضافه کنند. به عنوان مثال : اگر پرسیدند “شما از کجا هستنید؟” جدا از پاسخ سوال جزئیات کوچکی از جایی که هستید هم بدهید. این مورد دانش لغوی و عمومی شما را به اثبات خواهد رساند.
 2. پاسخگوی خوبی باشید : کاندیدها باید بلافاصله پاسخگو باشند. آنها باید در طول آزمون اسپیکینگ بدون کمی مکث و یا تردید, سریع و بلافاصله پاسخگو باشند.

بخش دوم : در این بخش, موضوعی به آزمون دهندگان داده میشود که آنها باید بدون مکث و وقفه در حدود ۲ تا ۳ دقیقه راجب به موضوع داده شده صحبت کنند. آزمونگر هم مهارت صحبت کردن و گفتاری آزمون دهندگان را ارزیابی میکنند و هم دانش آزمونی آنها را.

 1. قبل از صحبت کردن فکر کنید : این درست است که پس از شنیدن سوال بلافاصله پاسخگو باشید, با این حال توصیه میشود که لحظات کوتاهی قبل از شروع به صحبت کردن خود برای فکر کردن به پاسخ زمان بگذارید.
 2. دانش : آزمون دهدگان (کاندیدها) باید این اطمینان را به آزمونگر بدهند که آنها دانش آنچه که در رابطه با آن صحبت میکنند را دارند. آنها باید قادر به شفاف سازی نکات کلیدی موضوع برای اثبات دانش خود به آزمونگر نیز باشند.

بخش سوم : این بخش مهم است زیرا آزمونگر سوالاتی در رابطه با موضوعی که در بخش قبلی به کاندید داده بود, خواهد پرسید. آزمونگر در این بخش میتواند کمی بیشتر پیش برود و در قسمت هایی از صحبت های شما که لازم دید شما را به یک مذاکره بکشاند و برای جزئیات بیشتر سوال کند.

 1. مذاکرات را به خاطر بسپارید : مذاکرات و بحث هایی که در آزمون های قبلی شده را خوب به خاطر بسپارید. زمانی که آزمونگر سوالی در رابطه با موضوع برای بیشتر توضیح دادن شما پرسید و یا شما را به مذاکره ای در رابطه با همان موضوع کشاند نباید شوکه و یا سوپرایز شوید. این یکی از قسمت های مهم این بخش از آزمون است تا توانایی کاندید را از تمامی جوانب و جهات به چالش بکشانند.
 2. جایی برای پریشانی نیست : پاسخ نباید بازدهی از پریشانی باشد. این مورد که کاندید با اعتماد به نفس و با اطمینان در مقابل آزمونگر صحبت کند اهمیت بسیار زیادی دارد.

برخی دیگر از نکات اضافه شده برای آمادگی آزمون اسپیکینگ آیلتس

 • اسپیکینگ قسمتی است که کاندید میتواند از صحبت کردن به زبان انگلیسی لذت ببرد, و همچنین این مورد که شما مطمئن از صحبتهای خود و با اعتماد به نفس بالا به نظر برسید و قادر به سلیس و روان صحبت کردن باشید اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • کاندیدها میتوانند پاسخ های خود را ضبط کرده و در خانه به آنها گوش کنند. در این صورت تمرکز کردن بر روی اشتباهات فردی و تلفظات خود برای آنها راحت تر خواهد بود.
 • توصیه میشود که پاسخهای آماده ندهید زیرا آزمونگران آموزش دیده اند تا به راحتی این گونه از پاسخها را تشخیص دهند و این قاعدتأ در نمره شما تأثیر خوبی نخواهد گذاشت.
 • کاندیدها باید به خاطر بسپارند که چیزی به نام تک پاسخ, پاسخ درست و یا غلط وجود ندارد. هرچند که آزمون دهندگان باید این اطمینان را به آزمونگر بدهند که ایده ها و نظراتشان در یک روش مناسب انتقال خواهند داد.
 • آزمون دهندگان باید در خاطر بسپارند که در هنگام پاسخ دهی از کلمات و یا حروف اضافه برای وقت پر کردن استفاده نکنند. این گونه کلمات در زبان انگلیسی مانند um, uh, er, ah, okey, you know و غیره میباشند.
به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!