آمادگی کلید موفقیت در هر آزمونی است و آزمون PTE از این نکته مستثنا نیست.

تمامی نکات قبل از آزمون را برای آمادگی بیشتر در قسمت  Speaking آزمون PTE, رعایت کنید.

همانطور که در پست های قبلی گفته شد, قسمت اول آزمون PTE ارزیابی مهارت اسپیکینگ (گفتاری) و رایتینگ (نوشتاری) شما است که برخلاف آزمون های دیگر با هم انجام گرفته میشوند.

اولین بخش این قسمت از آزمون شامل معرفی خودتان (Personal introduction) است که نمره ای به این بخش تعلق داده نشده زیرا این بخش صرفا جهت معرفی بیشتر شما به دانشگاه هایی که درخواست پذیرش خود را فرستادید میباشد. اما تکالیف بعدی این قسمت از آزمون شامل : خواندن با صدای بلند، تکرار جملات، توصیف تصاویر، نقل قول ، پاسخ کوتاه به سوالات و غیره می باشد.

راهنمایی های زیر برای قسمت اول و دو مهارت اسپیکینگ و رایتینگ آزمون PTE است.

نگران زمان نباشید

در این بخش، کامپیوتر و سیستمی که در هنگام آزمون در اختیار دارید زمان مورد نیاز برای هر تسک این قسمت را کنترل می کند بنابراین نیازی به زمان بندی و مدیریت زمانی خاصی ندارید و تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که پس از انجام دادن هر تسک بر روی گزینه Next کلیک کنید.

واضح و شمرده صحبت کنید

شمرده و آرام و با تن صدایی مناسب صحبت کنید. شما تسک های این قسمت از آزمون را توسط میکروفونی که به هدفونتان متصل است انجام میدهید و آزمونگری در مقابل شما حضور نخواهد داشت تا در صورت نشنیدن صدای شما, آن را به شما گوشزد کند. ضبط صدای شما بدین صورت است که قبل از انجام هر تسک زمان کوتاهی برای آماده کردن پاسخ به شما داده میشود و پس از آن با به پایان رسیدن شمارش معکوس باید بلافاصله شروع به صحبت کردن در میکروفون خود کنید. بنابراین اگر بیش از حد بی سر و صدا, آرام و یا سریع صحبت کنید، میتواند تأثیر منفی بر روی اجرای شما بگذارد و یا نمره شما را به طور قابل توجهی پایین بیاورد.

این نکته را نیز به خاطر بسپارید اگر در حین صحبت کردن اشتباهی انجام دهید، ادامه دهید زیرا زمان آزمون برای تصحیح کردن شما متوقف نخواهد شد, پس هیچ وقت زمان خود را برای تصحیح اشتباهات خود از دست ندهید و با آرامش به صحبت های خود ادامه دهید.

آمادگی لازم داشته باشید

به یاد داشته باشید که هدف شما به دست آوردن نتیجه ای مطلوب و ایده عال است بنابراین باید تمام تلاش خود را بکنید تا قبل از آزمون آمادگی لازم و کافی برای شرکت کردن در آزمون اصلی را داشته باشید و بتوانید در روز آزمون با اعتماد به نفس به عملکرد خود به محل برگذاری آزمون PTE قدم بردارید.

صدای خود را در هنگام صحبت کردن ضبط کنید

صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش دهید, این کار کمک خوبی برای این است که طرز صحبت کردن خود را بررسی کنید تا بتوانید تا قبل از شرکت در آزمون اشتباهات گفتاری خود را تصحیح کنید. به این نکته توجه کنید که آیا تن صدای شما طبیعی است و یا پیام شما به درستی منتقل شده است یا خیر.

صحبت های گوینده را درک کنید

اگر متوجه کلمه ای از صحبت های گوینده نشدید سعی کنید تا مفهوم کلی از صحبت های او را درک کنید. کلمات را با صدای بلند بخوانید و از استفاده کردن کلمات مشابه در صورت سوال و یا تسک مورد نظر اجتناب کنید. واژه های چندگانه و انحصاری صدای گوینده را نیز امتحان کنید.

شناسایی نوع تصویر

در تسک “توصیف تصاویر” خوب نگاه کنید و نوع تصویر داده شده در تسک را شناسایی کنید که آیا یک گراف، تصویر، نقشه، نمودار و یا جدول است. با استفاده از تخته های نوت برداری هوشمند, یادداشت برداری کنید و سعی کنید آنچه را که نقطه اصلی تصویر است برای خود مشخص کنید و در توصیف نمودار ها به دنبال مقادیر افراطی مانند بالاترین و کمترین میزان در آن باشید.

در حین ضبط صدا دقت کنید و به هیچ وجه مکث نکنید

به خاطر داشته باشید که میکروفون پس از سه ثانیه مکث و یا تردید به طور خودکار خاموش می شود بنابراین اگر به خاطر زمان محدود خود در لحظه شروع ضبط, چیزی به یاد نیاوردید از هر نوع کلمه ارتباطی مانند umm یا  غیره برای پر کردن زمان خود در هنگام تفکر استفاده کنید. به عنوان مثال برای انجام دادن تسک “پاسخ به سوالات کوتاه”, شما یک سوال کوتاه خواهید شنید و پس از آن ثانیه ای برای آماده کردن پاسخ به شما داده میشود بلافاصله ضبط صدای شما شروع خواهد شد.

پیش بینی و یادداشت ها

در تسک “بازگویی لکچر و یا سخنرانی” اگر تصویری وجود داشت، تصویر را با دقت مطالعه کنید و سعی کنید تا نکات مهم و موضوع مورد بحث در سخنرانی را پیش بینی کرده و حدس بزنید که سخنرانی در چه مورد خواهد بود.

سرعت در نوشتن

سریع نوشتن یک مهارت کلیدی در کارشناسی ارشد است. بنابراین سرعت تایپ خود را افزایش دهید, برای خود از کلمات  اختصاری استفاده کنید و برای بهبود سرعت خود در خواندن متون, آنها را با متود و استراتژی های خواندن مانند اسکیم کردن و یا اسکن کردن بخوانید تا سرعت خود در خواندن را نیز تقویت کرده و بالا ببرید.

تمرکز بر ایده اصلی

کلمات کلیدی در متون شامل اسامی، اعداد، تاریخ، کلمات و یا عبارات است که عمومأ در متون مورد بحث قرار گرفته میشوند و یا توضیح خاصی در رابطه با آنها داده میشود. در تسک بازگویی لکچر، همیشه بر روی ایده اصلی تمرکز کنید و یادداشت های خود را در ۱۰ ثانیه زمان داده شده آماده کنید.

تمرکز بر درک ایده اصلی سخنرانی و نکات کلیدی که از آن پشتیبانی می کند علاوه بر اهمیت آن تأثیر به سزایی در سرعت درک شما از موضوع کلی خواهد داشت .

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!