کلاس آیلتس

کلاس آیلتس


نکات لیسنینگ آزمون آیلتس

چگونه میتوان نمره ی خوبی در این قسمت از آزمون به دست آورد؟

لیسنینگ (مهارت شنیداری) ممکن است برای بسیاری از آزمون دهندگان، آسان ترین بخش از آزمون آیلتس باشد. زیرا تنها لازمه ی آن، مهارت شنیداری بالا و نکته برداری می باشد.

در این مطلب برای شما عزیزان، تکنیک ها و استراتژی هایی که در مهارت لیسنینگ شما در آزمون ایلتس تأثیر گذار است، جمع آوری کرده ایم.

در قسمت “لیسنینگ” آزمون آیلتس، شما به چهار فایل صوتی گوش خواهید داد، که هر کدام این فایل های صوتی به مدت پنج دقیقه زمان خواهد برد. سپس می بایست در حالی که به هر کدام از آنها گوش می دهید، به ده سوال آن پاسخ دهید.

در انتهای آزمون به شما زمانی داده می شود تا پاسخ های خود را در پاسخنامه ی آزمون وارد کنید.

نکته اول در آزمون لیسنینگ آیلتس : کلمات کلیدی در سوالات را پیدا کنید .

به اولین نکته ای از آزمون لیسنینگ که می توان اشاره کرد، آمادگی لازم است. قبل از آنکه فایل های صوتی پخش شوند، یکبار نگاهی به سوالات بی اندازید و به کلمات کلیدی در آنها توجه کنید. این کلمات کلیدی اغلب نام افراد خاص و یا مکان های ویژه هستند. یافتن این کلمات کلیدی نه تنها به شما در پیش بینی موضوع کلی فایل صوتی که قرار است به آن گوش دهید اهمیت دارند، بلکه در به دست گرفتن آزمون و در نهایت به دست آوردن نتیجه ای دلخواه تأثیر گذار خواهند بود. نام افراد و مکان های خاص مطمئنا توسط گوینده در فایل صوتی ضبط شده پخش میشود، پس با دقت به آن گوش دهید و حدالامکان یادداشت کنید. سعی کنید تا حتی قسمتی از آن را از دست ندهید.

نکته دوم  در آزمون لیسنینگ آیلتس : به نکات گرامری توجه کنید .

شما می بایست در حین پخش فایل های صوتی به ساختار دستور زبانی و یا گرامری جملات توجه زیادی کنید. این نکات گرامری می توانند زمان افعال باشد، به طور مثال تشخیص دهید که فعل به کار برده شده، گذشته است و یا آینده. همچنین از آنجایی که شنیدن حرف اِس در پایان اسامی که جهت نشان دادن جمع آن کلمه به کار می رود، دشوار است، باید با دقت گوش دهید تا متوجه مفرد بودن و یا جمع افعال و یا کلمات بشوید.

نکته سوم  در آزمون لیسنینگ آیلتس : هدفمند گوش کردن را تمرین کنید.

این یکی از مهمترین استراتژی هایی است که در لیسنینگ آزمون آیلتس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. هدفمند گوش کردن چیزی است که شما تنها برای دریافت یک سری اطلاعات خاص و ویژه انجام میدهید. مثالی که برای درک بهتر این مورد می توان زد، این است که تصور کنید در ایستگاه مترو یا فرودگاه ایستاده اید. شما صدای اعلان ها را در میان تمام شلوغی ها و هرج و مرج هایی که در آن که در آن مکان عمومی وجود دارد می شنوید. آیا شما به تمامی صداها و شلوغی ها گوش می کنید؟ خیر، زیرا شما تمام توجه و تمرکز خود را بر روی شنیدن اعلان ها گذاشتید و تنها با هدف شنیدن نام مقصد خود گوش می دهید.

بنابراین، در لیسنینگ آزمون آیلتس، ابتدا سوالات را بخوانید تا موضوع کلی فایل صوتی که قرار است برای شما پخش شود و چیزی که در پاسخ از شما می خواهد را دریابید، و سپس در هنگام گوش دادن به فایل های صوتی، با گوش کردن هدفمند نکات کلیدی آن را بیابید.

نکته چهارم در آزمون لیسنینگ : اگر قسمتی را نشنیدید، باقی را از دست ندهید.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ممکن است در طول لیسنینگ آزمون آیلتس برای شما پیش بیآید، حواس پرتی است. و چیزی که ممکن است حواس شما را در حین گوش کردن پرت کند، قسمتی است که شنیدنش برایتان سخت بوده باشد. بنابراین، درگیر انکه “آن شخص چه گفت؟” نباشید زیرا دیگر دیر شده است، اما آرامش خود را هم از دست ندهید تا باقی آن را هم از دست بدهید. به خاطر داشته باشید که در لیسنینگ آزمون آیلتس، برای گرفتن حداقل نمره ی ۷ ( که نمره ی خوب و قابل قبولی در این آزمون است) لازم است که تنها به سی سوال از چهل سوال آن، پاسخ درست بدهید. بنابراین، تنها به دلیل آنکه نتوانستید پاسخ یکی از سوال ها را بشنوید، باقی سوالات را هم از دست ندهید.

نکته پنجم در آزمون لیسنینگ : دستور زبان و نوشته های خود را بررسی کنید .

آخرین نکته در لیسنینگ آزمون آیلتس، نکته ای است که به راحتی به فراموش سپرده می شود و این تنها به خاطر این است که آزمون تمام شده، شما خسته هستید و فقط می خواهید که این آزمون را تمام کنید. با این حال، سعی کنید تا بار دیگر پاسخ های خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که درست نوشته اید، نکات گرامری را رعایت کرده اید و از گرامر مناسب استفاده کردید و محدودیت کلمات خواسته شده عبور نکردید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *