نکات مهم برای کسب نمره بهتر در آزمون PTE

 

مهارت شنیداری،یکی از مهارت های مهم زندگی روزمره محسوب میشود.به این خاطر که از طریق این مهارت میتوان دستورالعمل ها یا اطلاعات مهمی را به انسان ها منتقل کرد.پس باید بر این امر واقف باشیم که توانایی شنیدن،یکی از حیاتی ترین توانایی های انسان است.از ان جایی که وقتی به یک کشور انگلیسی زبان سفر میکنید،همه ی مردم به زبان انگلیسی صحبت میکنند،باید بتوانید برای برقراری ارتباط با انها و رفع نیازهای خود،از مهارت شنیداری خود به خوبی استفاده کنید.

هدف پارت شنیداری ازمون PTE نیز دقیقا همین میباشد.در این مقاله،میخواهیم به صورت اختصاصی درباره ی زیر عنوان “خلاصه ی متن”صحبت کنیم.پس از خواندن دقیق عنوان این قسمت و همچنین دستورالعمل ها،متوجه خواهید شد که در این بخش موظفید به یک فایل صوتی گوش دهید و پس از اتمام ان،خلاصه ای از انچه را که شنیده اید،بنویسید.این بدان معنی است که به سنجش مهارت شنیداری شما و همچنین توانایی نگارش کتبی شنیده ها میپردازد.

دستورالعمل ها اطلاعاتی مورد نیاز را به شما منتقل میکنند.داوطلبین ۱۰ دقیقه برای طرح یک خلاصه ی ۵۰ تا ۷۰ کلمه ای فرصت دارند.بنابراین اصل ماجرا در این بخش این است که اطلاعات کلی را دریافت کنید و انها را در قالب کلمات و جملات بازگو کنید.در ادامه،به ذکر نکات و تکنیک هایی میپردازیم که میتوانند شما را در کسب بهترین نتیجه ی ممکن یاری کنند.

از دفترچه ی خود استفاده کنید:

در حوزه ی ازمون،یک دفترچه در اختیار شما قرار داده میشود که میتوانید از ان برای یادداشت برداری استفاده کنید.این عمل را هوشمندانه انجام دهید.تمام شنیده ها را یادداشت نکنید و تنها کلمات و عبارات کلیدی را که حائز اهمیت هستند،بنویسید.در این بخش هرچه بیشتر پیش میروید،ابعاد مختلف موضوع و اولویت ها بیشتر برایتان روشن میشود.در حین نوشتن نیز،با دست خطی خوانا بنویسید،نه خطی که تنها خودتان قادر به خوانش ان باشید!همچنین خیلی مهم است که لغاتی را که به صورت اختصار یا در فرم کوتاه شده ی انها یادداشت میکنید،بعدا بتوانید به یاد اورید. یادداشت برداری را به محض شروع شدن فایل صوتی اغاز کنید و کاملا دقیق و بدون حواس پرتی گوش دهید.

به کار گیری بعضی ایده های فرعی تر نیز گاهی اوقات میتواند مفید واقع شود.حایق،تعاریف و کلماتی را به شرح معانی انها پرداخته میشود را به خاطر بسپارید.به اسامی،افعال و مفاهیم توجه داشته باشید.همچنین دقت به لحن و تاکید گوینده هنگام بیان نکات مهم و حیاتی بسیار کمک کننده میباشد.

به خاطرسپاری و یاداوری ایده های مهم مطلب:

همانطور که پیش از این ذکر کردیم،دریافت نکات اصلی محتوای صوتی،مهم ترین امر در این بخش است.نطقه ی تاکید این موضوع این است که هنگامی که با توجه بیشتری به محتوا گوش میدهید،بهتر و راحت تر میتوانید شنیده ها را به خاطر بیاورید.پس از به پایان رسیدن صوت،در حالی که نکات اصلی را یادداشت کرده اید،میتوانید جزئیات ریز و ضروری را به انها بیافزایید.

برای مثال،این موقعیت مانند زمانی است که یکی از دوستانتان در جلسه ی درسی غایب بوده و حال شما میخواهید مطالب تدریس شده را برای او بازگو کنید.پس اولین قدم شرح موضوع اصلی و ایده ی مرکزی و پس از ان،ذکر فرعیات و نکات وابسته است.

پیوسته سازی و منسجم کردن خلاصه:

پس از اتمام صوت،یک شمارش معکوس ۱۰ ثانیه ای اغاز میشود.این فرصت باید به منظور علامت گذاری نت برداری هایی که میخواهید انها را در خلاصه ذکر کنید،استفاده شود.در این مرحله،تازه یادداشت برداری را به پایان رسانده اید و ذهنتان هنوز با مطالب شنیده شده درگیر است.پس خلاصه نویسی را اغاز کنید و در مرحله ی اول،این کار را بدون نگرانی بابت محدودیت تعداد لغات مجاز انجام دهید.لغات و عبارات کلیدی موجود در یادداشت برداری ها به ترسیم یک تصویر ذهنی روشن و سپس اضافه کردن متفرعات، کمک بسیاری میکنند.به این مهم توجه داشته باشید که شما حتما باید ایده ها و مطالب را با بیان خود بنویسید.بزرگترین اشتباهی که میتوانید در این قسمت مرتکب شوید، این است که همه چیز را کلمه به کلمه و از زبان گوینده بیان کنید.

۲ الی ۳ دقیقه ی اغازین را به نگارش یک پیش نویس اختصاص دهید. پیش نویس شما باید حاوی topic sentence و شرح کوتاهی از ایده های اصلی باشد.همچنین ارتباط ایده ها با یکدیگر نیز باید کاملا مشهود باشد.

متن خود را از لحاظ دستور زبان،ساختار جملات،املا و انتخاب کلمات مناسب،بررسی کنید:

پس از مرحله ی سازماندهی پیش نویس و طرح خلاصه،نوبت به ویرایش و مرتب کردن ان میرسد. ابتدا ساختار جملات و دستور زبان انها را بررسی کنید.خلاصه را مجددا بخوانید تا از صحت جریان نوشته ی خود و بی ربط نبودن ایده ها با هم اطمینان حاصل کنید.نمره ی بخش محتوا،تحت تاثیر مواردی که ذکر شد،میباشد.همچنین کامل نوشتن جملات و بررسی زمان افعال،بسیار مهم است.سعی کنید کلمات خوب و مناسب به کار ببرید.به منظور نوشتن جملات پیچیده تر،روی گرامر انها مانور ندهید.جملات شما حتما باید دارای اسم و فعل باشند و نشانه گذاری های صحیح نیز الزامی هستند. بررسی املای کلمات را نیز فراموش نکنید.

۲ الی ۳ دقیقه را به نوشتن خلاصه و ۲ دقیقه ی بعدی را به چک کردن ان اختصاص دهید.برای پایان دادن و جمع بندی نوشته ی خود عجله نکنید.زمان را مدام زیر نظر نداشته باشید اما سعی کنید پیش از ۱۰ دقیقه ی مقرر کار خود را به اتمام برسانید.فراموش نکنید که متن خلاصه ی شما باید قریب به ۷۰ کلمه داشته باشد.

۵ نکته ای که در این مقاله به شرح انها پرداختیم؛قطعا در نتیجه ی ازمون شما تاثیر به سزایی خواهند داشت اما مهم ترین موضوع برای موفقیت در ازمون،تمرین مستمر و مداوم است.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!