هشت روش برای افزایش نمره Listening آیلتس

۱.ساختار ازمون را بشناسید تا در جلسه غافلگیر نشوید.

همانطور که خودتان نیز میدانید،بخش  listeningدر تمام ازمون ها،دارای یک الگوی تکرار شونده است.۳۰ دقیقه زمان برای این بخش در نظر گرفته شده و در نسخه های اکادمیک و عمومی،دقیقا یکسان است.به جدول زیر نگاه کنید:

 

 

 

 

۲.هر فایل صوتی تنها یک مرتبه پخش میشود:همانند مکالمات عادی! شما تنها یکبار فرصت شنیدن دارید.اکثر داوطلبین تمایل دارند تا یک شانس دیگر برای شنیدن به انها داده شود.اما این از قوانین ایلتس نیست.در ادامه به ذکر چند نکته در راستای بهبود عملکرد در این مرحله میپردازیم:

  • در تمرینات پیش از ازمون نیز،هر صوت را تنها یک مرتبه گوش کنید.تا به این روش عادت کنید.
  • سعی کنید در طول تمرینات،نقاط ضعف خود را پیدا کنید و روی تقویت انها تمرکز کنید.
  • کلمات کلیدی موجود در سوال را علامت گذاری کنید.خود را برای شنیدن ان لغات یا مترادفات انها در صوت،اماده کنید.
  • گوش دادن به انواع محتوای صوتی را تمرین کنید(سخنرانی،مکالمه،گپ و گفت و..).

 

۳.علایق خود را دنبال کنید:در هنگام تمرین و اماده سازی،موضوعات مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید.برای مثال؛اگر به ورزش تنیس علاقه مندید،به پادکست هایی که در باب ورزش تنیس ضبط شده ان گوش دهید.اگر در مورد تاریخ رم کنجکاو هستید،به داستان هایی در همان مورد گوش کنید.این یک مسئله ی ثابت شده است که هنگام شنیدن چیزی که از ان لذت میبریم،بهتر به محتوا گوش میکنیم.اگر میخواهید خود را بیشتر به شنیدن تشویق کنید و بهترین نتیجه را از تمرینات خود بگیرید،این روش را دنبال کنید.

۴.رونوشت های صوتی:سعی کنید فایل هایی را برای گوش دادن انتخاب کنید که دارای متن رونوشت هستند.رونوشت ها،متن کلمه به کلمه ی فایل صوتی هستند.این رونوشت ها دارای کاربردهای فراوانی میباشند.از جمله:

  • بررسی صحت شنیده ها:ابتدا به امر در حین گوش دادن به صوت، شنیده هایتان را یادداشت کنید.پس از ان،یادداشت هایتان را با متن رونوشت مقایسه کنید.صحت جملات،املا و درک مطلب را بررسی کنید.
  • بلند خوانی:یک بار رونوشت را بلند برای خود بخوانید و سپس به صوت گوش دهید. خوانش شما تا چه میزان صحیح بود؟ایا صحبت کردن شما همانند صحبت کردن گوینده ی نوار به نظر میرسید؟
  • همزمان با گوش دادن،رونوشت را نیز بخوانید:همانطور که به صوت گوش میدهید،متن را به همراه ان بخوانید.این کار باعث برقراری یک ارتباط قوی میان لحن و درک مطلب شما با صوت میشود.حتما به این موضوع توجه کنید که لغات کلیدی،واضح تر و بلندتر تلفظ میشوند.

 

۵.مترادفات:اگر تا کنون در ازمون ایلتس و یا ازمون های ازمایشی ان شرکت کرده باشید، احتمالا میدانید که هم خانواده ها در این ازمون بسیار اهمیت دارند.در بخش های speaking و writing باید بتوانید به خوبی از مترادفات در گفتار و نوشتار خود استفاده کنید.در بخش های reading و listening نیز،در بسیاری از سوالات،به جای لغت مورد نظر از هم خانواده های ان استفاده میشود.برای مثال:

Listening text: “Duchess, who is the only King’s daughter…”

 

Listening test question:

Who is the princess?

a.Duchess

b.Duke

c.Not given

۶.صحبت به زبان انگلیسی را در دستور کار خود قرار دهید:این تنها یک ازمون نیست.انگلیسی یک زبان است.ایلتس،دانش و مهارت شما را در استفاده از این زبان مورد سنجش قرار میدهد. یکی از بهترین راه ها برای یادگیری بهتر زبان و عملکرد صحیح در ازمون،این است که از زبان در زندگی روزمره استفاده کنید.هر روزی که تمرین مکالمه نداشته باشید،یک شانس را از دست داده اید.پس در فرصت بعدی،به زبان انگلیسی صحبت کنید،پیام دهید،ایمیل دهید، بحث کنید و حتی بخندید!

 

۷.دو بار بررسی کنید.دقیق باشید! خطاهای کوچک،گاهی اوقات میتواند برایتان گران تمام شود. یک اشتباه کوچک و یا شاید حتی احمقانه،میتواند تفاوت میان نمره ی ۵.۵ و ۶ در ازمون باشد. مثال بعدی،نمونه ی کوچکی است از اینکه چگونه یک اشتباه جزئی میتواند به ضرر شما تمام شود:

 

۸.فکر کردنتان هم باید به زبان انگلیسی باشد! بسیاری از متخصصین زبان درباره ی قوانین کلی با هم اتفاق نظر دارند.فکر کردن با هر زبانی،میتواند موجب یادگیری بهتر ان زبان شود.بسیاری از داوطلبان،هر ان چیزی را که میشنوند،در ذهن خود به زبان مادریشان ترجمه میکنند. شما از این دسته افراد نباشید.

ترجمه کردن،دو اشکال اساسی دارد:اول اینکه فرایند درک مطلب را بسیار کند میکند و ثانیا در یادگیری زبان انگلیسی ابدا موثر نخواهدبود.

در حین بخش listening ازمون،هیچ فرصتی برای ترجمه کردن وجود نخواهد داشت.همچنین باید بتوانید به سرعت از دانش انگلیسی خود استفاده کنید.پس هنگام تمرینات نیز، با زبان انگلیسی فکر کنید!

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!