قسمت صحبت کردن (Speaking) آزمون تافل IBT (تافل اینترنتی)

مهارت گفتاری (Speaking) آکادمیک

قسمت Speaking آزمون تافل, توانایی آزمون دهندگان را در صحبت کردن به زبان انگلیسی به صورتی تاثیرگذار در محیطی تحصیلی مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد. زبان آموزان باید چه در محیط کلا س و چه خارج از آن قادر به صحبت کردن با اعتماد به نفس باشند.

زبان آموز در کلاس باید :

 • قادر به پاسخ گویی به سوالات باشد.
 • در بحث های کلاسی و تحصیلی با دیگر زبان آموزان شرکت کند.
 • قادر به ترکیب کردن مطالب از دو و یا چندین منبع و خلاصه نویسی از آنچه که در کتابهای درسی خود میخوانند و یا در کلاس میشنوند باشند.
 • قادر به اظهار نظر کردن دیدگاه های خود از موضوعاتی که در کلاس مورد بحث قرار گرفته می شود, باشند.

خارج از محیط کلاسی, زبان آموزان باید :

 • قادر به شرکت کردن در مکالمات عادی و روزمره باشند.
 • قادر به بیان کردن دیدگاه و یا اظهار نظرات خود باشند.
 • قادر به صحبت کردن با مردم و افراد در محیط هایی مانند کتاب فروشی, کتابخانه و دفتر خوابگاه و غیره باشند.

توضیحی از قسمت گفتاری (Speaking) آزمون تافل IBT (تافل اینترنتی)

شش تکلیف در قسمت Speaking آزمون تافل وجود دارد که حداکثر ۲۰ دقیقه زمان خواهد برد. تکالیف و سوالات این قسمت از آزمون شامل دو نوع مستقل (Independent) و ترکیبی (Integrated) هستند, که در این دو نوع سوال شما ۱۵ ثانیه فرصت دارید تا پاسخ خود را آماده کرده و بعد در ۴۵ ثانیه پاسخ خودتان را بگویید.

 • دو تکلیف اول آزمون از تکالیف مستقل (Independent) قسمت Speaking هستند که بیشتر بر روی موضوعاتی که برای آزمون دهنده آشنا است تمرکز دارد.
 • چهار تکلیف بعدی از تکالیف ترکیبی (Integrated) هستند, و آزمون دهنده باید از ترکیب بیشتر از یک مهارت برای پاسخ دهی به سوالات این بخش استفاده کند. به عنوان مثال آزمون دهندگان باید یک متن را بخوانند (Reading) و به چند فایل صوتی کوتاه گوش دهند (Listening) و سپس پاسخ خود را به صورت گفتاری (Speaking) در میکروفون خود ارائه دهند. آنها میتوانند در آزمون Speaking یادداشت برداری کنند و از یادداشت های خود در هنگام انجام دادن تکالیف این قسمت استفاده کنند. سپس سوالی پرسیده می شود که از آزمون دهندگان میخواهد تا اطلاعاتی را از مطالب Reading و Listening به هم مربوط سازند.

برای تمامی تسک های Speaking, آزمون دهندگان از یک هدفون که میکروفونی به آن متصل است استفاده میکنند.

آزمون دهندگان برای پاسخ دهی به سوالات Speaking آزمون باید در داخل میکروفون خود صحبت کنند. و ارزیابی این قسمت بدین صورت است که پاسخ ها به صورت دیجیتالی و از طریق سیستمی که در اختیار آنها قرار گرفته میشود ظبط شده و به شبکه ی نمره بندی آنلاین ETS فرستاده میشود.

نمونه سوالات و تکالیف آزمون Speaking

نوع تکلیف : تکالیف مستقل (Independent Tasks)

 1. الویات شخصی

توضیح تکلیف : این سوال و یا تکلیف از آزمون دهندگان میخواهد تا از میان آیتم های داده شده یک کدام از آنها را انتخاب کرده و دلایل انتخاب خود را توضیح دهند – به طور مثال, افرادی که آزمون دهنده به عنوان الگوی خود قرار میدهد یا مکان هایی که از بازدید آن لذت می برند, و یا رویداد هایی که برای آنها اهمیت دارد و فعالیت هایی که آزمون دهنده از انجام دادن آن لذت میبرد.

زمان آماده شدن برای تکلیف : ۱۵ ثانیه

و زمان پاسخ دهی به آن : ۴۵ ثانیه میباشد.

 1. انتخاب

توضیح تکلیف : در این سوال مانند سوال قبلی آیتم های زیادی برای انتخاب آزمون دهنده نخواهد داد, خود سوال تنها دو آیتم برای انتخاب به آزمون دهنده میدهد و از آزمون دهنده میخواهد تا از میان دو آیتم متفاوت یکی از آنها را به طور شخصی انتخاب کرده (موافقت و یا مخالفت) و از انتخاب خود دفاع کنند.

زمان آماده شدن برای این تکلیف همانند تکلیف قبلی : ۱۵ ثانیه

و زمان پاسخ دهی به آن : ۴۵ ثانیه میباشد.

 

تکالیف ترکیبی (Integrated Tasks)

بخوانید (Read) / گوش کنید (Listen) / بنویسید (Write)

 1. موضوعی در رابطه با محیط و یا محوطه ی دانشگاه :
 • یک متن برای خواندن (۷۵ تا ۱۰۰ کلمه که در حدود ۴۵ تا ۵۰ ثانیه فرصت دارید متن را بخوانید) که مسائلی از محیط و یا محوطه ی دانشگاه ارائه خواهد داد.
 • گوش دادن به یک مکالمه (در حدود ۶۰ تا ۸۰ ثانیه, ۱۵۰ تا ۱۸۰ کلمه) کامنت و یا نظرات از مسائلی که در متن خواندید.
 • در نهایت سوال از آزمون دهنده میخواهد تا نظر خود را در مورد متن، تغییر و دلایل ارائه شده در آن خلاصه کنند.

زمان آماده شدن برای این بخش از آزمون : ۳۰ ثانیه

و زمان پاسخ دهی به آن : ۶۰ ثانیه

 1. موضوعی در رابطه با دروس تحصیلی
 • یک متن برای خواندن (۷۵ تا ۱۰۰ کلمه) که درباره ی یک موضوع آکادمیک است و معمولاً به یک تعریف و کمی توضیح در مورد آن موضوع خلاصه می شود. سپس یک استاد در مورد آن موضوع حرف میزند و با یک یا چند مثال آن موضوع را بیشتر توضیح می دهد.
 • چکیده منتخبی از یک لکچر (۶۰ تا ۹۰ ثانیه , ۱۵۰ تا ۲۲۰ کلمه) مثالهایی به همراه اطلاعات خاصی ارائه میدهد تا تصوری از روند و یا ایده ای از متنی که خواندید تجسم کنید.
 • سوال از آزمون دهنده میخواهد تا با استفاده از توضیحات, اطلاعات مهم از متن Reading و مثال استاد, لکچر را ترکیب کرده و موضوع مورد بحث در متن را توضیح دهند.

گوش کنید (Listen) / صحبت کنید (Speak)

 1. موضوعی در رابطه با محیط دانشگاه :

مشکل / راه حل

 • متنی برای گوش کردن (۶۰ تا ۹۰ ثانیه زمان خواهد برد و شامل ۱۸۰ تا ۲۲۰ کلمه میباشد) که شامل مکامه ای از مشکلی مربوط به یک دانشجو و دو راه حل ساده میباشد.
 • سوال از آزمون دهنده میخواهد که علاوه بر خلاصه کردن مشکل و راه حل های پیشنهاد شده، نظر خود را در مورد بهترین راه حل بیان کنند تا نشان دهند مشکل اصلی را متوجه شدند و برای آن مشکل راه حلی ارائه دهند.

زمانبندی این سوال با سوال های سه و چهار فرق میکند و آزمون دهنده تنها ۲۰ ثانیه فرصت دارد تا پاسخ خود را آماده کرده و در مدت ۶۰ ثانیه پاسخ خود را بگویند.

 1. موضوعی در رابطه با دروس تحصیلی

خلاصه

 • در متن Listening چکیده ای از یک لکچر (۹۰ تا ۱۲۰ ثانیه و شامل ۲۳۰ تا ۲۸۰ کلمه) یک استاد در مورد یک موضوع آکادمیک صحبت میکند و سپس با ارائه جزئیات و مثالهایی برای آن یک ترم و یا کانسپت را توضیح میدهد.
 • سوال از آزمون دهنده می خواهد تا لکچر را خلاصه کرده و نشان دهد که مثالها چگونه با موضوع کلی متن مربوط هستند.

زمان کلی این قسمت از آزمون ۲۰ دقیقه می باشد.

صحبت کردن مستقل (Independent Speaking)

یک سوال بر روی صفحه ی نمایشگر ظاهر میشود که توسط یک گوینده خوانده میشود. آزمون دهندگان ۱۵ ثانیه زمان دارند نا پاسخ خود را آماده کنند و سپس ۴۵ ثانیه برای پاسخگویی زمان خواهند داشت. یک ساعت, زمان باقی مانده برای آمادگی پاسخ را نشان خواهد داد.

صحبت کردن ترکیبی (Integrated Speaking)

بخوانید (Read) / گوش کنید (Listen) / صحبت کنید (Speak)

آزمون دهندگان یک متن از موضوع داده شده میخوانند و سپس به یک سخنرانی و یا یک لکچر که در مورد همان موضوع صحبت میکند گوش میکنند. سپس یک سوال بر روی صفحه ی نمایشگر نشان داده شده و توسط گوینده خوانده میشود. آزمون دهندگان ۳۰ ثانیه زمان دارند تا پاسخ خود را آماده کنند و پس از آن ۶۰ ثانیه زمان دارند تا پاسخ خود را با ترکیب چند مطلب از چند منبع و خلاصه کردن آن اطلاعاتی که خواندند و شنیدند ارائه دهند.

صحبت کردن integrated (ترکیبی)

گوش کنید (Listen) / صحبت کنید (Speak)

آزمون دهندگان به قسمتی از یک مکالمه و یا یک لکچر گوش میکنند. سپس یک سوال از آنها پرسیده میشود تا اطلاعاتی را که شنیدند خلاصه کنند. برای برخی از تکالیف, در سوالات از آنها خواسته میشود تا اطلاعاتی را که شنیدند خلاصه کرده و نظری در مورد آن نیز ارائه دهند.

این ها شش سوالی هستند که شما در قسمت Speaking آزمون تافل خواهید دید. فراموش نکنید که برای گرفتن یک نمره خوب در این قسمت از آزمون ، باید علاوه بر آشنایی با سوال ها، بر روی مهارت Speaking عمومی خود هم کار کنید.

همچنین، تمرین و مدیریت زمان یکی دیگر از مهارت هایی است که برای گرفتن یک نمره عالی در Speaking آزمون تافل لازم خواهید داشت.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!