۱۰ نکته ضروری آزمون سلپیپ

آزمون سلپیپ چیست ؟

 درباره ی آزمون سلپیپ بیشتر بدانید

 

اگر شما به عنوان یک مهاجر دائم یا شهروند شدن کانادا درخواست داده اید, آزمون سلپیپ, گامی مهم به سوی هدف شما است. آزمون سلپیپ تنها آزمون کانادایی است که برای ارزیابی مهارتهای زبان کسانی که برای مهاجرت,پناهندگی و شهروندی کانادا درخواست دادند طراحی شده. این آزمون علاوه بر پذیرفته شدن توسط (آی آر سی سی), توسط انجمن شورا از بریتیش کلمبیا و همچنین انجمن مشاوران مهاجرت کانادا نیزتایید شده است.

حتی آزمون سلپیپ هم به آزمون دهندگان اجازه میدهد تا توانایی هایشان را به روش خود در به کار بردن زبان انگلیسی ارائه دهند. به طور دقیق این آزمون, توانایی ها و مهارت ها و استعداد های یک آزمون دهنده را در زبان انگلیسی, از طریق راه های مختلف مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهد. این آزمون به طور کلی برای اطمینان از صحبت کردن شما با همکاران و یا کارفرمایان در محل کار و یا صحبت کردن با یک دوست, درک کردن اخبارهای روزه ی انگلیسی زبان به همراه ترجمه کردن همزمان آن و واکنش به مفاهیم منتشر شده, انجام میشود.

به طور کلی دو نوع آزمون سلپیپ وجود دارد. اگر برای مهاجر دائمی شدن در کانادا درخواست داده اید, لازم است که آزمون عمومی سلپیپ را بدهید. آزمون عمومی سلپیپ, مهارتهای کاربردی مانند: گوش کردن, خواندن, نوشتن و تواناییی صحبت کردن شما را ارزیابی میکند. و نوع دیگر, آزمون عمومی (اِل اِس) سلپیپ است, که برای درخواست شهروندی کانادا انجام میشود, در این نوع از آزمون سلپیپ, تنها مهارت گوش دادن و صحبت کردن شما موردارزیابی قرار میگیرد.

 

ده استراتژی وجود دارد که میشود از آنها برای قبل و در مدت آزمون استفاده کرد

موارد زیادی وجود دارد که شما میتوانید برای بالا بردن شانس موفقیت خودتان در این آزمون و آمادگی لازم برای آن انجام بدهید. کریس کولبلیتنر, مدیر محصولات و برنامه های آموزشی در موسسه آزمون پاراگون, استفاده از این ده استراتژی را قبل از آزمون و در حین آن پیشنهاد کرده است.

  1. تمرین کردن با استفاده از کامپیوتر

آزمون سلپیپ به طور کامل به کامپیوتر تحویل داده میشود, پس مطمئن شوید که میتوانید به راحتی با یک موس و کیبرد کار کنید. تمرین کردن با نمونه آزمون های سلپیپ که به صورت آنلاین انجام میشود راه خوبی برای آشنایی خودتان با نوع فرم های آزمون سلپیپ است.

 

  1. به خاطر بسپارید که آزمون سلپیپ یک آزمون عمومی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی است

آزمون سلپیپ توانایی شما را در زبان انگلیسی و در موقعیت های روزانه ارزیابی میکند. این آزمون یک آزمون زبان انگلیسی بازرگانی یا زبان انگلیسی آموزشگاهی و آکادمیک نیست. یکی از بهترین راه ها برای آمادگی در این آزمون این است که به بیرون بروید و تا جایی که میتوانید در زندگی روزمره ی خود از زبان انگلیسی استفاده کنید.

 

  1. از دامنه ی وسیع لغات و ساختارهای دستورزبان استفاده کنید

 

سعی کنید که در آزمون نوشتن و صحبت کردن,  دانش وسیع خودتان را در استفاده از لغات و واژه ها نشان دهید. از استفاده کردن کلمات تکراری بپرهیزید. لازم نیست که شما یک دیکشنری (فرهنگ لغت انگلیسی) را حفظ کنید – تنها کافیست از کلماتی استفاده کنید که استفاده از آن در زندگی روزمره طبیعی است. به یاد داشته باشید که از ساختارهای دستور زبانی متنوع و جملات سازنده که در طول و پیچیدگی متفاوت هستند استفاده کنید.

 

  1. زمان خود را در مدت آزمون مدیریت کنید

آزمون سلپیپ, آزمونی است که کاملا به کامپیوتر تحویل داده میشود, و شما یک تامر بر روی صفه ی نمایشگر (مانیتور) آن خواهید دید, که به شما نشان میدهد چقدر زمان برای این بخش از آزمون صرف شده است. نگاه کردن به این تایمرها به شما کمک میکند تا چگونگی سرعت خودتان را در طول آزمون بسنجید.

 

  1. کار خود را بررسی کنید

اگر در مدت کامل کردن قسمت های خواندن , گوش دادن و نوشتن آزمون زمان اضافی داشتید, نگاهی به جوابهای خودتان بکنید و مطمئن شوید که پاسخ  تمامی سوالات را تا جایی که میتوانستید به درستی داده اید. سعی کنید تا دقایقی را صرف بازبینی و مروری بر متن آزمون “نوشتاری” بکنید و مطمئن شوید تا هیچ خطا و اشتباهی که بتواند در نمره و نتیجه ی شما تاثیر بگذارد نداشته باشید.

 

  1. واضح و شمرده صحبت کنید

در مدت قسمت آزمون “صحبت کردن”, با میکروفون به وضوح صحبت کنید, لازم نیست که میکروفون را به لبهایتان بچسبانید تنها کافیست که آن را کمی نزدیک بگیرید. طبیعی است که وقتی استرس داشته باشید و یا مضطرب باشید تند و سریع صحبت کنید – سعی کنید تا آرام باشید و با سرعت معمولی, شمرده و واضح صحبت کنید.

 

  1. در مورد لهجه ی خود نگران نباشید

آزمونگرها تمرین دیده اند تا لهجه هارا نادیده بگیرند. مگر اینکه لهجه ی شما مانع فهمیدن صحبتهای شما شود, پس تمرکز خودتان را در لحجه نگذارید. در عوض از ساختارهای دستور زبانی مناسب و به جا و همچنین از لغات و واژه های متنوع استفاده کنید و پاسخ کامل ارائه دهید.

 

  1. یادداشت برداری کنید

در مدت آزمون سلپیپ, برای شما یک برگه ی یادداشت و یک خودکار تهیه شده است که میتوانید از آنها برای یاداشت برداری هرنکته ای در آزمونتان استفاده کنید, این برگه یادداشت برای نوشتن ایده هایتان در آزمون “صحبت کردن” و جوابهای آزمون “نوشتن” نیز میتواند کارآیی داشته باشد. همچنین میتواند ایده ی خوبی برای یاداشت برداری از نظرات اصلی و جزئیات خاص در حین آزمون “شنیداری” باشد.

 

  1. در دانسته هایتان تمرکز کنید

ممکن است شما با کلمات دشواری در متنهای آزمون “خواندن” و یا “گوش دادن” رو به رو شوید. خودتان را درگیر نگرانی کلماتی که متوجه ی آن نمیشوید نکنید. درمفهوم کلی و قسمتی از متن که متوجه ی آن میشوید تمرکز کنید. بعضی مواقع ممکن است شما معنی یک کلمه ی جدید را با خواندن و دانستن معنی کلماتی که قبل و بعد از آن وجود دارد, دریابید.

 

  1. از استراتژی های متنوعی در “خواندن” استفاده کنید

شما مجبور نیستید که کلمه به کلمه ی یک متن را بخوانید تا با موفقیت بتوانید پاسخ تمام سوالات پرسیده شده در آزمون را بدهید, در عوض میتوانید از انواع تکنیکهای خواندن مانند اسکن کردن و یا روزنامه وار خواندن استفاده کنید. این ممکن است به شما در سوالهای ساده تر کمک کند و به شما فرصت بیشتری برای صرف کردن با سوالهای سخت تر میدهد.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

امکان ارسال نظر وجود ندارد!