ارائه ی راهکار های کاربردی آزمونSpeaking آزمون سلپیپ کانادا در یک نگاه  بخش توصیف یک موقعیت غیر معمول

 

TASK 8:

توصیف یک موقعیت غیر معمول:

اخرین قسمت از پارت گفتاری ازمون،مربوط به توصیف یک صحنه ی غیر منتظره برای شخصی است که در انجا حضور نداشته است.یکی از دلایلی که باعث میشود این بخش برای بسیاری از داوطلبین دشوار به نظر برسد،این است که انها لغات مناسبی برای اینگونه موقعیت ها در ذهن خود ندارند.بنابراین در استفاده از دانش لغوی خود در یک موقعیت جدید دچار چالش میشوید.

برای مرحله ی اماده سازی،۳۰ ثانیه و برای مرحله ی پاسخگویی نیز ۶۰ ثانیه زمان داریم. در طول مرحله ی اماده سازی به این مسئله فکر کنید که چطور میتوانید جزئیات بیشتری را در توصیف خود به کار بگیرید.نمونه ی زیر را با هم ببینیم:

برای توصیف تصویر بالا باید بتوانید فورا لیستی مانند لیست زیر تهیه کنید:

Long coat/zipper/fur collar/elastic at bottom/elastic at wrists/patches on shoulders/patches on elbows/thick red horizontal jagged design—two/location of buttons

اما بسیاری از داوطلبان،اصطلاحاتی همانند انچه در بالا خواندیم را بلد نیستند.لذا لیستی که تهیه میکنند مانند نمونه ی زیر است:

Long coat/closing/soft collar/closing on arms/brown on shoulders/brown on arms/two big red lines/buttons in front

لغات و اصطلاحات موجود در لیست اول به داوطلب کمک میکند تا بهتر بتواند به شرح جزئیات بپردازد.

از صورت سوال نت برداری کنید و فراموش نکنید که در حین پاسخگویی از انها استفاده کنید.برای مثال:

“”Hello, is this the ladies’ outerwear department? Great! I’m calling to see if you havea coat in your store. It’s a long coat, but not too long. This coat is white, and it hasa soft hood. There are two big red lines that go up and down across the front ofthe coat. There is brown on the shoulders and on the middle of the arms. Oh, andit closes at the hands and at the bottom to keep you warm. If you have it, I want topick it up today because I’m buying it as a gift and I need it tonight.”

 

You have seen a coat in an online catalogue (see below). You would like to buy

this coat as a gift for a friend’s birthday tonight. Phone your local department

store. Provide a full and clear description of the coat and ask if they have one inthe store.

نحوه ی پاسخگویی به این بخش:

 

مرحله ی اماده سازی:

۱.از اینکه موقعیت مشروح در سوال را به خوبی درک کرده اید،اطمینان حاصل کنید.

  1. زمان اماده سازی خود را برای مشاهده ی تصویر با دقت زیاد و یادداشت برداری از نکات و جزئیاتی که میتوانید حین صحبت از انها استفاده کنید،صرف کنید.

۳.به کلمات و عبارات توصیف گر فکر کنید. هر کجا که کلمه ی مناسبی به ذهنتان نرسید،سعی کنید با کنار هم قرار دادن لغات ساده منظور خود را منتقل کنید.مثلا به جای عبارت “lovely fur hood,” میتوانید از عبارت “soft and warm hat on the coat”; استفاده کنید یا به جای “thick red jagged stripes,” میتوانید “big red lines that go up and down” را به کار ببرید.

۴.به یاد داشته باشید که مخاطب نمیتواند تصویر مورد نظر را ببیند.پس وظیفه ی شما این است که به شنونده کمک کنید تا تصویر را همانگونه که هست در ذهن خود مجسم کند.

مرحله ی پاسخگویی:

۱.روی موضوع متمرکز باشید:همان چیزی را که میبینید شرح دهید و مدت زمان زیادی را به توصیف موقعیت اختصاص ندهید.برای مثال،با گفتن مطالبی که در زیر به انها اشاره کرده ایم،کاملا از اصل موضوع دور خواهید شد:

“It is my friend’s birthday tonight. Harry will be thirty years old and he just came toCanada, so he needs a warm coat. I think he will like this coat because it looks warmand comfortable. We are having a surprise party for him, so I need this coat today.The party is near your store, so I can pick up the coat on my way there.

در متن بالا،گوینده بیشتر درباره ی هری صحبت کرده و کلمات بسیار اندکی را به توصیف کت اختصاص داده است و این باعث کسر نمره خواهد شد.

 

استراتژی های موفقیت در بخش گفتاری:

پیش از ازمون:

به افراد انگلیسی زبان گوش کنید:هرچه بیشتر به صحبت کردن افراد انگلیسی زبان گوش دهید، حرف زدن به زبان انگلیسی برایتان اسان تر خواهد شد.تا جایی که میتوانید به رادیو یا کتاب های صوتی گوش کنید و به مدت ۲ تا ۴ هفته هر روز برنامه های تلویزیونی انگلیسی زبان را دنبال کنید.

صحبت کردن به زبان انگلیسی را تمرین کنید:این کار را هر روز انجام دهید.اگر این فرصت برایتان فراهم نیست که در محل کار یا زندگی به زبان انگلیسی صحبت کنید،برای تمرین مکالمه،معلم خصوصی داشته باشید.همچنین میتوانید لیستی از موضوعات مختلف تهیه کنید و روزانه ۹۰ ثانیه را به صحبت در مقابل اینه اختصاص دهید.از تلفن همراه یا یک دستگاه ضبط صوت برای ضبط صدای خود استفاده کنید.پس از ان،فایل صوتی ضبط شده را پخش کنید و ان را با دیدی نقادانه بررسی کنید. برای این کار از معیارهای استاندارد ارزیابی موجود کمک بگیرید.

دانش واژگانی خود را تقویت کنید:منبعی را انتخاب کنید و ان را هر روز بخوانید.روزنامه،مجله، کتاب و یا اینترنت میتوانند منابع مناسبی باشند.مقالاتی بخوانید که از سطح استاندارد نگارشی برخوردار هستند.در نظر گرفتن یک دفترچه ی لغت و یادداشت کلمات جدید را فراموش نکنید.

ساختار جملات را تقویت کنید:گفت و شنود حتما در این زمینه به کمک شما می اید.به ساختارهای متفاوتی که میبینید یا میشنوید،توجه کنید و سعی کنید از جملات با دستورهای گوناگون در صحبت کردن استفاده کنید.

روی محتوای گفتار خود کار کنید:در طول زمان تمرین

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!