کلاس آیلتس
آموزشگاه آیلتس
بهترین آموزشگاه زبان در تهران
خانه آیلتس
_

دوره آموزش و آزمون TOLIMO

جزئیات دوره و آزمون

معرفی آزمون TOLIMO

آزمون TOLIMO یا تولیمو (the Test of Language by the Iranian Measurement Organizations) همانند آزمون آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی است که از طرف سازمان سنجش آموزش کشور برگزار میشود. محدوده نمره آزمون تولیمو از ۳۱۰ تا ۷۷۶ میباشد. آزمون شامل سؤال چهارگزینه ای و یک سؤال در بخش نوشتاری Writing ، ساختار و نوشتار زبانی (Structure & Written)، خواندن و درک مطلب (Reading) و درک مطلب شفاهی (Listening) است. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا  ۷۷۶ است. نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف تلقی میشود. لازم به ذکر است که بخش Writing نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ میباشد که در کنار نمره کل در کارنامه درج میشود.

IBT آزمون TOLIMO

برگزاری آزمون به شیوه کامپیوتری یا اینترنتی در سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ در سازمان سنجش آموزش کشور مطرح شد که با توجه به دانش فنی کارشناسان و تجربه چند دهه برگزاری آزمون، تمایل به تولید و اجرای آن وجود داشت. ولی به علتهای مختلف از قبیل: عدم اطمینان به زیرساختهای فناوری اطلاعات، آموزش پرسنل و داوطلبان و … این مسأله از دستور کار خارج شد. البته از سالها قبل موسسه های بین المللی اقدام به برگزاری آزمونهای مبتنی بر کامپیوتر میکردند که معروفترین آنها آزمون TOEFL بود که توسط موسسه ETS و با همکاری دانشگاهها و موسسات برگزار میشد و پس از چند سال استفاده از بستر اینترنت جهت ارسال و دریافت خودکار اطلاعات، این آزمون ها به صورت اینترنتی (IBT) برگزار گردید. سازمان سنجش نیز در زمستان ۱۳۹۳ طرح اجرایی آزمون اینترنتی را آغاز نمود و در سال ۱۳۹۶ اولین آزمون به شیوه اینترنتی برای متقاضیان آزمون TOLIMO در ساختمان سازمان سنجش آموزش کشور برگزار گردید.

مراکز برگزاری آزمون TOLIMO

با توجه به اینکه نرم افزارهای  IBT آزمون TOLIMO برای اجرا نیاز به تجهیزات و شرایط خاصی دارند، مراکزی در کشور شناسایی شد و این مراکز به عنوان مجری برگزاری آزمونهای اینترنتی به صورت دوره ای در اطلاعیه های سازمان سنجش معرفی میشوند.

تکالیف داوطلبان برای ثبت نام در آزمون TOLIMO

  • مراجعه به سایت اینترنتی به نشانی sanjesh.org و ایجاد حساب کاربری (برای ایجاد حساب کاربری اطلاعات شخصی، شناسنامه ای، آموزشی و تماس دریافت میشود).
  • ارسال فایل تصویری از چهره داوطلب (فایل تصویری با پسوند jpg و حداقل اندازه ۳۰۰ پیکسل عرض و ۴۰۰ پیکسل ارتفاع)
  • جستجوی آزمون براساس شهر و تاریخ برگزاری (با توجه به اینکه ممکن است در یک شهر خاص بیش از یک مرکز وجود داشته باشد داوطلب میتواند مرکز مورد نظر را انتخاب کند).

نکات مهم در IBT آزمون TOLIMO

نکته  ۱: مراکز برگزاری آزمون دارای ظرفیت محدودی هستند که پس از تکمیل ظرفیت امکان ثبت نام در آن مرکز وجود نخواهد داشت و داوطلب میتواند در مرکز دیگر یا شهر دیگر یا تاریخ دیگر ثبت نام کند؛ با توجه به شرایط و تجهیزات مورد نیاز برگزاری آزمون امکان افزایش ظرفیت وجود ندارد.

نکته  ۲ : برای هر آزمون مهلت ثبت نام وجود دارد و داوطلب صرفا در آن بازه زمانی می تواند در آزمون ثبت نام کند؛ برای اطلاع از فهرست آزمونها و شهرها و حوزه های برگزاری آزمون در هر دوره و همچنین اطلاعات تکمیلی مانند هزینه و مهلت ثبت نام به سایت اینترنتی به نشانی tolimo.sanjesh.org ، بخش جدول زمانی مراجعه نمایید.

  •  پرداخت هزینه آزمون به صورت اینترنتی از طریق دروازه پرداخت با استفاده از اطلاعات کارت بانکی متصل به شبکه شتاب.  اضافه میشود آزمونهای من  پس از ثبت نام و پرداخت وجه، آزمون مورد نظر به لیست “آزمون های من” اضافه میشود

نکته ۱ : داوطلب باید در روز آزمون با در نظر داشتن مفاد مندرج در اطلاعیه سازمان سنجش که در سایت رسمی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org منتشر میشود به مرکزی که در آن ثبتنام کرده است، مراجعه کند.

نکته ۲ : امکان انصراف از شرکت در آزمون وجود ندارد. لذا در صورت عدم در شرکت در آزمون، وجهی عودت داده نمی شود.

نکته ۳ : داوطلب ۱ تا ۵  روز قبل از روز آزمون میتواند، آزمون ثبت نام شده را به آزمونهای بعدی تغییر دهد.

تکالیف داوطلبان در روز آزمون IBT آزمون TOLIMO

  • داوطلب باید با همراه داشتن اصل پاسپورت یا اصل کارت ملی به آدرس مرکز که در آن ثبت نام کرده است مراجعه کند.

تذکر ۱ : با توجه به اینکه درهای سالن رأس ساعت بسته میشود لازم است داوطلب حتماً قبل از ساعت اعلام شده در اطلاعیه در مرکز حضور داشته باشد.

تذکر ۲ : همراه داشتن هر گونه وسیله ارتباط الکترونیکی از قبیل تلفن همراه، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند، انگشتر هوشمند و غیره در جلسه آزمون برخلاف ضوابط می باشد و با داوطلب به عنوان متخلف برخورد خواهد شد.

تذکر ۳ : مراکز تعهدی درخصوص تأمین فضا برای نگهداری کیف یا وسایل شخصی داوطلب ندارند لذا از همراه داشتن وسایل غیر ضروری یا غیر مجاز خودداری نمایید.

  • پس از اعلام مدیر مرکز و بازشدن درب سالن آزمون، داوطلبان پس از احراز هویت با ارائه مدرک شناسایی، به ترتیب به اتاق  Admin وارد میشوند؛ هر داوطلب برای لحظهای پشت کامپیوتر Admin مستقر میشود و پس از عکسبرداری، یکی از کامپیوترهای سالن آزمون به صورت تصادفی توسط نرم افزار انتخاب میشود و داوطلب برای استقرار به آن کامپیوتر هدایت میشود.
  •  پس از اتمام مراحل احراز هویت داوطلبان، مراقبین پس از مراجعه به کامپیوتر داوطلب و وارد کردن رمز، نرم افزار آزمون را آماده اجرا می کنند؛ پس از چند دقیقه و بررسی سالن توسط مدیر مرکز که مشکلی برای اجرای آزمون وجود نداشته باشد، آزمون آغاز میشود.

تذکر ۱ : داوطلب نیازی به همراه داشتن برگه چک نویس ندارد و برگه چک نویس توسط مرکز تأمین میشود.

تذکر ۲ : داوطلب مجاز به خارج کردن برگه چک نویس نیست.

تذکر ۳ : داوطلب میتواند در اتاق آزمون فقط مداد و مدرک شناسایی همراه داشته باشد و داشتن نوشت افزار دیگر مانند خودکار، روان نویس و … ممنوع است.

تذکر ۴ : با توجه به اینترنتی بودن آزمون و سر و صدای ناشی از تایپ و … علی رغم مستقل بودن زمان آزمون هر داوطلب نباید فاصله زیادی بین زمان پاسخگویی داوطلبان وجود داشته باشد لذا داوطلبی که با تأخیر به سالن آزمون وارد شود، مجوز ورود به آزمون را نخواهد داشت و مراقبین فنی موظف هستند ورود با تأخیر را در نرم افزار Admin ثبت کنند و داوطلب را به منزل هدایت کنند.

۴.۵/۵ - (۷۳ امتیاز)