نکات listening  در آیلتس: یک مرور کلی

چهار آزمون برای این بخش آزمون آیلتس وجود دارد. هر بخش در مورد یک موضوع متفاوت است و به تدریج دشوارتر می شود.

  audio  اول معمولا یک گفتگوی غیر رسمی در مورد یک وضعیت اجتماعی یا روزمره است. مثلا یک مکالمه در مورد باز کردن حساب بانکی یا کسی که در مورد مسکن یا یک دوره آموزشی مشغول تحقیق است.

 Audio دوم معمولا یک مونولوگ غیر آکادمیک است. در این بخش فردی که صحبت می کند میتواند اطلاعاتی در مورد چیزی مانند راهنمای تور، اطلاعات مربوط به یک کنفرانس و یا اطلاعات توریستی ارائه دهد.

Audio  سوم معمولا یک گفتگو (بین ۳یا ۴ نفر) مربوط به آموزش یا تحصیل است. ممکن است این گفتگو بین ۲ دانش آموز و یک معلم در مورد یک تکلیف گروهی،  یا در میان گروهی از دانشجویان که درباره یک پروژه صحبت  می کنند، باشد.

Audio  چهارم و آخرین معمولا یک سخنرانی دانشگاهی است که  این بخش می تواند مربوط به هر موضوع علمی باشد.

فراموش نکنید که اگر مشکلات شنوایی دارید، حتما در اولین فرصت با ممتحن صحبت کنید!

با دقت به ضبط در حال پخش گوش کنید ،   اگر شما نمی توانید صدای ضبط در حال پخش را خوب بشنوید، ممکن است شما نیاز به داشتن گوشهای بزرگتری داشته باشید!

 

خلاصه ای از آزمون listening

  1. بخش ۱ – زمینه اجتماعی (۲ سخنران)
  2. بخش ۲ – زمینه اجتماعی (۱ سخنران)
  3. بخش ۳ – تحصیل / آموزش (۲ تا ۴ سخنران)
  4. قسمت چهارم – زمینه علمی آکادمیک (۱ سخنران)

برای پاسخ به این قسمت به داشتن ایده و یا دانش خاصی نیاز ندارید زیرا تمامی پاسخ ها در listening  که به آن گوش داده اید، وجود دارد.

زمان کل آزمون ۴۰ دقیقه است: که شامل ۳۰  دقیقه گوش دادن به ضبط است، ۱۰ دقیقه برای انتقال پاسخ شما از ورق چرک نویس به ورق پاسخنامه میباشد و در  مجموع ۴۰ سوال وجود دارد.

 

نکات مفید و کمک کننده  برای آزمون آیلتس

برگه پاسخنامه listening آیلتس یک تکه کاغذ بسیار مهم است! نمرات listening شما براساس آنچه شما بر روی برگه پاسخنامه خود نوشته اید محاسبه می شود. بنابراین، باید اطمینان حاصل کنید که پاسخ خود را قبل از پایان زمان اختصاص داده شده و به درستی بنویسید.

هنگام نوشتن دوباره پاسخ های خود از برگه چرک نویس به صفحه پاسخنامه، برخی از چیزهای مهمی وجود دارد که حتما باید آنها را در نظر بگیرید.

 

نکته ۱ دستور زبان (grammar)

گرامر اشتباه از نمره شما کم می کند. بنابراین، به  چیزهایی مانند اسم های جمع و مفرد توجه داشته باشید. ممکن است سرنخ هایی مانند یک متن نامحدود در مقابل جای خالی برای پاسخ وجود داشته باشد که نشان می دهد پاسخ اسم مفرد است. همچنین به زمان فعل و تطبیق اسم با فعل توجه داشته باشید. اگر پاسخ دوم شخص مفرد است، گذاشتن “S”  در انتهای فعل را فراموش نکنید.

به زمانهای فعل دقت داشته باشید. استفاده از یک اسم یا فعل نادرست، می تواند باعث شود که برای شما جواب نادرست در نظر گرفته شود حتی اگر شما جواب درست را نوشته باشید. نوشتن با حروف بزرگ و کوچک برای اسم ها نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال، نام کشورها، شهرها یا مکان های جغرافیایی باید حرف اول آن با حروف بزرگ نوشته شود. به عنوان مثال، اگر شما Australia” را به  شکل “australia” بنویسید، پاسخ شما به عنوان جواب نادرست در نظر گرفته می شود.

 

نکته ۲ املاء

همین امر برای املا نیز صادق است. املای نادرست به عنوان پاسخ نادرست در نظر گرفته می شود پس مراقب باشید.

 

نکات # ۳ دست خط

اگرچه ممکن است برای تمام کردن و به موقع نوشتن عجله داشته باشید، اما باید بدانید که دست خط مهم است. اگر ممتحن  نتواند آنچه را که نوشته اید بخواند، این امر باعث می شود که از نمره شما کاسته شود.

 

نکات # ۴ از بزرگ نویسی استفاده کنید (capitalization)

اگر شما دست خطی ناخوانا دارید یا مطمئن نیستید که کدامیک از کلمات نیاز به استفاده از بزرگ نویسی دارد، بهتر است که تمامی پاسخ های خود را  به حالت CAPITALS یا با حروف بزرگ  بنویسید. در کل، نوشتن کلمات با حروف بزرگ هم آسانتر و هم مرتب تر است. همچنین، شما لازم نیست نگران از دست دادن نمره برای کلماتی که نیاز به بزرگ نویسی  دارند، باشید.

 

نکات listening آیلتس

در اینجا چند نکته مهم در مورد آزمون listening  آیلتس برای یادآوری وجود دارد:

نکته  ۱ : برای خواندن سئوالات قبل از اینکه هر audio  پخش شود به شما زمان داده خواهد شد.سئوالات را با دقت بخوانید زیرا شما فقط یکبار می توانید و اجازه دارید  به audio  گوش دهید.بنابراین شما قبل از گوش دادن به audio  بهتر است با فرمت سئوالات آشنا باشید.

نکته ۲ : همانطور که می شنوید، پاسخ های خود را در کتابچه تست خود بنویسید و سپس آنها را در پایان آزمون listening  منتقل کنید. برای انجام این کار ۱۰ دقیقه به شما زمان داده می شود. حتما بررسی کنید که پاسخهایتان را به درستی انتقال داده اید و به یاد داشته باشید املاء و دستور زبان خود را بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید که صفحه پاسخ نامه خود را کامل می کنید. یک صفحه پاسخ نامه ناقص به این معنی است که شما هم نمره ناقص دریافت می کنید.

نکته ۳ : نگران نباشید اگر همه چیزهایی که می شنوید را متوجه نمی شوید. به کلمات کلیدی که در سئوالات وجود داشت  گوش دهید  و تمرکز خود را برای آنچه نیاز است، بگذارید.

نکته ۴ : اگر شما یک سوال را از دست می دهید  به آن توجه نکنید، زیرا اینکار شما ممکن است باعث شود پاسخ بعدی را که جواب آن را می دانید از دست بدهید. بنابراین، اگر یک سئوال را از دست دادید به سئوال بعدی بروید.

نکته ۵ : اطمینان حاصل کنید که تعداد کلمات که در هر دستورالعمل سوال خواسته شده است را دنبال می کنید. به عنوان مثال، اگر در دستورالعمل نوشته شده “فقط یک کلمه بنویسیدبه جای نوشتن “the train” باید “train” بنویسید اگر اینکار را نکنید پاسخ شما غلط در نظر گرفته می شود.

نکته ۶: هیچ نمره منفی وجود ندارد، بنابراین برای پاسخ نادرست شما نمره ای از شما کسر نخواهد شد.

نکته ۷: همیشه پاسخ هایتان را که در پاسخ نامه نوشته اید با کتابچه listening  خود مطابقت دهید و آنرا چک کنید.

 

 

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!