آزمون Listening تافل (TOFEL)

ممکن است در نگاه اول قسمت گوش کردن (Listening) آزمون تافل دشوار و سخت به نظر نرسد : زیرا فکر می کنید تمام کاری که باید برای این قسمت کرد این است که به چند مکالمه کوتاه توجه کنید و سپس به تعدادی سوال در رابطه با آن مکالمات پاسخ دهید. ممکن است فکر کنید که این موضوع می تواند برای هر کسی که فیلم های خارجی به زبان انگلیسی نگاه کرده باشد و یا به آهنگ های انگلیسی گوش کرده باشد, آسان و راحت باشد. درست است؟

در واقع, قسمت گوش کردن (Listening) آزمون تافل اغلب بسیار ریسک پذیر میباشد.

زیرا از آزمون دهندگان خواسته می شود تا فکت ها و یا اطلاعاتی را که برای دقایقی طولانی به فایل های صوتی آن گوش دادند, به خاطر بسپارند و سپس به تعدادی سوال بر طبق اطلاعات خاص و اشاره شده در فایل های صوتی پاسخ دهند.

برای اینکه در قسمت گوش کردن (Listening) آزمون تافل بهترین شوید, باید بدانید که دقیقا با چه نوع سوالاتی در این قسمت از آزمون رو به رو خواهید شد, چگونه باید برای آمادگی لازم در آزمون مطالعه کنید, و چگونه در روز آزمون به بهترین نحو یادداشت برداری کنید.

ما پاسخ تمامی این سوالات را در این مطلب به شما خواهیم داد.

نکاتی مفید و کاربردی از قسمت گوش کردن (Listening) آزمون تافل

معرفی کلی قسمت گوش کردن (Listening) آزمون تافل

گوش کردن (Listening) دومین قسمت از آزمون تافل است. باقی این قسمت از آزمون به مدت ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان می برد و شامل ۴ تا ۶ سخنرانی و ۲ تا ۳ مکالمه می باشد. هر کدام از سخنرانی ها به مدت ۳ تا ۵ دقیقه زمان می برد و پس از آن ۶ سوال در پی خواهد داشت, و هر مکالمه به مدت ۳ دقیقه زمان خواهد برد و ۵ سوال در پی خواهد داشت.

تنوع در زمان و مقدار آن ها به این واقعیت بستگی دارد که برخی از آزمون دهندگان دارای سوالات آزمایشی درقسمت گوش کردن آزمون هستند که به این نوع از سوالات هیچ گونه نمره ای تعلق داده نمی شود و این موضوع باعث می شود که آزمون طولانی تر به نظر رسیده و مدت زمان و وقت بیشتری از آزمون دهندگان گرفته شود, و این در حالی است که برخی دیگر از آزمون دهندگان در قسمت خواندن (reading) با این گونه از سوالات مواجه می شوند.

شما نمی دانید که کدام سوالات آزمایشی هستند و به کدامین از آنها نمره تعلق داده می شود, بنابراین سعی کنید که زیاد نگران این موضوع نباشید.

سخنرانی ها و مکالمات مشابه همان هایی خواهند بود که شما به عنوان یک دانش آموز در موقعیت های تحصیلی خود می شنیدید. ممکن است این مکالمات بین یک دانش آموز و یا معلم باشد, ممکن است بحث و یا مذاکره یک کلاس درسی باشد و یا یک سخنرانی توسط یک پروفسور و سناریوهایی دیگر همانند این موضوعات و در این رابطه.

تصاویری بر روی صفحه ی نمایشگر (مانیتور) وجود خواهد داشت که به شما ایده ای از آنکه چند نفر در حال صحبت کردن از فایل صوتی خواهند بود و محیط و زمینه آن چگونه است, به شما خواهد داد.

برای برخی از سوالات مکالمات و یا لکچرها, کلیپ هایی (ویدیو) پخش خواهد شد, اما به غیر از آنها, شما تنها یک بار قادر به شنیدن آن کلیپ های صوتی خواهید بود. شما انتخابی برای دوباره پخش کردن آنها نخواهید داشت. این قسمت توانایی شما را در درک و فهم شنیدن زبان انگلیسی صحبت شده و گوش کردن برای درکی فعال و مرتبط ساختن و ترکیب کردن اطلاعات شنیده شده در گفتگوها و مکالمات را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد.

 

چند نمونه سوال در قسمت گوش کردن (Listening) آزمون تافل وجود دارد ؟

شما در این قسمت از آزمون با سه نوع سوال مواجه خواهید شد که توضیح کوتاهی از این سه نوع سوال در آزمون لیسنینگ تافل برای شما قرار دادیم.

سوالات گزینه ای (Standard Multiple Choice)

به احتمال بسیار زیادی شما با این نوع از سوالات آشنایی دارید. برای هر کدام از این سوالات چهار گزینه ی پاسخ وجود خواهد داشت که تنها یکی از این گزینه ها, صحیح خواهد بود که شما باید گزینه ی درست و مناسب را انتخاب کنید. این یکی از رایج ترین نوع از سوالات است که شما در قسمت گوش کردن (listening) آزمون تافل خواهید دید.

سوالاتی با پاسخ های متعدد (Multiple Answres)

این سوالات همانند سوالات گزینه ای است با این تفاوت که که می توانند بیشتر از یک پاسخ مناسب ,  و صحیح, برای سوال مورد نظر داشته باشند. شما باید تمام گزینه های مناسب را گرفته باشید تا بهره ای از این نوع سوالات کسب کنید.

سوالات “Replay

برای این نوع از سوالات, شما قسمت کوتاهی از کلیپ را که دوباره پخش می شود گوش میدهید, و سپس از شما در رابطه با همان قسمت شنیده شده سوال میشود. سپس آنها همانند سوالات چند گزینه عادی پیش خواهند رفت. این تنها قسمتی از آزمون گوش کردن (Listening) است که شما می توانید به فایل صوتی ضبط شده دوباره گوش بدهید.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!