سلف استادی آیلتس

همانطور که می دانید آزمون آیلتس یکی از شناخته شده ترین آزمون بین المللی برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی در جهان می باشد. با قبول شدن در این آزمون و داشتن یک مدرک زبان آیلتس می توانید در ۱۴۰ کشور مختلف به تحصیل و یا کار مشغول شوید.

آزمون آیلتس چهار مهارت شنیداری، خواندن، نوشتاری و گفتاری شما را در زبان انگلیسی ارزیابی می کند. مدرک آزمون آیلتس توسط ۱۰.۰۰۰ سازمان دولتی، دانشگاه ها مؤسسات و آموزشگاه ها در سرتاسر جهان پذیرفته می شود.

برای موفقیت در آزمون آیلتس راه و روش های بسیار زیادی وجود دارد. بسیاری از افراد شرکت کردن در کلاس ها و دوره های آمادگی آزمون ایلتس را انتخاب می کنند اما برخی دیگر از افراد ترجیح می دهند که خودشان با فراهم کردن منابع مورد نیاز آزمون جهت آمادگی در آزمون آیلتس مطالعه کنند که به این روش

و یا خودخوان گفته می شود.

همانطور که می دانید برای آمادگی آزمون آیلتس می بایست در ابتدا با استفاده از آزمون های تمرینی آزمون آیلتس و یا همان ماک اگزم ها با نوع فرمت آزمون و نمونه سوالات در هر یک از بخش های ان با محدودیت زمانی داده شده آشنا شوید. زیرا در روش خودخوان برای دریافت نتیجه ای بهتر می بایست نقاط قوت و ضعف خود را در هر یک از مهارت های زبان انگلیسی بیشتر بشناسید تا بدانید که برای کدام یک از آنها لازم است تا زمان بیشتری وقت بگذارید و به چه مقدار تمرین جهت تقویت و بهبود مهارت مورد نظر احتیاج دارید.

نکته ی دیگری که در روش خودخوانی آزمون آیلتس اهمیت بسیار زیادی دارد، تمرین کردن است. زیرا هرچه بیشتر تمرین کنید و بر روی نقاط ضعف خود کار کنید، نتیجه بهتری در آزمون خواهید گرفت. تا زمانی که از تمرینات خود مطمئن نیستید و ۹۹% احساس آمادگی نکردید، در آزمون شرکت نکنید.

همانطور که در مطالب مختلف بارها به ان اشاره شده، قبل از شروع مطالعه خود، و پس از شناخت نقاط قوت و ضعف مهارت های زبانی خود، یک برنامه ی ریزی برای مطالعه شخصی خود تنظیم کرده و بر طبق آن مطالعه کنید.

self study ielts
self study ielts

چرا زبان آموزان، خود آموزی (Self study) را دشوار می دانند؟

خود آموزی درست و صحیح از اهمیتی بسیاری جهت موفقیت در آزمون آیلتس برخوردار است. همانطور که گفته شد، اکثر زبان آموزان می بایست خود را با فرمت آزمون آیلتس آشنا سازند، قسمت های مختلف آزمون و انواع مختلف سوالات هر کدام از بخش های آن را بشناسند. همچنین لازم است تا با استفاده از منابع مطالعاتی مناسب، استراتژی و ترفندهایی جهت پاسخ دهی درست و صحیح یاد بگیرند و نقاط قوت و ضعف خود را در هر یک از مهارت های زبانی شناسایی کنند.

اما مشکلی که اکثر زبان آموزان در خود آموزی و یا سلف استادی با آن مواجه می شوند نداشتن انگیزه نیست، بلکه نداشتن مهارت  برای مطالعه مؤثر می باشد.

موانع سلف استادی آیلتس

برخی از موانع رایجی که اغلب در روش خودخوان با آن مواجه می شوند، شامل این موارد می باشند:

  • با وجود رنج متنوع و گسترده منابعی که وجود دارد، نمی دانند که از کجا می بایست مطالعه خود را شروع کنند.
  • در عوض تقویت بیشتر بر روی مهارت های زبانی و استراتژی های خود، بیشتر در دستیابی یک نمره ی خاص تمرکز کرده باشند.
  • در شناسایی نقاط ضعف خود دشواری داشته باشند.
  • به جای تمرکز کردن بر تقویت و بهبود مهارت های زبانی خود، تمرینات اضافی انجام دهند.

بیشترین استفاده را از منابع آیلتس ببرید

خوشبختانه در سلف استادی و خود آموزی آزمون آیلتس، با هیچ گونه کمبود منابعی مواجه نخواهید شد. زیرا شما به تمامی منابع آمادگی آزمون کمبریج و همچنین آزمون های تمرینی و ماک ها در سایت رسمی آزمون ایلتس دسترسی آنلاین خواهید داشت.

برخی از کتاب ها و منابع مطالعاتی که جهت آمادگی در روش خودخوان آزمون ایلتس می توان اشاره کرد، شامل:

  • Barron’s IELTS Supperpack
  • Official Cambridge Guide to IELTS
  • Cambridge IELTS 14 Academic Students Book with Answers
  • Official IELTS Practice Materials
  • Road to IELTS

زمانی که می خواهید از میان انواعی از کتاب های متنوع آمادگی آزمون آیلتس انتخاب کنید، می بایست در ابتدا هدف خود را از آنچه که از مطالب می خواهید در نظر بگیرید زیرا برخی از کتاب های آزمون آیلتس مخصوص آزمون آیلتس جنرال (عمومی) بوده و برخی دیگر آکادمیک و تحصیلی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *