آزمون نوشتاری (Writing)

آزمون نوشتاری یا همان رایتینگ آزمون سلپیپ, شامل دو تکلیف برای انجام دادن می باشد که برای ارزیابی چگونگی ارتباط برقرار کردن شما از طریق نوشتن در موقعیت های روزانه طراحی شده است. به عنوان مثال, اگر شما یک رایانه (کامپیوتر) خریده باشید و بعد متوجه شوید که آن به درستی کار نمی کند, آیا شما قادر به توضیح دادن مشکل خود در یک ایمیل (و یا نامه) و قانع کردن شرکتی که از آن خریداری کرده اید برای حل کردن مشکل خود خواهید بود؟ اگر رئیس شما به شما برنامه زمان بندی دو کار جدید بدهد, آیا می توانید به طور تاثیرگذاری انتخاب خود را با نوشتن توضیح دهید؟

این گونه تکالیف با استفاده از مهارت نوشتن که در موقعیت های روزانه مورد نیاز است انجام می شود.

آزمون نوشتاری (Writing) شامل کامل کردن دو تکلیف می باشد. که به شما ۳۰ دقیقه زمان برای انجام دادن این تکالیف فرصت داده خواهد شد. هر کدام از تکالیف مربوط به نوشتن یک نوع ارتباط و یا مکاتبه که ممکن است لازم شود تا شما در خانه و یا در محل کار خود انجام دهید, می باشد. در تکلیف اول, شما متن یک ایمیل (نامه) را می نویسید و در تکلیف دوم, شما به یک خلاصه و یا بررسی یک مقاله در موقعیت کاری پاسخ خواهید داد که باید در آن انتخاب خود را توضیح دهید.به طور کل برای این قسمت از آزمون ۶۰ دقیقه زمان اختصاص داده شده است و ساختار تکالیف این آزمون بدین صورت می باشد :

تکلیف اول – نوشتن یک ایمیل (نامه)

که باید یک نامه بر طبق درخواست سوال, در مورد مسائل و یا مشکلات روزانه بنویسید.کلمات مورد نیاز این قسمت در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه است. و به این تکلیف از آزمون نوشتن, ۳۰ دقیقه زمان اختصاص داده شده است. 

تکلیف دوم – پاسخ دادن به سوالات یک تحقیق و یا بررسی

در این بخش باید به سوالاتی بر اساس مسائل کاری پاسخ دهید و دلیل انتخاب خود را توضیح داده و خواننده را توجیح کنید.تعداد کلمات خواسته شده برای این قسمت نیز ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه می باشد . و زمان اختصاص داده شده به این قسمت هم ۳۰ دقیقه خواهد بود. 

جزئیات کاربردی

قسمت نوشتاری (Writing) آزمون سلپیپ عمومی و یا همان جنرال (General) شامل جزئیاتی می باشد که ممکن است شما در آزمون های ارزیابی دیگر زبان انگلیسی پیدا نکنید. این جزئیات شامل :

بررسی تلفظات کلمات

آزمون نوشتن شامل چک کردن (و یا بررسی) تلفظات کلمات می شود, زیرا بسیاری از افراد از این عامل برای نوشته های مورد نیاز روزانه ی خود استفاده می کنند. این کار باعث کاهش اشتباهات تلفظی می شود. هرچند, لازم است که شما از این ابزار با دقت استفاده کنید. همچنین توانایی انتخاب کلمه ی درست از لیستی از کلمات و پاسخ های ممکن,  مهارت مهمی در نوشتن به خصوص برای کسانی که به طور مدام با کامپیوتر تایپ میکنند به شمار می رود. به عنوان مثال هیچ وقت آسان نیست تا بین “there” , “their” و “they’re” یا “affect” با “effect” انتخاب کرد. بررسی تلفظ به شما در انتخاب کلمه ی مناسب کمک نخواهد کرد, بلکه شما با استفاده از دانش لغات خود در زبان انگلیسی, انتخاب می کنید.هنگامی که رایانه (کامپیوتر) یک اشتباه تلفظی پیدا می کند, همانطور که در برنامه های دیگر پردازش کلمه دیده بودید, بر زیر کلمه یک خط باریک قرمز کشیده می شود. با زدن کلیک راست موس, لیستی از کلمات انتخابی ممکن را مشاهده کنید. اگر کلمه ای را که می خواستید, دیدید, بر روی آن کلیک کنید تا جایگزین آن کلمه ی اشتباه تلفظ شده, شود.

اعمال ویرایش

شما می توانید با راست کلیک کردن موس, از تعدادی اعمال ویرایشی اساسی, مانند برش ((Cut, کپی کردن (Coppy), جایگزاری (Past), پاک کردن(Delete) وUndo/Redo   (برای برگشت و بازگشت به حالت قبلی) استفاده کنید. اگر با استفاده از این ابزار ها راحت هستید, در حین آزمون نیز می توانید به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید. اگر هم ترجیح می دهید که از آنها استفاده نکنید, هیچ احتیاجی به آنها و اجباری وجود ندارد. هر چند که استفاده از این ابزارهای ویرایش به شما کمک خواهد کرد تا نوشته ی خود را سریع تر و راحت تر ویرایش کنید.

کلمات شمار

هر کدام از تکالیف نوشتن شامل یک کلمه شمار با تعدادی محدود می باشد, شما باید حداکثر تا ۱۰% آن حدود را رعایت کنید, زیرا در غیر این صورت از شما اشتباه گرفته می شود. تعداد کلمات خواسته شده برای هر دو تکلیف ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه می باشد, بنابراین اگر پاسخ شما کمتر از ۱۳۵ کلمه و یا بیشتر از ۲۲۰ کلمه بشود, نمره و امتیاز پایینی دریافت خواهید کرد. شما می توانید در پایین قسمت و کادر نوشتن هر دو تکالیف آزمون نوشتن, بلافاصله کلمه شمار را مشاهده کنید.

یک نکته در مورد استفاده از کامپیوتر

اگر با استفاده از صفحه ی کلید (کیبرد) کامپیوتر و تایپ کردن با آن راحت نیستید, می توانید برای آماده شدن در روز آزمون, روزانه به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه, نوشتن و تایپ کردن با کامپیوتر و کیبرد را تمرین کنید, تا جایی که با استفاده از آن ها آشنا و احساس راحتی کنید. اگر یک سیستم رایانه (و یا کامپیوتر) ندارید, به احتمال بسیار بالایی می توانید از کامپیوتر و سیستم هایی که در اماکن عمومی مانند کتابخانه های محلی, کافی نت ها و یا غیره که در دسترس شما هستند استفاده کنید. همچنین شما می توانید سرعت تایپ کردن خود را با استفاده از برخی بازی های سیستمی و برنامه های آموزشی تایپ کردن بالا ببرید.به خاطر داشته باشید که سرعت تایپ کردن شما نباید مشکلی جدی برای شما باشد, تا جایی که بتوانید در هر یک دقیقه ۵ کلمه تایپ کنید به اندازه ی کافی برای کامل کردن یک تکلیف در زمان خواسته شده سریع است.

سنجیدن و ارزیابی

هر کدام از تکالیف آزمون نوشتن (Writing) سلپیپ عمومی (General) توسط دو فرد آموزش دیده که دارای مدرک ارزیابی آزمون نوشتاری سلپیپ عمومی هستند, بر اساس معیار های امتیاز و نمره بندی, نوشته های داوطلبان و کاندید های آزمون را مورد سنجش و ارزیابی قرار میدهند. این بدین معنی است که چهار مسئول ارزیابی متفاوت, دو نفر برای هر یک از تکلیف ها, نوشته های شما را ارزیابی می کنند. امتیاز و نمره ی نهایی شما, ترکیب و جمع بندی ای از چهار امتیاز آن ها است.

مسئولان ارزیابی, نوشته های شما را بر اساس ۱۲ اصول, اندازه گیری و ارزیابی می کنند. این چهار مورد, از معیارهای اصلی آنها در ارزیابی نوشته های شما می باشد :

  1. ارتباط مطالب و معانی
  2. دامنه ی لغوی ( دانش لغات )
  3. خوانایی و قابلیت درک مطالب
  4. تکمیل تکالیف

 انتظارات اجرایی

مسئولان ارزیابی آزمون نوشتاری (Writing) برای ارزیابی نوشته ی شما, با دقت آن را می خوانند. در اینجا لیستی از نکات کلیدی که شما باید برای نوشتن پاسخ های خود در این تکالیف از آنها اطلاع داشته باشید و این نکات را در نوشته های خود رعایت کنید قرار دادیم.

  1. ارتباط مطالب و معانی : بیان کردن پیامی واضح, متمرکز و به درستی سازمان دهی شده که دنبال کردن و مفهوم آن نیز راحت و آسان باشد.
  2. دامنه ی لغوی ( دانش لغات ) : انتخاب کلماتی که دامنه ی وسیع و دانش گسترده لغوی شما را در استفاده از کلمات مناسب به اثبات می رساند, همچنین در کنار هم قرار دادن کلمات و عبارت ها در یک روش ساده و رایج .
  3. خوانایی و قابلیت درک مطالب : از ساختار های زبانی ای استفاده کنید که باعث خوانا بودن و قابل درک بودن نوشته های شما شود. نوشته های خود را بر اساس یک ساختار خوب پاراگراف بندی کنید.
  4. تکمیل تکالیف : تمامی قسمت های اعلان ها و صورت های تکالیف را به مقدار کافی و تاثیرگذار انجام داده و کامل کنید.
به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!