استراتژی هایی برای موفقیت در قسمت نوشتن (Writing) آزمون سلپیپ (CELPIP)

قبل از آزمون

یادگیری : درباره ی سطح های روند در نوشتن (writing) بیشتر یاد بگیرید.طوفان فکری/سازمان دهی و برنامه ریزی/نوشتن اولین دست نوشت (چرکنویس)/ویرایش/نوشتن دست نوشت نهایی.

تمرین کردن : روندهای نوشتن هر قسمت, به ویژه طوفان مغزی, برنامه ریزی برای دست نوشت ها, و ویرایش. شما میتوانید این کار را با پیدا کردن یک لیست از موضوعات Writing به صورت آنلاین و یا از یک کتاب متن تمرین کنید. هر روز بر روی یک موضوع وقت و زمان بگذارید, کار و تمرین کنید تا با تمامی روند های نوشتن آشنایی داشته باشید و راحت باشید.

بخوانید : روزانه بخوانید. این کار در بالا بردن دانش لغوی شما کمک کرده و همچنین شما را با سبک های وسیعی از نوشته های متنوع و هر گونه ساختار جملات موجود بیشتر آشنا خواهد کرد.

متقاعد کننده بنویسید : روزانه بنویسید. داشتن یک جورنال (مانند دفتر خاطرات روزانه) میتواند خیلی مفید و کاربردی باشد, اما در هر حال لازم است تا شما بیشتر بر روی یادگیری توضیح ایده های خود در نوشتن به طور متقاعد کننده تمرکز کنید.

دانش لغات خود را تقویت سازید : روزانه مطالبی از روزنامه ها, مجلات, کتابها, و یا از طریق منابع اینترنتی بخوانید. سعی کنید مطالبی که به خوبی نوشته شده و از کلمات قوی, توصیفی و اصطلاحات استفاده شده را بخوانید. به تهیه کردن و نگهداشتن یک دفترچه یادداشت برای کلمات و لغات برای خود فکر کنید, این به شما در مرور و بالا بردن دانش لغوی شما کمک بسیار زیادی خواهد بود.

بر روی ساختار جملات خود کار کنید : خواندن (Reading) و گوش کردن (Listening) به شما در این کار کمک خواهد کرد. به نمونه های متفاوت جملاتی که میشنوید و یا میبینید توجه کنید, و بر استفاده از نمونه های متفاوت جملات در جلسات تمرینی نوشتن (writing) خود تمرکز کنید.

ایده های خود را به هم مرتبط سازید : هنگامی که میخوانید,دقت کنید که افراد چگونه ایده ها و مطالب نوشته های خود را با استفاده از اصطلاحات و عبارت ها مرتبط میسازند. به عنوان مثال با استفاده از عبارت هایی مانند “دلیل اول این است که …”,”یک پیشنهاد دیگر این است که …” و یا “بلاخره میخواهم بر اهمیت این موضوع تاکید کنم که …”.سعی کنید تا بدانید و درک کنید که در چه مواقعی میتوانید از حالت های متفاوت و مناسب به درستی استفاده کنید, و از آنها در نوشته های تمرینی خود استفاده کنید. 

در حین آزمون

صورت سوال و تکلیف را درک کنید: با دقت  صورت سوال و تکلیف مورد نظر را بخوانید و سعی کنید تا به خوبی متوجه آن شوید. مطمئن شوید که هر کاری که لازم است انجام دهید را میدانید و بر روی آن تکالیف متمرکز بمانید.

تصمیم بگیرید : زمان و وقت زیادی را صرف فکر کردن زیاد به یک موقعیت (در تکلیف اول) و یا تصمیم گرفتن (در تکلیف دوم) نگذارید – این کار وقت و زمان شما را برای برنامه ریزی و نوشتن خواهد گرفت.

زمان خود را مدیریت کنید : پنج دقیقه ی اول را برای برنامه ریزی کار خود بگذارید و ۵ تا ۷ دقیقه ی باقیمانده در انتهای آزمون را برای بررسی کار نهایی خود و یا ویرایش و بهتر کردن آن بپردازید. باقی زمان (۱۸ تا ۲۰ دقیقه) به زمان نوشتن تعلق دارد.

یادداشت برداری کنید : از مداد و کاغذی که برای طوفان فکری و سازمان دهی ایده های شما فراهم شده استفاده کنید, تا بدانید میخواهید از چه چیزی بنویسید و بر چه اساسی ایده های خود را میخواهید ارائه دهید.

از فرهنگ های لغات متنوع استفاده کنید : زیاد به کلمات و اصطلاحاتی که در صورت سوال وجود دارد اتکا نکنید (متکی نباشید). هر زمان که ممکن بود, از راه های دیگری برای نشان دادن و توضیح دادن مطلبی استفاده کنید, این نشان میدهد که شما صورت سوال و تکلیف مورد نظر را به خوبی درک کرده و متوجه شدید و دانش وسیع لغات خود را به نمایش گذاشته اید.

به موقع به اتمام رساندن : به زمان خود نگاه کنید و مطمئن شوید تا زمان کافی برای کامل کردن تکالیف و کار خود خواهید داشت.

کلمات خود را بشمارید : کلمات شمار خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که تا حد و اندازه ی خواسته شده مینویسید و به تمامی تکالیف خواسته شده پاسخ داده اید.

کار خود را ویرایش کرده و بهبود ببخشید : زمانی که کار نهایی خود را بررسی میکنید, سعی کنید که آن را با دقت, به طوری که شما یک مسئول ارزیابی هستید بخوانید. این سوال ها را در نظر خود داشته باشید و کاری را که برای بهتر شدن نوشته ی شما لازم است انجام دهید.

  • درک و فهم ایده های شما چه مقدار راحت است؟ آیا آنها به خوبی سازمان دهی شده اند ؟
  • آیا از نمونه های متفاوت جملات در نوشته های خود استفاده کرده اید؟ ساختار جملات شما به چگونه است؟
  • آیا از کلمات, عبارات و اصطلاحات قوی و توصیفی استفاده کرده اید؟
  • گرامر (دستورزبان),املای درست کلمات, علامت و نشانه گذاری ها, و سبک نوشته چطور؟
  • آیا به طور مستقیم پاسخ سوالات و تکالیف مورد نظر را داده اید؟
به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!