نکاتی مهم از مهارت لیسنینگ آزمون سلپیپ

اولین قسمت مربوط به لیسنینگ آزمون سلپیپ است و نکته ای که بیشتر از هر چیزی در این قسمت اهمیت دارد این است که باید توجه ی دقیق و زیادی به فایل های صوتی که در آزمون پخش میشود بدهید و تمرکز خود را بر روی گوش دادن به مطالب و اطلاعاتی که از آنها برای شما ارائه داده میشود بگذارید زیرا شما تنها یکبار قادر به گوش کردن فایل های صوتی خواهید بود. مطمئن شوید که تمام راهنمایی های آن را خواندید تا بدانید چه زمانی گوش کردن به فایل های صوتی شروع میشود و چه زمانی به پایان میرسد.

در اینجا به برخی از نکته هایی که باید در این قسمت از آزمون سلپیپ رعایت کنید اشاره و در مورد آنها توضیح داده شده است.

یاداشت برداری کنید.

یادداشت برداری مورد دیگری است که در این قسمت از آزمون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا در هر موقعیتی, حتی اگر شما با دقت تمام به فایل های صوتی گوش دهید, باز هم این مورد که بخواهید تمام مطالبی را که شنیدید به خاطر بسپارید دشوار خواهد بود. مخصوصا زمانی که شما در موقعیتی حساس و پر استرسی مانند یک ازمون هستید, این کار دشوارتر هم خواهد شد.

در حالی که به فایلهای صوتی گوش میدهید, یاداشت برداری کنید. زیرا یادداشت برداری از نکات کلیدی به شما در یاداوری اطلاعاتی که ممکن است مفید باشد کمک خواهد کرد. از برخی از کلمات اختصاری و نمادهایی که فکر میکنید میتواند به شما در یاداشت برداری سریعتر کمک کند استفاده کنید. شما میتوانید برای آمادگی بیشتر تا قبل از آزمون در هنگام گوش کردن به رادیو و یا برنامه های خبری یادداشت برداری را تمرین کنید.

نگران نباشید و بر گوش کردن خود متمرکز بمانید

اگر معنای کلمه و یا واژه ای را که شنیدید متوجه نشدید نگران نباشید و هول نکنید, به گوش دادن باقی فایل صوتی ادامه دهید و بر آنچه که میشنوید متمرکز بمانید. حتی اگر نمیتوانید هر کلمه را درک کنید, باز هم تسلیم نشوید, زیرا هنوز هم میتوانید نکته هایی از آن را با گوش کردن به باقی فایل صوتی دریابید. اگر تمرکز خود را در شنیدن از دست دادید, نگران نباشید, فقط به یاداشت برداری نکاتی که از گوش کردن متوجه میشوید ادامه دهید. اگر تمام توجه خود را در گوش دادن قسمتی که از دست دادید بگذارید, ممکن است که اطلاعات بیشتری را از ادامه آن از دست بدهید.

اگر نتوانستید پاسخ سوالی را بدهید, بگذرید

در برخی از بخش های لیسنینگ آزمون, زمان محدودی برای پاسخ دهی به یک سوال دارید, بدین صورت که اگر زمان پاسخ دهی به یک سوال به اتمام برسد به طور خودکار به سراغ سوال بعدی خواهید رفت. در این گونه از بخش های آزمون,حداکثر زمان را برای خود در نظر بگیرید تا پاسخ سوال را دریابید, اگر در زمان مشخص شده نتوانستید پاسخ سوال را بدهید وقت خود را برای فکر کردن بیشتر پاسخ آن نگذارید و از آن رد شوید. در بخش های دیگر آزمون, به شما محدود زمانی داده میشود تا پاسخ تعدادی از سوالها را بدهید, پس لازم است تا شما زمان خود را با دقت بیشتری مدیریت کنید. در این بخش ها, اگر نتوانستید پاسخ سوالی را بدهید, بگذرید. زیرا در صورت آوردن وقت اضافه در پایان آزمون, میتوانید به عقب و سوالهایی که از پاسخ آنها مطمئن نبودید برگردید و زمان بیشتری برای فکر کردن به آنها بگذارید.

اگر چاره دیگری نداشتید, حدس بزنید!

سعی کنید تا جایی که میتوانید پاسخ تمام سوالهای لیسنینگ را بدهید. هیچگونه جریمه ای برای پاسخ های اشتباه در سوالهای چند گزینه ای آزمون سلپیپ وجود ندارد. بنابراین اگر پاسخ سوالی را نمیدانستید, سعی کنید گزینه هایی که میدانید اشتباه و یا نامربوط است را حذف کنید . با حذف کردن بعضی از گزینه ها, شانس بیشتری در حدس زدن گزینه پاسخ درست خواهید داشت.

زمان خود را مدیریت کنید.

برای هر کدام از بخش های آزمون سلپیپ یک تایمر در گوشه ی صفحه نمایشگر (مانیتور) کامپیوتر وجود دارد که زمان صرف شده و مدت زمان باقی مانده شما را نشان میدهد, پس زمان را نگاه کنید و مطمئن شوید که زمان کافی برای کامل کردن تمام سوالات هر کدام از بخشهای لیسنینگ آزمون را دارید.

پاسخ های خود را بررسی کنید.

قبل از رفتن به سوال بعدی و یا قسمت بعدی در آزمون لیسنینگ, مطمئن شوید که بر روی گزینه ی پاسخ مورد نظر خود در جواب کلیک کرده اید. این موضوع در بخش های آزمون لیسنینگ, که هیچ شانس دیگری برای بازگشت و تغیر دادن پاسخ های خود ندارید اهمیت بسیار زیادی دارد.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!