نکات کلیدی بخش Speaking بخش گفتاری آیلتس بخش دوم

 

نکات زیر بهترین راهکارهای علمی و به روز شده ای هستند که در جهت بهبود عملکرد داوطلبین در ازمون به نگارش در کلاس خصوصی آیلتس امده اند.این نکات،هم برای ازمون عمومی و هم برای ازمون اکادمیک ایلتس،کاربردی هستند.

 

نقطه ی قوت شما گرامر است یا شیوایی گفتار؟

دستور زبان،مجموعه ای از قواعد است که شما را در جمله بندی و درک مفهوم عبارات از طریق ساختار انها راهنمایی میکند.شیوایی گفتار،توانایی است که به اسان و روان صحبت کردن اشاره دارد.این دو مهارت باهم مرتبط هستند. داوطلبانی که در دستور زبان مهارت ندارند،نمیتوانند شیوا و روان صحبت کنند زیرا مدام باید در حال فکر کردن به صحت ساختارهایی باشند که در جملات خود به کار میبرند و این از سرعت گفتارشان به شدت میکاهد.البته کلاس خصوصی   آیلتس  در سویی دیگر با داوطلبانی مواجه هستیم که بسیار روان و سریع صحبت میکنند اما در این حین اشتباهات گرامری فراوانی مرتکب میشوند.

بر اساس تجربه ی شخصی من،بسیاری از داوطلبان،در یکی از این دو مورد مهارت دارند. البته همیشه استثنائاتی نیز وجود دارد.

کاری که شما باید در این زمینه انجام دهید،این است که در حین صحبت کردن صدای خود را ضبط و بعدا ان را برای خودتان پخش کنید.ایا نقاط ضعف شما در استفاده از ساختارهای نادرست است یا اینکه از سرعت پایین و غیر طبیعی در حرف زدن برخوردارید؟

اگر در هر دو مورد ضعف دارید،ابتدا به تقویت گرامر بپردازید. اما چنانچه سرعتتان در صحبت کردن پایین است و برای فکر کردن راجع به ساختارهای گرامری صحیح، زیاد مکث میکنید،تفکر درباره ی گرامر را در حین حرف زدن متوقف کنید و تنها روی روان ساختن گفتارتان تمرکز کنید. اگر این کارها را به صورت منظم ومداوم تمرین کنید،پیشرفت محسوسی خواهید کرد.

 

درباره ی سوالات آزمون های قبلی فکر نکنید:

هر زمان که کلاس خصوصی آیلتس شروع به تدریس دوره ی جدیدی میکنم،اولین سوالی که شاگردانم از من میپرسند این است: سوالات رایج ازمون،چه سوالاتی هستند؟ یا از کجا میتوانم به فایل ازمون های گذشته دسترسی پیدا کنم؟ در پاسخ باید بگویم که سوالات تکراری،به ندرت در ازمون ایلتس مطرح میشوند و تقریبا غیر ممکن است که شما با سوال یکسانی با ازمون قبلی مواجه شوید.بنابراین با این کار فقط وقت خود را تلف میکنید.

نکته ی دیگری که باید یاداور شوم،این است که حل سوالات ازمون های گذشته،بسیار خسته کننده است و اگر تنها منبع حل سوال شما امتحانات قبل باشد،احتمالا خیلی زود دل زده خواهید شد.در عوض،برای تمرین بخش گفتاری باید با موضوعات مورد علاقه ی خود شروع کنید.اگر به فوتبال علاقه دارید،درباره ی فوتبال حرف بزنید.اگر موضوع مورد علاقه ی شما مد است،درباره ی ان صحبت کنید.حرف زدن درباره ی موضوع محبوبتان باعث پیشرفت کلاس خصوصی   آیلتس  شما خواهد شد.زیرا پرداختن به علایق تسریع در روند یادگیری را به دنبال خواهد داشت.

 

به محدودیت زمان توجه نکنید:

بسیاری از داوطلبین از اینکه در جلسه ی ازمون ایده های خوبی به ذهنشان نمیرسد، شکایت دارند.قسمت اول این بخش درباره ی شماست.در نتیجه به هیچ ایده ی خاص یا زمان زیادی برای پاسخگویی نیاز ندارید.در قسمت دوم نیز زمان مشخصی برای اماده سازی به شما داده خواهد شد.پس دوباره جای نگرانی نیست.اما بیشتر نگرانی داوطلبان،مربوط به قسمت سوم است.زیرا کلاس خصوصی آیلتس در این قسمت،سوالات چالش برانگیز تر هستند و ممکن است پیدا کردن پاسخ مناسب،لحظاتی را از شما بگیرد.

این مسئله کاملا طبیعی است و حتما در صحبت کردن به زبان مادری خود نیز با ان رو به رو میشوید.

نکته ی مهم این است که ممتحن را از اینکه نیازمند لحظاتی چند برای فکر کردن هستید، اگاه کنید.برای این کار میتوانید از عباراتی مانند عبارات زیر کمک بگیرید:

  • این سوال چند جانبه ای است.اجازه بدهید لحظاتی راجع به ان فکر کنم..
  • چه سوال جالبی..به یک دقیقه زمان برای فکر کردن نیاز دارم..
  • از پاسخ خود خیلی مطمئن نیستم.اما میتوانم حدس بزنم که…

بیان ان کمی کلاس خصوصی آیلتس مشکل است.من باور دارم…

  • از این بابت مطمئن نیستم اما فکر میکنم…
  • ‘That’s a tricky question; let me think for a moment…..’
  • ‘…That’s an interesting question, let me think about that.’
  • ‘…It’s very hard to say for sure, but I would guess,
  • ‘…It’s difficult to say, I believe’
  • ….‘I don’t really know for sure, but I believe

نکته ی مهم این است که از این عبارات در جای مناسب خود و فقط در مواقع لزوم استفاده کنید.اگر در همه جا این جملات را به کار ببرید،ممتحن گمان میکند که شما پاسخ ها را حفظ کرده اید و بدین ترتیب نمره ای کسب نخواهید کرد.

 

اشتباهاتتان را در کلاس خصوصی آیلتس تصحیح کنید:

همه در صحبت کردن دچار خطا میشوند،به خصوص در شرایط استرس زای ازمون.ممتحن به این امر واقف است؛لذا میتوانید اشتباهاتی را که مرتکب میشوید،اصلاح کنید.بعضی داوطلبین این کار را نمیپسندند زیرا گمان میکنند که با این کار ممتحن را بیشتر از خطایی که مرتکب شده اند،اگاه میکنند. نگران این موضوع نباشید.ممتحن همه ی اشتباهاتتان را متوجه میشود و اصلاح انها به او ثابت میکند که شما به خطایتان اشراف دارید و فرم صحیح ان را میدانید.پس میتوانید پس از گفتن جمله ای نادرست، عذرخواهی کنید و جمله ی صحیح را به زبان بیاورید.

نکته ی بعد،نکته ای تکراری است اما اهمیت ان به حدی است که ارزش دو بار شنیدن را دارد.

چنانچه معلمتان شما را به حفظ کردن و به خاطر سپاری جواب های از پیش تعیین شده توصیه میکند، دارای صلاحیت نیست و باید معلم دیگری برای خود پیدا کنید.همچنین اگر در وب سایت یا کتابچه ی راهنمایی به این قبیل توصیه ها برخورد کردید،ان کتاب را به سطل زباله بیاندازید و دیگر هرگز به ان وب سایت مراجعه نکنید.

کلاس خصوصی آیلتس

پاسخ های از پیش تعیین شده،بهترین راه برای کسب نمره ی مورد نظر در ازمون میباشد!

در عوض شما موظفید به تقویت مهارت های گفتاری خود به منظور کسب توانایی پاسخگویی در شرایط ازمون یا زندگی روزمره بپردازید.

به این برگه امتیاز دهید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!